Kristineberg Strand AB
556571-6882Aktiebolagreg. 1999
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
19 917 tkr
Resultat efter fin. poster
157 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
18
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Brogatan 32, 111 20 Stockholm
Postadress
c/o Turesgruppen Ab, Gamla Brogatan 32, 111 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att, direkt eller indirekt, förvärva, äga och förvalta fastigheter och värdepapper och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 16 560 tkr | 425 tkr | – |
| 2018 | 16 810 tkr | 459 tkr | – |
| 2019 | 15 917 tkr | −1 584 tkr | 103 tkr |
| 2020 | 15 470 tkr | 452 tkr | 631 tkr |
| 2021 | 16 952 tkr | −1 537 tkr | 627 tkr |
| 2022 | 18 913 tkr | −1 036 tkr | 627 tkr |
| 2023 | 18 325 tkr | −1 641 tkr | 627 tkr |
| 2024 | 18 783 tkr | −815 tkr | 519 tkr |
| 2025 | 19 917 tkr | 157 tkr | 475 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,8 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal 0,8 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 917 | 18 783 | 18 325 | 18 913 | 16 952 | 15 470 | 15 917 | 16 810 | 16 560 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 20 | 112 | 0 | 93 | 102 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 19 929 | 18 803 | 18 438 | 18 913 | 17 045 | 15 572 | 15 927 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 147 | 6 445 | 6 584 | 6 494 | 5 437 | 4 903 | 4 987 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 858 | 4 756 | 4 651 | 4 518 | 4 459 | 3 585 | 4 021 | – | – |
| Personalkostnader | 7 924 | 7 491 | 7 909 | 8 005 | 7 855 | 6 403 | 6 849 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 848 | 877 | 886 | 910 | 794 | 183 | 201 | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 778 | 19 568 | 20 030 | 19 927 | 18 545 | 15 074 | 16 057 | – | – |
| Rörelseresultat | 151 | −764 | −1 593 | −1 014 | −1 499 | 497 | −130 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | −1 400 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 6 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 57 | 51 | 22 | 37 | 46 | 54 | – | – |
| Finansiella poster | 6 | −51 | −49 | −22 | −37 | −45 | −1 454 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 157 | −815 | −1 641 | −1 036 | −1 537 | 452 | −1 584 | 459 | 425 |
| Bokslutsdispositioner | −201 | 709 | 1 653 | 1 039 | 1 544 | −452 | 205 | – | – |
| Resultat före skatt | −44 | −106 | 12 | 3 | 7 | 0 | −1 379 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 11 | 3 | 12 | 3 | 7 | – | – |
| Årets resultat | −44 | −108 | 1 | 0 | −5 | −3 | −1 386 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 381 | 1 116 | 1 914 | 2 706 | 3 509 | 955 | 416 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 381 | 1 116 | 1 914 | 2 706 | 3 509 | 955 | 416 | – | – |
| Varulager | 312 | 200 | 510 | 416 | 392 | 173 | 105 | – | – |
| Kundfordringar | 129 | 159 | 210 | 167 | 39 | 3 | 31 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 368 | 3 387 | 3 627 | 2 309 | 1 704 | 2 825 | 3 675 | – | – |
| Kassa och bank | 467 | 247 | 50 | 40 | 174 | 862 | −94 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 147 | 3 835 | 4 186 | 2 765 | 2 271 | 3 859 | 3 687 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 528 | 4 951 | 6 100 | 5 471 | 5 779 | 4 815 | 4 102 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 399 | 507 | 507 | 507 | 511 | −17 | 1 369 | – | – |
| Fritt eget kapital | 355 | 399 | 507 | 507 | 507 | 511 | −17 | – | – |
| Eget kapital | 475 | 519 | 627 | 627 | 627 | 631 | 103 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 48 | 48 | 48 | 712 | 937 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 54 | 67 | 847 | 767 | – | – |
| Leverantörsskulder | 884 | 1 212 | 1 116 | 970 | 1 175 | 325 | 417 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | – | 0 | 63 | 64 | 21 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 053 | 4 432 | 5 424 | 4 742 | 5 037 | 2 624 | 2 296 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 528 | 4 951 | 6 100 | 5 471 | 5 779 | 4 815 | 4 102 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 18 | 16 | 14 | 17 | 19 | 17 | 17 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,8 % | 10,5 % | 10,9 % | 12,2 % | 11,5 % | 24,9 % | 20,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 89 % | 82 % | 68 % | 50 % | 37 % | 140 % | 156 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | −4,1 % | −8,7 % | −5,4 % | −8,9 % | 3,2 % | −0,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,8 % | −4,3 % | −9 % | −5,5 % | −9,1 % | 2,9 % | −10 % | 2,7 % | 2,6 % |
| Omsättningstillväxt | 6 % | 2,5 % | −3,1 % | 11,6 % | 9,4 % | −2,8 % | −5,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,3 % | −20,8 % | 0,1 % | 0 % | −0,8 % | −0,5 % | −1 349,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 107 tkr | 1 174 tkr | 1 309 tkr | 1 113 tkr | 892 tkr | 910 tkr | 936 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −44 tkr | −108 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 661 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −44 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 108 tkr | −548 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −108 tkr | 548 |
| Forandring eget kapital totalt | 475 tkr | 519 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −44 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 48 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 759 tkr | 2 769 tkr |
| Forslag disposition | 355 tkr | 399 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 355 tkr | 399 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 353 tkr | 384 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 381 tkr | 1 116 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 11 140 tkr | 11 027 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 10 759 tkr | 9 911 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 113 tkr | 79 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 848 tkr | 877 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 312 tkr | 200 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 201 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 127 tkr | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 344 tkr | 428 tkr |
| Ovriga skatter | 0 | 2 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 2 150 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 817 tkr | 642 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Kristineberg Strand ABHuvudarbetsställe
Gamla Brogatan 32, 111 20 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556571-6882
Registreringsdatum
14 juni 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.