Kopplingen Stenfastigheter AB
556359-6708Aktiebolagreg. 1989
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
723 tkr
Resultat efter fin. poster
539 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Postadress
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 551 tkr | 1 418 tkr | – |
| 2019 | 213 tkr | 213 tkr | – |
| 2020 | 587 tkr | 395 tkr | 494 tkr |
| 2021 | 589 tkr | 504 tkr | 557 tkr |
| 2022 | 605 tkr | 457 tkr | 593 tkr |
| 2023 | 669 tkr | 448 tkr | 739 tkr |
| 2024 | 712 tkr | 461 tkr | 868 tkr |
| 2025 | 723 tkr | 539 tkr | 891 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 74,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 723 | 712 | 669 | 605 | 589 | 587 | 213 | 551 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 723 | 712 | 669 | 605 | 589 | 587 | – | – |
| Handelsvaror | 65 | 74 | 76 | 107 | 70 | 72 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 34 | 37 | 11 | 10 | 9 | 53 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 50 | 42 | 42 | 42 | 42 | – | – |
| Rörelsekostnader | 150 | 161 | 128 | 159 | 120 | 166 | – | – |
| Rörelseresultat | 573 | 550 | 541 | 447 | 469 | 422 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 93 | 98 | 94 | 98 | 98 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 126 | 187 | 187 | 87 | 63 | 30 | – | – |
| Finansiella poster | −33 | −89 | −93 | 11 | 35 | −26 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 539 | 461 | 448 | 457 | 504 | 395 | 213 | 1 418 |
| Bokslutsdispositioner | −517 | −305 | −270 | −420 | −440 | −372 | – | – |
| Resultat före skatt | 22 | 156 | 178 | 37 | 64 | 24 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 27 | 32 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 22 | 129 | 146 | 37 | 63 | 24 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 921 | 973 | 973 | 1 015 | 1 056 | 1 098 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 797 | 3 021 | 3 028 | 2 904 | 3 226 | 2 768 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 718 | 3 994 | 4 001 | 3 919 | 4 282 | 3 866 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 4 | 7 | 1 | 10 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 500 | 362 | 513 | 557 | 110 | 625 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 504 | 365 | 520 | 557 | 121 | 635 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 222 | 4 359 | 4 521 | 4 476 | 4 403 | 4 501 | – | – |
| Aktiekapital | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Bundet eget kapital | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Balanserat resultat | 568 | 439 | 293 | 257 | 194 | 170 | – | – |
| Fritt eget kapital | 591 | 568 | 439 | 293 | 257 | 194 | – | – |
| Eget kapital | 891 | 868 | 739 | 593 | 557 | 494 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 273 | – | 3 420 | 3 491 | 3 650 | 3 808 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 9 | 0 | 7 | 12 | – | – |
| Skatteskulder | 15 | 90 | 63 | 32 | 31 | 27 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 58 | 3 491 | 362 | 392 | 197 | 199 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 222 | 4 359 | 4 521 | 4 476 | 4 403 | 4 501 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,1 % | 19,9 % | 16,4 % | 13,3 % | 12,6 % | 11 % | – | – |
| Kassalikviditet | 874 % | 10 % | 144 % | 142 % | 61 % | 319 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 79,2 % | 77,3 % | 80,8 % | 73,8 % | 79,6 % | 71,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 74,6 % | 64,8 % | 67 % | 75,5 % | 85,6 % | 67,3 % | 100 % | 257,4 % |
| Omsättningstillväxt | 1,5 % | 6,4 % | 10,6 % | 2,7 % | 0,3 % | 175,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 14,9 % | 19,8 % | 6,2 % | 11,3 % | 4,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 22 tkr | 129 tkr |
| Byggnader mark | 890 tkr | 932 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 373 tkr | 2 373 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 483 tkr | 1 441 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 22 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −129 tkr | −146 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 129 tkr | 146 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 891 tkr | 868 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 22 tkr | 129 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 797 tkr | 3 021 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 2 797 tkr | 3 021 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 517 tkr | 305 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 293 tkr | 298 tkr |
| Forslag disposition | 591 tkr | 568 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 591 tkr | 568 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 31 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 19 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 9 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 517 tkr | 305 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 43 tkr | 3 359 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 273 tkr | – |
| Reservfond | 50 tkr | 50 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 990 tkr | 3 990 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 990 tkr | 3 990 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 295 | 388 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Kopplingen Stenfastigheter ABHuvudarbetsställe
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556359-6708
Registreringsdatum
17 maj 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
250 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.