Kronlöf Bygg & Projektanalys AB
559064-1220Aktiebolagreg. 2016
Lerum, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
7 523 tkr
Resultat efter fin. poster
2 259 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
2
Kronlöfs
kronlof.se
Adresser
Besöksadress
Gamlebobacken 34, 443 38 Lerum
Postadress
c/o Anders Kronlöf, Gamlebobacken 34, 443 38 Lerum
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva projektledning och projektadministration inom byggnadsteknik, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 180 tkr | 1 406 tkr | – |
| 2021 | 6 461 tkr | 1 902 tkr | – |
| 2022 | 5 919 tkr | 1 113 tkr | 565 tkr |
| 2023 | 6 854 tkr | 1 922 tkr | 847 tkr |
| 2024 | 10 799 tkr | 1 246 tkr | 1 682 tkr |
| 2025 | 7 550 tkr | 1 521 tkr | 1 762 tkr |
| 2026 | 7 523 tkr | 2 259 tkr | 1 595 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 58,9 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 30 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −0,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 523 | 7 550 | 10 799 | 6 854 | 5 919 | 6 461 | 5 180 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 0 | 252 | 4 | 84 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 526 | 7 550 | 11 051 | 6 858 | 6 004 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 916 | 672 | – | – |
| Handelsvaror | 1 123 | 819 | 2 588 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 981 | 1 825 | 1 685 | 1 135 | 1 162 | – | – |
| Personalkostnader | 2 099 | 3 349 | 5 464 | 2 807 | 2 992 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 63 | 59 | 70 | 70 | 68 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 8 | 0 | 13 | 9 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 274 | 6 051 | 9 820 | 4 938 | 4 894 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 252 | 1 499 | 1 231 | 1 921 | 1 110 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 23 | 15 | 2 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 22 | 15 | 2 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 259 | 1 521 | 1 246 | 1 922 | 1 113 | 1 902 | 1 406 |
| Bokslutsdispositioner | −432 | 625 | −156 | −1 037 | −596 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 827 | 2 145 | 1 090 | 885 | 517 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 394 | 466 | 255 | 204 | 120 | – | – |
| Årets resultat | 1 433 | 1 680 | 835 | 681 | 397 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 129 | 199 | 146 | 149 | 182 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 55 | 90 | 40 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 184 | 289 | 186 | 149 | 182 | – | – |
| Kundfordringar | 1 051 | 858 | 1 358 | 899 | 481 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 857 | 2 158 | 3 472 | 1 816 | 1 131 | – | – |
| Kassa och bank | 1 531 | 1 414 | 1 595 | 1 538 | 1 360 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 388 | 3 572 | 5 067 | 3 354 | 2 490 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 572 | 3 861 | 5 252 | 3 503 | 2 672 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 112 | 32 | 797 | 115 | 119 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 545 | 1 712 | 1 632 | 797 | 515 | – | – |
| Eget kapital | 1 595 | 1 762 | 1 682 | 847 | 565 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 382 | 950 | 1 575 | 1 419 | 1 382 | – | – |
| Leverantörsskulder | 391 | 114 | 357 | 87 | 104 | – | – |
| Skatteskulder | 410 | 313 | 38 | 0 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 595 | 1 149 | 1 995 | 1 237 | 725 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 572 | 3 861 | 5 252 | 3 503 | 2 672 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 400 | 1 600 | 1 600 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,9 % | 65,2 % | 55,8 % | 56,3 % | 62,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 275 % | 311 % | 254 % | 271 % | 344 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 29,9 % | 19,9 % | 11,4 % | 28 % | 18,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 30 % | 20,2 % | 11,5 % | 28 % | 18,8 % | 29,4 % | 27,1 % |
| Omsättningstillväxt | −0,4 % | −30,1 % | 57,6 % | 15,8 % | −8,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 89,9 % | 95,3 % | 49,7 % | 80,5 % | 70,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 762 tkr | 3 775 tkr | 5 400 tkr | 3 427 tkr | 2 960 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 20 tkr | 38 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 55 tkr | 90 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 55 tkr | 90 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 35 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 433 tkr | 1 680 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 433 tkr | 1 680 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 680 tkr | −835 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 680 tkr | 835 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 595 tkr | 1 762 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 433 tkr | 1 680 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 600 tkr | 1 600 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 18 tkr | −10 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −450 tkr | 635 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 169 tkr | 655 tkr |
| Forslag disposition | 1 545 tkr | 1 712 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 145 tkr | 112 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 114 tkr | 202 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 129 tkr | 199 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 421 tkr | 501 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 293 tkr | 302 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 80 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 112 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 63 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 72 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 | 7 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 542 tkr | 447 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 362 tkr | 912 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 522 tkr | 443 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 251 tkr | 275 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Kronlöf Bygg & Projektanalys ABHuvudarbetsställe
Gamlebobacken 34, 443 38 Lerum
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559064-1220
Registreringsdatum
25 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lerum, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.