Kompassen Lindstam AB
559387-8233Aktiebolagreg. 2022
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
15 tkr
Resultat efter fin. poster
−79 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vennerbergsplatsen 2, 506 34 Borås
Postadress
c/o Anders Lindstam, Vennerbergsplatsen 2, 506 34 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet, rådgivning och verksamhetsutveckling riktat mot myndigheter, kommuner inom demokrati och brottsförebyggande processer. Genom handledning, föreläsningar, samtalsstöd och därmed förenlig verksamhet. Produktutveckling, hantverk och renovering inom metall och träsnickeri, textil, sadelmakeri, fordon, båtbyggeri och därmed förenlig verksamhet. Eventaktiviteter Aktivitets och eventaktiviteter såsom föreläsningar, guidning, resor och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 213 tkr | 132 tkr | 130 tkr |
| 2024 | 318 tkr | 192 tkr | 282 tkr |
| 2025 | 15 tkr | −79 tkr | 203 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −537,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −95,4 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 | 318 | 213 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 5 | – | – |
| Rörelseintäkter | 18 | 324 | 213 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 8 | 3 | – |
| Övriga externa kostnader | 96 | 121 | 73 | – |
| Personalkostnader | 0 | 4 | 6 | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 98 | 134 | 82 | – |
| Rörelseresultat | −80 | 190 | 132 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −79 | 192 | 132 | – |
| Resultat före skatt | −79 | 192 | 132 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 39 | 27 | – |
| Årets resultat | −79 | 152 | 105 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 30 | – | – | – |
| Varulager | 30 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 0 | 6 | – |
| Kassa och bank | 140 | 323 | 140 | – |
| Omsättningstillgångar | 200 | 323 | 146 | – |
| Summa tillgångar | 229 | 323 | 146 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 257 | 105 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 178 | 257 | 105 | – |
| Eget kapital | 203 | 282 | 130 | – |
| Skatteskulder | 13 | 37 | 12 | – |
| Kortfristiga skulder | 26 | 41 | 16 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 229 | 323 | 146 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,7 % | 87,2 % | 89 % | – |
| Kassalikviditet | 654 % | 782 % | 906 % | – |
| Rörelsemarginal | −545,5 % | 59,6 % | 61,7 % | – |
| Vinstmarginal | −537,7 % | 60,2 % | 61,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −95,4 % | 49,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −38,7 % | 54,1 % | 80,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −79 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −79 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −152 tkr | −105 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 152 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 203 tkr | 282 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −79 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 30 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 31 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 2 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 31 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | – |
| Forslag disposition | 178 tkr | 257 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 178 tkr | 257 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 30 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 29 tkr | 170 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 4 juli 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Kompassen Lindstam ABHuvudarbetsställe
Vennerbergsplatsen 2, 506 34 Borås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559387-8233
Registreringsdatum
4 juli 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 32.990 – Diverse övrig tillverkning
- SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.