Kreativ Fotografering i Sverige AB
556871-6889Aktiebolagreg. 2011
Nyköping, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
633 tkr
Resultat efter fin. poster
−772 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Bergsgatan 13, 611 34 Nyköping
Postadress
Östra Bergsgatan 13, 611 34 Nyköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla professionella fotograftjänster och avancerad bildretusch till företag och privatpersoner. Bolaget skall huvudsakligen syssla med fotografier till mäklarbranschen, bilbranschen samt produktion av porträtt och skolkataloger till elever och deras föräldrar och därmed förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 829 tkr | 77 tkr | – |
| 2017 | 2 292 tkr | 233 tkr | – |
| 2018 | 1 636 tkr | 164 tkr | 207 tkr |
| 2019 | 1 846 tkr | 292 tkr | 316 tkr |
| 2020 | 1 288 tkr | 222 tkr | 490 tkr |
| 2021 | 9 449 tkr | 376 tkr | – |
| 2022 | 1 017 tkr | 288 tkr | – |
| 2023 | 439 tkr | −118 tkr | 822 tkr |
| 2024 | 1 303 tkr | 429 tkr | 1 075 tkr |
| 2025 | 633 tkr | −772 tkr | 412 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal −121,9 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt −51,4 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 633 | 1 303 | 439 | 1 017 | 9 449 | 1 288 | 1 846 | 1 636 | 2 292 | 2 829 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 106 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 633 | 1 409 | 439 | – | – | 1 288 | 1 847 | 1 636 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 89 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 348 | 392 | 173 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 309 | 783 | 356 | – | – | 442 | 478 | 493 | – | – |
| Personalkostnader | 62 | 65 | 151 | – | – | 154 | 642 | 767 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 16 | 16 | 28 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 48 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 372 | 936 | 507 | – | – | 1 007 | 1 528 | 1 461 | – | – |
| Rörelseresultat | −738 | 473 | −68 | – | – | 281 | 318 | 174 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 33 | 44 | 50 | – | – | 39 | 28 | 10 | – | – |
| Finansiella poster | −33 | −44 | −50 | – | – | −59 | −26 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −772 | 429 | −118 | 288 | 376 | 222 | 292 | 164 | 233 | 77 |
| Bokslutsdispositioner | 108 | −108 | 165 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −663 | 320 | 47 | – | – | 222 | 292 | 164 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 67 | 12 | – | – | 48 | 63 | 36 | – | – |
| Årets resultat | −663 | 253 | 36 | – | – | 174 | 229 | 128 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 64 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – | 25 | 45 | 45 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | – | – | 25 | 109 | 45 | – | – |
| Kundfordringar | 60 | 51 | 77 | – | – | 16 | 0 | 80 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 445 | 1 727 | 1 599 | – | – | 1 028 | 726 | 805 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 445 | 1 727 | 1 599 | – | – | 1 028 | 726 | 805 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 470 | 1 752 | 1 623 | – | – | 1 053 | 834 | 850 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 025 | 772 | 736 | – | – | 586 | 357 | 229 | – | – |
| Fritt eget kapital | 362 | 1 025 | 772 | – | – | 440 | 266 | 157 | – | – |
| Eget kapital | 412 | 1 075 | 822 | – | – | 490 | 316 | 207 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 108 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 272 | 301 | 299 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 13 | 18 | 29 | – | – | 50 | 41 | 54 | – | – |
| Skatteskulder | 89 | 78 | 30 | – | – | 74 | 50 | 80 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 786 | 267 | 503 | – | – | 563 | 518 | 643 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 470 | 1 752 | 1 623 | – | – | 1 053 | 834 | 850 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 0 | – | – | 1 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28 % | 66,3 % | 50,6 % | – | – | 46,6 % | 37,9 % | 24,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 184 % | 646 % | 318 % | – | – | 183 % | 140 % | 125 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −116,6 % | 36,3 % | −15,4 % | – | – | 21,8 % | 17,3 % | 10,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −121,9 % | 32,9 % | −26,8 % | 28,3 % | 4 % | 17,2 % | 15,8 % | 10 % | 10,2 % | 2,7 % |
| Omsättningstillväxt | −51,4 % | 196,6 % | −56,8 % | – | – | −30,2 % | 12,8 % | −28,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −161 % | 23,6 % | 4,4 % | – | – | 35,5 % | 72,6 % | 61,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | 1 288 tkr | 923 tkr | 818 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −663 tkr | 253 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 272 tkr | 301 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −663 tkr | 253 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −253 tkr | −36 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 253 tkr | 36 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 108 tkr | −108 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 313 tkr | 1 669 tkr |
| Forskott fran kunder | 9 tkr | – |
| Forslag disposition | 362 tkr | 1 025 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 362 tkr | 1 025 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | 100 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 72 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 660 tkr | 161 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 108 tkr |
| Stallda sakerheter | 475 tkr | 475 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 475 tkr | 475 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kreativ Fotografering i Sverige ABHuvudarbetsställe
Östra Bergsgatan 13, 611 34 Nyköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556871-6889
Registreringsdatum
11 november 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nyköping, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.