Krassle fastigheter AB
559213-2236Aktiebolagreg. 2019
Rosersberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
246 tkr
Resultat efter fin. poster
179 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skånela-Harg 470, 195 96 Rosersberg
Postadress
Skånela-Harg 470, 195 96 Rosersberg
Verksamhetsbeskrivning
Uthyrning av fastigheter och fastighetsskötsel. Utarrendering av lantbruksfastighet. Uthyrning av musikutrustning. Catering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | – | – | 50 tkr |
| 2021 | 176 tkr | 152 tkr | 141 tkr |
| 2022 | 246 tkr | 182 tkr | 249 tkr |
| 2023 | 246 tkr | 244 tkr | 393 tkr |
| 2024 | 246 tkr | 231 tkr | 691 tkr |
| 2025 | 246 tkr | 179 tkr | 197 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,1 %
Vinstmarginal 72,8 %
Omsättningstillväxt 0 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 246 | 246 | 246 | 246 | 176 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 246 | 246 | 246 | 246 | 177 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 66 | 13 | 1 | 64 | 25 | – | – |
| Rörelsekostnader | 66 | 13 | 1 | 64 | 25 | – | – |
| Rörelseresultat | 180 | 232 | 245 | 182 | 152 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 179 | 231 | 244 | 182 | 152 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −45 | 145 | −62 | −46 | −38 | – | – |
| Resultat före skatt | 134 | 376 | 182 | 137 | 114 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 28 | 78 | 38 | 28 | 23 | – | – |
| Årets resultat | 106 | 298 | 144 | 108 | 91 | 0 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 382 | 702 | 269 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 382 | 702 | 269 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 133 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | – | – | 185 | 155 | – | – |
| Kassa och bank | 99 | 47 | 381 | 220 | 68 | 50 | – |
| Omsättningstillgångar | 112 | 180 | 381 | 405 | 223 | 50 | – |
| Summa tillgångar | 493 | 882 | 650 | 405 | 223 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 41 | 343 | 199 | 91 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 147 | 641 | 343 | 199 | 91 | – | – |
| Eget kapital | 197 | 691 | 393 | 249 | 141 | 50 | – |
| Obeskattade reserver | 45 | 0 | 145 | 84 | 38 | – | – |
| Skatteskulder | 106 | 117 | 67 | 52 | 23 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 252 | 191 | 111 | 72 | 44 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 493 | 882 | 650 | 405 | 223 | 50 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 600 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,1 % | 78,3 % | 78,3 % | 77,9 % | 76,7 % | 100 % | – |
| Kassalikviditet | 44 % | 94 % | 342 % | 561 % | 506 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 73,3 % | 94,3 % | 99,5 % | 74,1 % | 86,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 72,8 % | 93,9 % | 99,2 % | 74 % | 86,4 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 0 % | 0 % | 39,8 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,9 % | 43,1 % | 36,6 % | 43,6 % | 64,4 % | 0 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 382 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 382 tkr | 202 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 382 tkr | 202 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 180 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 67 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | – |
| Arets resultat eget kapital | 106 tkr | 298 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 106 tkr | 298 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −298 tkr | −144 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 298 tkr | 144 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −45 tkr | 145 tkr |
| Forslag disposition | 147 tkr | 641 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 147 tkr | 41 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 | 133 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 125 tkr | 54 tkr |
| Periodiseringsfonder | 45 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 21 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 24 juli 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Krassle fastigheter ABHuvudarbetsställe
Skånela-Harg 470, 195 96 Rosersberg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559213-2236
Registreringsdatum
24 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.