KraftLars AB
559237-5322Aktiebolagreg. 2020
Boden, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 082 tkr
Resultat efter fin. poster
2 467 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Bredåker 620, 961 98 Boden
Postadress
Norra Bredåker 620, 961 98 Boden
Verksamhetsbeskrivning
Teknisk konsultverksamhet och praktiska elinstallationer inom el- och kraftteknik. El- och byggentreprenader. Byggarbetsmiljösamordning, personaluthyrning av ovannämnda arbeten, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Drift och undrhåll av elanläggningar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 679 tkr | 1 923 tkr | 1 171 tkr |
| 2021 | 3 903 tkr | 2 223 tkr | 2 348 tkr |
| 2022 | 4 662 tkr | 2 166 tkr | 3 776 tkr |
| 2023 | 4 760 tkr | 1 815 tkr | 5 046 tkr |
| 2024 | 5 402 tkr | 1 932 tkr | 6 357 tkr |
| 2025 | 7 082 tkr | 2 467 tkr | 7 562 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 34,8 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 31,1 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 082 | 5 402 | 4 760 | 4 662 | 3 903 | 2 679 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 082 | 5 404 | 4 760 | 4 662 | 3 903 | 2 679 |
| Handelsvaror | 864 | 599 | 712 | 446 | 219 | – |
| Övriga externa kostnader | 935 | 898 | 764 | 600 | 470 | 315 |
| Personalkostnader | 2 730 | 2 007 | 1 515 | 1 408 | 982 | 439 |
| Av- och nedskrivningar | 93 | 13 | 8 | 39 | 8 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 622 | 3 517 | 2 999 | 2 493 | 1 679 | 754 |
| Rörelseresultat | 2 461 | 1 887 | 1 761 | 2 169 | 2 224 | 1 924 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 53 | 57 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 8 | 3 | 4 | 1 | 1 |
| Finansiella poster | 6 | 45 | 54 | −3 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 467 | 1 932 | 1 815 | 2 166 | 2 223 | 1 923 |
| Bokslutsdispositioner | −618 | −18 | 36 | −24 | −561 | −461 |
| Resultat före skatt | 1 849 | 1 914 | 1 851 | 2 142 | 1 663 | 1 462 |
| Skatt på årets resultat | 388 | 402 | 388 | 446 | 346 | 315 |
| Årets resultat | 1 461 | 1 512 | 1 463 | 1 696 | 1 316 | 1 146 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 392 | 1 360 | 969 | 183 | 33 | 41 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 740 | 2 440 | 1 200 | 1 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 132 | 3 800 | 2 169 | 1 183 | 33 | 41 |
| Kundfordringar | 486 | 443 | 309 | 367 | 425 | 299 |
| Kortfristiga fordringar | 732 | 685 | 367 | 385 | 505 | 352 |
| Kassa och bank | 3 928 | 3 320 | 4 310 | 3 833 | 3 303 | 1 591 |
| Omsättningstillgångar | 4 659 | 4 004 | 4 677 | 4 218 | 3 808 | 1 943 |
| Summa tillgångar | 9 791 | 7 804 | 6 845 | 5 401 | 3 841 | 1 984 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 6 076 | 4 821 | 3 557 | 2 055 | 1 006 | – |
| Fritt eget kapital | 7 537 | 6 332 | 5 021 | 3 751 | 2 323 | 1 146 |
| Eget kapital | 7 562 | 6 357 | 5 046 | 3 776 | 2 348 | 1 171 |
| Obeskattade reserver | 1 646 | 1 028 | 1 010 | 1 046 | 1 022 | 461 |
| Leverantörsskulder | 122 | 78 | 109 | 80 | 115 | 77 |
| Skatteskulder | 0 | 8 | 187 | 195 | 79 | 129 |
| Kortfristiga skulder | 583 | 418 | 790 | 579 | 471 | 351 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 791 | 7 804 | 6 845 | 5 401 | 3 841 | 1 984 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 256 | 200 | – | 44 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,6 % | 91,9 % | 85,4 % | 85,3 % | 82,3 % | 77,5 % |
| Kassalikviditet | 800 % | 957 % | 592 % | 729 % | 809 % | 553 % |
| Rörelsemarginal | 34,8 % | 34,9 % | 37 % | 46,5 % | 57 % | 71,8 % |
| Vinstmarginal | 34,8 % | 35,8 % | 38,1 % | 46,5 % | 57 % | 71,8 % |
| Omsättningstillväxt | 31,1 % | 13,5 % | 2,1 % | 19,5 % | 45,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,3 % | 23,8 % | 29 % | 44,9 % | 56,1 % | 97,9 % |
| Omsättning per anställd | 2 361 tkr | 1 801 tkr | 1 587 tkr | 1 166 tkr | 1 301 tkr | 893 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 36 tkr | 18 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 3 740 tkr | 2 440 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 740 tkr | 2 440 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 300 tkr | 1 240 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 461 tkr | 1 512 tkr |
| Byggnader mark | 1 211 tkr | 1 262 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 262 tkr | 1 262 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 50 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 309 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 952 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 461 tkr | 1 512 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 512 tkr | −1 463 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 512 tkr | 1 463 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 256 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 562 tkr | 6 357 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 461 tkr | 1 512 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 256 tkr | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −18 tkr | −18 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −600 tkr | – |
| Forslag disposition | 7 537 tkr | 6 332 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 937 tkr | 6 076 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 111 tkr | 241 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 181 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 261 tkr | 136 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 80 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 125 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 135 tkr | 14 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 316 tkr | 173 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −952 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 610 tkr | 1 010 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 144 tkr | 159 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 20 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
KraftLars ABHuvudarbetsställe
Norra Bredåker 620, 961 98 Boden
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559237-5322
Registreringsdatum
20 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Boden, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 43.210 – Elinstallationer
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.