Kraftlänk AB
559445-2673Aktiebolagreg. 2023
Kumla, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
81 716 tkr
Resultat efter fin. poster
10 587 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
45
Byggnation, underhall och elinfrastruktur | Kraftlank
Kraftlank bygger och underhaller elinfrastruktur i Sverige med lang erfarenhet inom kraftledningar, kabelarbeten, konsulttjanster och energiprojekt.
kraftlank.se
Adresser
Besöksadress
Viagatan 23 B, 692 35 Kumla
Postadress
Viagatan 23 B, 692 35 Kumla
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva markarbete samt anläggning avhögspännings- och kraftledningar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 40 624 tkr | 4 605 tkr | 2 163 tkr |
| 2025 | 81 716 tkr | 10 587 tkr | 5 673 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 13 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt 101,2 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 81 716 | 40 624 |
| Förändring av lager | 12 488 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 320 | – |
| Rörelseintäkter | 95 524 | 40 624 |
| Råvaror och förnödenheter | 22 324 | 5 169 |
| Övriga externa kostnader | 18 979 | 11 085 |
| Personalkostnader | 40 440 | 18 930 |
| Av- och nedskrivningar | 2 329 | 660 |
| Övriga rörelsekostnader | 86 | 104 |
| Rörelsekostnader | 84 157 | 35 947 |
| Rörelseresultat | 11 366 | 4 677 |
| Ränteintäkter och liknande | – | 5 |
| Räntekostnader och liknande | 781 | 77 |
| Finansiella poster | −779 | −72 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 587 | 4 605 |
| Bokslutsdispositioner | −6 100 | −1 896 |
| Resultat före skatt | 4 487 | 2 708 |
| Skatt på årets resultat | 977 | 571 |
| Årets resultat | 3 510 | 2 138 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 26 230 | 3 399 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 30 |
| Anläggningstillgångar | 26 230 | 3 429 |
| Varulager | 12 488 | – |
| Kundfordringar | 4 553 | 2 937 |
| Kortfristiga fordringar | 11 140 | 5 143 |
| Kassa och bank | 2 472 | 322 |
| Omsättningstillgångar | 26 099 | 5 465 |
| Summa tillgångar | 52 330 | 8 894 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 2 138 | – |
| Fritt eget kapital | 5 648 | 2 138 |
| Eget kapital | 5 673 | 2 163 |
| Obeskattade reserver | 7 996 | 1 896 |
| Långfristiga skulder | 24 612 | – |
| Leverantörsskulder | 2 621 | 2 791 |
| Skatteskulder | 2 120 | 744 |
| Kortfristiga skulder | 14 048 | 4 835 |
| Summa eget kapital och skulder | 52 330 | 8 894 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 45 | 22 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 23 % | 41,2 % |
| Kassalikviditet | 97 % | 113 % |
| Rörelsemarginal | 13,9 % | 11,5 % |
| Vinstmarginal | 13 % | 11,3 % |
| Omsättningstillväxt | 101,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 61,9 % | 98,8 % |
| Omsättning per anställd | 1 816 tkr | 1 847 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (94)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 596 tkr | 996 tkr |
| Aktuell skatt | −977 tkr | – |
| Aktuell skatt nuvarande period | −977 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 30 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 30 tkr |
| Arets kassaflode | 2 149 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 3 510 tkr | 2 138 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,881 | – |
| Avkastning sysselsatt kapital | 0,262 | – |
| Avkastning totalt kapital | 0,217 | – |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | – |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 924 tkr | – |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −924 tkr | – |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 7 000 tkr | – |
| Checkrakningskredit kortfristig | 0 | 287 tkr |
| Erhallen ranta | 2 tkr | – |
| Erlagd ranta | 781 tkr | – |
| Eventual forpliktelser | 3 335 tkr | – |
| Eventual forpliktelser per typ | 3 335 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 510 tkr | 2 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 138 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 138 tkr | – |
| Forandring kassaflode kundfordringar | −1 616 tkr | – |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | −170 tkr | – |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −4 381 tkr | – |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | 1 429 tkr | – |
| Forandring kassaflode rorelsefodringar | −18 485 tkr | – |
| Forandring kassaflode rorelseskulder | 1 259 tkr | – |
| Forandring kassaflode varulager pagaende arbeten | −12 488 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 4 600 tkr | 996 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −1 500 tkr | −900 tkr |
| Forandring periodiseringsfond avsattning | 1 500 tkr | – |
| Forskott till leverantorer | 12 488 tkr | – |
| Forslag disposition | 5 648 tkr | 2 138 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 648 tkr | 2 138 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 850 tkr | 1 365 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald hyreskostnad | 374 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald rantekostnad | 149 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter upplupna intakter | 1 327 tkr | – |
| Forvarv ovriga materiella anlaggningstillgangar | 25 014 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 5 857 tkr | 3 323 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 7 914 tkr | 3 969 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 057 tkr | 646 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 3 945 tkr | 3 969 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 411 tkr | 646 tkr |
| Justering poster inte ingar kassaflode avskrivningar nedskrivningar | 2 329 tkr | – |
| Justering poster inte ingar kassaflode valutakursdifferenser | 157 tkr | – |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 2 495 tkr | – |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | 31 306 tkr | – |
| Kassaflode investeringsverksamheten | −25 014 tkr | – |
| Kassaflode lopande verksamheten | −4 143 tkr | – |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 13 082 tkr | – |
| Kassalikviditet | 0,969 | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 5 193 tkr | – |
| Likvida medel | 2 472 tkr | – |
| Loner andra ersattningar | 25 424 tkr | – |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 25 424 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 20 373 tkr | 76 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 21 158 tkr | 89 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 785 tkr | 13 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 21 068 tkr | 89 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 772 tkr | 13 tkr |
| Medelantalet anstallda andel man | 1 | – |
| Medelantalet anstallda man | 45 | – |
| Nettoomsattning verksamhetsgren | 80 666 tkr | – |
| Operationella leasingavtal leasetagare kostnadsforda leasingavgifter | 1 574 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 442 tkr | 840 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 357 tkr | 742 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 6 694 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 24 612 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 2 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakt | 2 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 2 tkr | – |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 8 588 tkr | – |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 953 tkr | – |
| Pensionskostnader | 1 486 tkr | – |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 1 486 tkr | – |
| Perioderingsfonder specifikation | 900 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 2 400 tkr | 900 tkr |
| Rantekostnader | −781 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder ovriga foretag | −781 tkr | – |
| Realisations vinst forlust rorelseresultat | 9 tkr | – |
| Rorelsemarginal | 0,139 | – |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 10 074 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 31 942 tkr | 3 000 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 12 500 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 3 000 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 2 295 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 256 tkr | 271 tkr |
| Upplysning aktiekapital antal aktier | 250 | – |
| Upplysning aktiekapital kvotvarde per aktie | 1 | – |
| Upptagna lan | 31 306 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 21 aug. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Kraftlänk ABHuvudarbetsställe
Viagatan 23 B, 692 35 Kumla
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559445-2673
Registreringsdatum
21 augusti 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kumla, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.221 – Anläggningsarbeten för el
- SNI 43.210 – Elinstallationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.