Kontrollansvarig Stefan Eriksson AB
556873-3801Aktiebolagreg. 2011
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
917 tkr
Resultat efter fin. poster
−815 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
2
Kontrollansvarig Stefan Eriksson - Kontrollansvarig AB
kontrollansvarig.se
Adresser
Besöksadress
Thulevägen 21, 135 55 Tyresö
Postadress
Thulevägen 21, 135 55 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet samt erbjuda och utföra konsultorienterade tjänster inom byggsektorn mot privatpersoner, företag och andra organisationer samt därmed förenlig verksamhet. Därtill ägnar sig bolaget åt att äga och förvalta fastigheter, värdepapper och dylikt, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 337 tkr | 700 tkr | – |
| 2018 | 1 812 tkr | 397 tkr | – |
| 2019 | 1 257 tkr | −305 tkr | 2 959 tkr |
| 2020 | 1 547 tkr | 55 tkr | 2 992 tkr |
| 2021 | 2 139 tkr | 534 tkr | 3 451 tkr |
| 2022 | 2 196 tkr | 504 tkr | 3 940 tkr |
| 2023 | 1 591 tkr | 105 tkr | 4 095 tkr |
| 2024 | 1 135 tkr | −501 tkr | 4 071 tkr |
| 2025 | 917 tkr | −815 tkr | 3 352 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −88,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −19,2 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 917 | 1 135 | 1 591 | 2 196 | 2 139 | 1 547 | 1 257 | 1 812 | 2 337 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 4 | 9 | 16 | 38 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 917 | 1 136 | 1 595 | 2 204 | 2 155 | 1 585 | 1 259 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 36 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 387 | 1 219 | 997 | 1 229 | 1 162 | 895 | 1 014 | – | – |
| Personalkostnader | 1 390 | 500 | 495 | 471 | 508 | 565 | 514 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 783 | 1 719 | 1 492 | 1 700 | 1 671 | 1 459 | 1 563 | – | – |
| Rörelseresultat | −866 | −583 | 104 | 504 | 484 | 126 | −304 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 52 | 82 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 50 | 82 | 2 | 0 | 50 | −70 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −815 | −501 | 105 | 504 | 534 | 55 | −305 | 397 | 700 |
| Bokslutsdispositioner | 96 | 477 | 99 | 132 | 44 | −14 | 287 | – | – |
| Resultat före skatt | −719 | −24 | 204 | 636 | 578 | 42 | −18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 49 | 148 | 118 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −719 | −24 | 155 | 489 | 460 | 33 | −18 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 548 | 98 | 98 | 98 | 98 | 0 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 548 | 98 | 98 | 98 | 98 | 0 | 50 | – | – |
| Kundfordringar | 145 | 554 | 803 | 63 | 244 | 260 | 510 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 001 | 1 645 | 2 087 | 2 140 | 1 785 | 1 881 | 2 416 | – | – |
| Kassa och bank | 1 928 | 2 588 | 2 850 | 2 522 | 2 543 | 2 055 | 1 527 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 929 | 4 233 | 4 937 | 4 662 | 4 328 | 3 936 | 3 943 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 477 | 4 331 | 5 035 | 4 760 | 4 426 | 3 936 | 3 993 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 971 | 3 995 | 3 840 | 3 351 | 2 892 | 2 859 | 2 877 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 252 | 3 971 | 3 995 | 3 840 | 3 351 | 2 892 | 2 859 | – | – |
| Eget kapital | 3 352 | 4 071 | 4 095 | 3 940 | 3 451 | 2 992 | 2 959 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 96 | 573 | 672 | 804 | 848 | 834 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 23 | 7 | 4 | 40 | 23 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 29 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 125 | 164 | 367 | 148 | 171 | 97 | 200 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 477 | 4 331 | 5 035 | 4 760 | 4 426 | 3 936 | 3 993 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 % | 95,8 % | 90,4 % | 94 % | 92,4 % | 93,1 % | 90,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 350 % | 2 582 % | 1 346 % | 3 160 % | 2 536 % | 4 073 % | 1 971 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −94,4 % | −51,3 % | 6,5 % | 23 % | 22,6 % | 8,1 % | −24,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −88,9 % | −44,1 % | 6,6 % | 23 % | 25 % | 3,6 % | −24,2 % | 21,9 % | 30 % |
| Omsättningstillväxt | −19,2 % | −28,7 % | −27,5 % | 2,6 % | 38,3 % | 23,1 % | −30,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −21,5 % | −0,6 % | 3,8 % | 12,4 % | 13,3 % | 1,1 % | −0,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 458 tkr | 567 tkr | 796 tkr | 1 098 tkr | 1 070 tkr | 774 tkr | 1 257 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 548 tkr | 98 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 548 tkr | 98 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 450 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −719 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −719 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | −155 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 352 tkr | 4 071 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −719 tkr | −24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 96 tkr | 477 tkr |
| Forslag disposition | 3 252 tkr | 3 971 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 252 tkr | 3 971 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 590 tkr | 636 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 32 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 32 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 266 tkr | 455 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 112 tkr | 131 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 96 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kontrollansvarig Stefan Eriksson ABHuvudarbetsställe
Thulevägen 21, 135 55 Tyresö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556873-3801
Registreringsdatum
28 november 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.