Korsö Consulting AB
559121-1486Aktiebolagreg. 2017
Värmdö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 380 tkr
Resultat efter fin. poster
609 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kärleksstigen 6, 139 34 Värmdö
Postadress
Kärleksstigen 6, 139 34 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom IT och försäljning inom idrott och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 284 tkr | 137 tkr | – |
| 2019 | 22 tkr | −23 tkr | 54 tkr |
| 2020 | 300 tkr | 79 tkr | 120 tkr |
| 2021 | 2 259 tkr | 612 tkr | 418 tkr |
| 2022 | 3 076 tkr | 1 475 tkr | 944 tkr |
| 2023 | 2 397 tkr | 867 tkr | 872 tkr |
| 2024 | 1 097 tkr | −491 tkr | 574 tkr |
| 2025 | 2 380 tkr | 609 tkr | 937 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,7 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 25,6 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 116,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 380 | 1 097 | 2 397 | 3 076 | 2 259 | 300 | 22 | 284 |
| Rörelseintäkter | 2 380 | 1 097 | 2 397 | 3 076 | 2 259 | 300 | 22 | – |
| Övriga externa kostnader | 93 | 67 | 66 | 80 | 126 | 42 | 29 | – |
| Personalkostnader | 1 677 | 1 517 | 1 463 | 1 520 | 1 521 | 179 | 15 | – |
| Rörelsekostnader | 1 770 | 1 584 | 1 529 | 1 600 | 1 647 | 221 | 44 | – |
| Rörelseresultat | 610 | −486 | 868 | 1 475 | 612 | 79 | −23 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −1 | −5 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | −1 | −5 | −1 | 0 | 0 | −0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 609 | −491 | 867 | 1 475 | 612 | 79 | −23 | 137 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | 500 | −200 | −370 | −150 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 459 | 9 | 667 | 1 105 | 462 | 79 | −23 | – |
| Skatt på årets resultat | 96 | 7 | 140 | 229 | 97 | 12 | 0 | – |
| Årets resultat | 364 | 2 | 527 | 877 | 366 | 67 | −23 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 501 | 707 | 1 355 | 935 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 501 | 707 | 1 355 | 935 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 754 | 126 | 296 | 317 | – | 0 | 14 | – |
| Kortfristiga fordringar | 858 | 175 | 504 | 504 | 24 | 28 | 15 | – |
| Kassa och bank | 543 | 303 | 200 | 545 | 776 | 198 | 67 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 401 | 478 | 704 | 1 048 | 800 | 226 | 82 | – |
| Summa tillgångar | 1 901 | 1 185 | 2 059 | 1 983 | 800 | 226 | 82 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 524 | 522 | 294 | 18 | 2 | 4 | 27 | – |
| Fritt eget kapital | 887 | 524 | 822 | 894 | 368 | 70 | 4 | – |
| Eget kapital | 937 | 574 | 872 | 944 | 418 | 120 | 54 | – |
| Obeskattade reserver | 370 | 220 | 720 | 520 | 150 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 43 | 80 | 197 | 215 | 57 | 0 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 594 | 391 | 467 | 519 | 232 | 106 | 28 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 901 | 1 185 | 2 059 | 1 983 | 800 | 226 | 82 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 0 | 300 | 600 | 350 | 68 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,7 % | 63,2 % | 70,1 % | 68,4 % | 67,1 % | 53,3 % | 65,5 % | – |
| Kassalikviditet | 236 % | 122 % | 151 % | 202 % | 345 % | 214 % | 290 % | – |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | −44,3 % | 36,2 % | 48 % | 27,1 % | 26,4 % | −104,5 % | – |
| Vinstmarginal | 25,6 % | −44,8 % | 36,2 % | 48 % | 27,1 % | 26,3 % | −107,4 % | 48,2 % |
| Omsättningstillväxt | 116,8 % | −54,2 % | −22,1 % | 36,2 % | 653,5 % | 1 288,1 % | −92,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,8 % | 0,3 % | 60,5 % | 92,8 % | 87,5 % | 55,5 % | −43,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 190 tkr | 549 tkr | 1 198 tkr | 1 538 tkr | 1 130 tkr | 300 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 501 tkr | 707 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 501 tkr | 707 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 206 tkr | 648 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 364 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 364 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −527 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 527 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr | 500 tkr |
| Forslag disposition | 887 tkr | 524 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 587 tkr | 524 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 62 tkr | 48 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 67 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 551 tkr | 311 tkr |
| Periodiseringsfonder | 370 tkr | 220 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Korsö Consulting ABHuvudarbetsställe
Kärleksstigen 6, 139 34 Värmdö
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559121-1486
Registreringsdatum
7 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 93.120 – Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.