KP Industrifastigheter AB
556944-8342Aktiebolagreg. 2013
Eskilstuna, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 045 tkr
Resultat efter fin. poster
−541 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brottstavägen 28, 632 23 Eskilstuna
Postadress
c/o Kalev Pärnaste, Brottstavägen 28, 632 23 Eskilstuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 073 tkr | 1 021 tkr | – |
| 2022 | 2 105 tkr | 952 tkr | – |
| 2023 | 2 099 tkr | 811 tkr | 11 846 tkr |
| 2024 | 2 112 tkr | −129 tkr | 11 862 tkr |
| 2025 | 1 045 tkr | −541 tkr | 11 733 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −51,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −50,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 045 | 2 112 | 2 099 | 2 105 | 2 073 |
| Rörelseintäkter | 1 045 | 2 112 | 2 099 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 151 | 1 819 | 829 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 465 | 482 | 493 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 616 | 2 302 | 1 322 | – | – |
| Rörelseresultat | −571 | −190 | 777 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 30 | 63 | 60 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 26 | – | – |
| Finansiella poster | 30 | 61 | 34 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −541 | −129 | 811 | 952 | 1 021 |
| Bokslutsdispositioner | 412 | 213 | −250 | – | – |
| Resultat före skatt | −129 | 84 | 561 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 68 | 166 | – | – |
| Årets resultat | −129 | 16 | 394 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 536 | 11 001 | 11 483 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 536 | 11 001 | 11 483 | – | – |
| Kundfordringar | 10 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 503 | 267 | 158 | – | – |
| Kassa och bank | 2 354 | 2 873 | 2 702 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 857 | 3 140 | 2 860 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 393 | 14 141 | 14 343 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 11 812 | 11 796 | 11 402 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 683 | 11 812 | 11 796 | – | – |
| Eget kapital | 11 733 | 11 862 | 11 846 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 412 | 625 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 61 | 79 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 57 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 660 | 1 867 | 1 872 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 393 | 14 141 | 14 343 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,6 % | 86,2 % | 86,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 172 % | 168 % | 153 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −54,6 % | −9 % | 37 % | – | – |
| Vinstmarginal | −51,8 % | −6,1 % | 38,6 % | 45,2 % | 49,2 % |
| Omsättningstillväxt | −50,5 % | 0,6 % | −0,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,1 % | 0,1 % | 3,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −129 tkr | 16 tkr |
| Byggnader mark | 10 458 tkr | 10 872 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 20 378 tkr | 20 378 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 9 919 tkr | 9 505 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 414 tkr | 414 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −129 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −16 tkr | −394 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 16 tkr | 394 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 11 862 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −129 tkr | 16 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 412 tkr | 213 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 137 tkr | 40 tkr |
| Forslag disposition | 11 683 tkr | 11 812 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 683 tkr | 11 812 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 29 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 78 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 489 tkr | 489 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 411 tkr | 360 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 68 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 327 tkr | 227 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 63 tkr | 114 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 412 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 520 tkr | 1 519 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 813 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 8 813 tkr | 8 813 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 77 tkr | 172 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
KP Industrifastigheter ABHuvudarbetsställe
Brottstavägen 28, 632 23 Eskilstuna
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556944-8342
Registreringsdatum
9 oktober 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eskilstuna, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.