swereg

Konfjord Aktiebolag

556500-1954Aktiebolagreg. 1994

Redovisning & ekonomi
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Uddevalla, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 313 tkr

−4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

92 tkr

−14 % mot föregående år

Soliditet

77 %

−2,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

−50 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

konfjord.se

konfjord.se

Adresser

Besöksadress

Brattgatan 8, 451 50 Uddevalla

Postadress

Brattgatan 8, 451 50 Uddevalla

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi samt förvaltning av värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20231 445 tkr173 tkr621 tkr
20241 363 tkr107 tkr710 tkr
20251 313 tkr92 tkr775 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,5 % – branschmedian 69,2 %

Vinstmarginal 7 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −3,7 % – branschmedian 1,5 %

Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning1 3131 3631 445
Övriga rörelseintäkter080
Rörelseintäkter1 3131 3711 445
Övriga externa kostnader255468375
Personalkostnader976807913
Av- och nedskrivningar0115
Rörelsekostnader1 2311 2861 293
Rörelseresultat8184152
Ränteintäkter och liknande112322
Räntekostnader och liknande000
Finansiella poster112322
Resultat efter finansiella poster92107173
Bokslutsdispositioner−510−5
Resultat före skatt87117168
Skatt på årets resultat232837
Årets resultat6489131

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar0011
Anläggningstillgångar0011
Kundfordringar8598134
Kortfristiga fordringar187206224
Kassa och bank1 2461 101963
Omsättningstillgångar1 4321 3071 188
Summa tillgångar1 4321 3071 198
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital120120120
Balanserat resultat590501371
Fritt eget kapital655590501
Eget kapital775710621
Obeskattade reserver405400410
Leverantörsskulder1527
Kortfristiga skulder253196167
Summa eget kapital och skulder1 4321 3071 198

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda122

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet76,5 %78,7 %79 %
Kassalikviditet566 %666 %712 %
Rörelsemarginal6,2 %6,2 %10,5 %
Vinstmarginal7 %7,9 %12 %
Omsättningstillväxt−3,7 %−5,7 %–
Avkastning på eget kapital8,3 %12,5 %21,1 %
Omsättning per anställd1 313 tkr682 tkr723 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital64 tkr89 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat64 tkr89 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−89 tkr−131 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning89 tkr131 tkr
Forandring eget kapital totalt775 tkr710 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat64 tkr89 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring periodiseringsfond−5 tkr10 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet00
Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden00
Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar00
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar0100 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar011 tkr
Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar0100 tkr
Forslag disposition655 tkr590 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning655 tkr590 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter56 tkr50 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden37 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar37 tkr37 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar072 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar072 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga20 tkr28 tkr
Ovriga kortfristiga skulder163 tkr103 tkr
Periodiseringsfonder405 tkr400 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt25 tkr30 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter75 tkr91 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Konfjord AktiebolagHuvudarbetsställe

    Brattgatan 8, 451 50 Uddevalla

    Redovisning & ekonomi

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556500-1954

Registreringsdatum

5 december 1994

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Uddevalla, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Redovisning & ekonomi

  • SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler