Komplett Bildelar Sweden AB
559061-4268Aktiebolagreg. 2016
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 711 tkr
Resultat efter fin. poster
1 609 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ånghammargatan 9, 721 33 Västerås
Postadress
Ånghammargatan 9, 721 33 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är import och försäljning av biltillbehör främst till bilverkstäder samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 5 282 tkr | 208 tkr | – |
| 2018 | 7 025 tkr | 222 tkr | – |
| 2019 | 9 131 tkr | 14 tkr | 2 190 tkr |
| 2020 | 10 418 tkr | 82 tkr | 2 251 tkr |
| 2021 | 10 210 tkr | 49 tkr | 2 285 tkr |
| 2022 | 10 678 tkr | 306 tkr | 2 516 tkr |
| 2023 | 12 444 tkr | 427 tkr | 2 839 tkr |
| 2024 | 15 582 tkr | 535 tkr | 3 252 tkr |
| 2025 | 17 711 tkr | 1 609 tkr | 4 178 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 9,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 13,7 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 711 | 15 582 | 12 444 | 10 678 | 10 210 | 10 418 | 9 131 | 7 025 | 5 282 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 23 | 6 | 33 | 279 | 150 | 58 | – | – |
| Rörelseintäkter | 17 721 | 15 604 | 12 450 | 10 711 | 10 489 | 10 568 | 9 188 | – | – |
| Handelsvaror | 10 721 | 10 730 | 8 593 | 7 271 | 6 903 | 6 905 | 6 299 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 417 | 1 803 | 1 692 | 1 648 | 1 786 | 1 852 | 1 524 | – | – |
| Personalkostnader | 2 162 | 1 860 | 1 079 | 954 | 1 365 | 1 373 | 1 157 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 75 | 72 | 79 | 106 | 66 | 70 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 31 | 45 | 91 | 194 | 24 | 39 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 420 | 14 513 | 11 527 | 10 146 | 10 183 | 10 235 | 9 049 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 301 | 1 091 | 923 | 565 | 306 | 333 | 139 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 696 | 559 | 498 | 258 | 257 | 252 | 125 | – | – |
| Finansiella poster | −693 | −555 | −496 | −258 | −257 | −252 | −125 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 609 | 535 | 427 | 306 | 49 | 82 | 14 | 222 | 208 |
| Bokslutsdispositioner | −420 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 189 | 535 | 427 | 306 | 49 | 82 | 14 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 263 | 123 | 104 | 75 | 15 | 20 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 926 | 413 | 323 | 231 | 34 | 62 | 7 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 11 | 21 | 32 | 43 | 53 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 186 | 264 | 188 | 179 | 351 | 446 | 348 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 186 | 275 | 210 | 211 | 394 | 500 | 348 | – | – |
| Varulager | 9 420 | 7 212 | 6 548 | 5 677 | 6 125 | 5 634 | 5 107 | – | – |
| Kundfordringar | 1 510 | 1 806 | 1 464 | 1 652 | 1 948 | 2 251 | 1 602 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 880 | 2 251 | 1 885 | 1 742 | 2 043 | 2 333 | 1 672 | – | – |
| Kassa och bank | 194 | 329 | 18 | 57 | 63 | 7 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 495 | 9 793 | 8 451 | 7 476 | 8 230 | 7 975 | 6 783 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 681 | 10 067 | 8 661 | 7 687 | 8 624 | 8 475 | 7 131 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 202 | 2 789 | 2 466 | 2 235 | 2 201 | 2 140 | 2 133 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 128 | 3 202 | 2 789 | 2 466 | 2 235 | 2 201 | 2 140 | – | – |
| Eget kapital | 4 178 | 3 252 | 2 839 | 2 516 | 2 285 | 2 251 | 2 190 | – | – |
| Obeskattade reserver | 420 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 912 | 3 431 | 2 484 | 2 162 | 2 220 | 2 339 | 2 003 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 668 | 1 065 | 1 114 | 1 410 | 2 151 | 1 631 | 1 954 | – | – |
| Skatteskulder | 220 | 89 | 49 | 15 | – | 0 | 12 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 171 | 3 384 | 3 337 | 3 009 | 4 119 | 3 884 | 2 938 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 681 | 10 067 | 8 661 | 7 687 | 8 624 | 8 475 | 7 131 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38,6 % | 32,3 % | 32,8 % | 32,7 % | 26,5 % | 26,6 % | 30,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 50 % | 76 % | 57 % | 60 % | 51 % | 60 % | 57 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13 % | 7 % | 7,4 % | 5,3 % | 3 % | 3,2 % | 1,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,1 % | 3,4 % | 3,4 % | 2,9 % | 0,5 % | 0,8 % | 0,2 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Omsättningstillväxt | 13,7 % | 25,2 % | 16,5 % | 4,6 % | −2 % | 14,1 % | 30 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,2 % | 12,7 % | 11,4 % | 9,2 % | 1,5 % | 2,8 % | 0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 542 tkr | 3 896 tkr | 4 148 tkr | 3 559 tkr | 3 403 tkr | 3 473 tkr | 3 044 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 926 tkr | 413 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 250 tkr | 250 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 926 tkr | 413 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −413 tkr | −323 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 413 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 178 tkr | 3 252 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 926 tkr | 413 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −420 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 11 tkr | 14 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 34 tkr | 34 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 23 tkr | 19 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 3 tkr |
| Forskott fran kunder | 36 tkr | 19 tkr |
| Forslag disposition | 4 128 tkr | 3 202 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 128 tkr | 3 202 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 79 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 175 tkr | 250 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 668 tkr | 668 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 493 tkr | 418 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 140 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 75 tkr | 61 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 11 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 53 tkr | 53 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 53 tkr | 43 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 9 420 tkr | 7 212 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 912 tkr | 2 347 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 291 tkr | 344 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 521 tkr | 1 482 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 510 tkr | 510 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 700 tkr | 1 084 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 211 tkr | 2 347 tkr |
| Periodiseringsfonder | 420 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 2 152 tkr | 2 152 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 152 tkr | 2 152 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 216 tkr | 220 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Komplett Bildelar Sweden ABHuvudarbetsställe
Ånghammargatan 9, 721 33 Västerås
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559061-4268
Registreringsdatum
3 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 47.820 – Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.