Kongdev AB
559178-0217Aktiebolagreg. 2018
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Döbelnsgatan 3 C, 212 13 Malmö
Postadress
Döbelnsgatan 3 C, 212 13 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom mjukvaruutveckling och därmed förenlig verksamhet. Verksamheten kommer innefatta konsulttjänster, design, utbildning och utveckling inom mjukvara. Bolaget skall även bedriva verksamhet inom utbildning, äventyrsverksamhet, guidning och personlig utveckling. Verksamheten kommer att innefatta: guidade turer till fots och på cykel, utbildning i mountainbike cykling, utbildning i friluftsliv, teambuilding.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | – | – |
| 2019 | 111 tkr | 86 tkr | 117 tkr |
| 2020 | −0 tkr | −11 tkr | 106 tkr |
| 2021 | 3 tkr | −3 tkr | 103 tkr |
| 2022 | 9 tkr | −3 tkr | 100 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −4 tkr | 95 tkr |
| 2024 | 5 tkr | −4 tkr | 92 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −13 tkr | 78 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,1 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 5 | 0 | 9 | 3 | −0 | 111 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 5 | 1 | 9 | 3 | −0 | 111 | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 10 | 7 | 12 | 6 | 11 | 25 | – |
| Rörelsekostnader | 13 | 10 | 7 | 12 | 6 | 11 | 25 | – |
| Rörelseresultat | −13 | −5 | −6 | −4 | −3 | −11 | 86 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 2 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | −4 | −4 | −3 | −3 | −11 | 86 | – |
| Resultat före skatt | −13 | −4 | −4 | −3 | −3 | −11 | 86 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 19 | – |
| Årets resultat | −13 | −4 | −4 | −3 | −3 | −11 | 67 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 12 | 4 | 3 | 3 | 22 | – | – |
| Kassa och bank | 72 | 83 | 94 | 99 | 105 | 103 | 159 | – |
| Omsättningstillgångar | 82 | 95 | 98 | 102 | 108 | 125 | 159 | – |
| Summa tillgångar | 82 | 95 | 98 | 102 | 108 | 125 | 159 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 42 | 45 | 50 | 53 | 56 | 67 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 28 | 42 | 45 | 50 | 53 | 56 | 67 | – |
| Eget kapital | 78 | 92 | 95 | 100 | 103 | 106 | 117 | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 | 3 | 2 | 2 | 5 | 19 | 42 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 82 | 95 | 98 | 102 | 108 | 125 | 159 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,1 % | 96,6 % | 97,9 % | 98 % | 95 % | 84,6 % | 73,8 % | – |
| Kassalikviditet | 2 553 % | 2 966 % | 4 705 % | 4 903 % | 2 010 % | 648 % | 382 % | – |
| Rörelsemarginal | – | −119 % | – | −40,4 % | −95,1 % | 1 105 700 % | 77,6 % | – |
| Vinstmarginal | – | −86,6 % | – | −39,1 % | −100,2 % | 1 111 400 % | 77,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | −100 % | 190 % | −300 000 % | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −16,9 % | −4,3 % | −4,3 % | −3,4 % | −2,9 % | −10,5 % | 57,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | −0 tkr | 111 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 78 tkr | 92 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −13 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 28 tkr | 42 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 28 tkr | 42 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 nov. 2018 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kongdev ABHuvudarbetsställe
Döbelnsgatan 3 C, 212 13 Malmö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559178-0217
Registreringsdatum
1 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 85.690 – Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.