Kroppefjäll Invest AB
556914-6169Aktiebolagreg. 2012
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−199 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Hildedalsgatan 11-13, 417 05 Göteborg
Postadress
Södra Hildedalsgatan 11-13, 417 05 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva, direkt eller via delägarskap i andra företag, verksamhet inom handel med snacks och konfektyr, tjänste- och servicesektorn inom städ, cafe, turism samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också bedriva konsultativ verksamhet inom fastighetsförvaltning samt äga rätt att äga och förvalta fast egendom, aktier och andelar i andra företag samt bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 87 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 4 318 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 72 tkr | 3 364 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 76 tkr | 3 063 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −317 tkr | 2 375 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 576 tkr | 2 547 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −199 tkr | 1 349 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,9 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 78 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 55 | 30 | 38 | 41 | 76 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 55 | 30 | 38 | 41 | 76 | – | – |
| Rörelseresultat | −55 | −30 | −38 | −41 | 2 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −76 | 511 | −281 | 150 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 47 | 20 | 17 | 51 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −144 | 605 | −279 | 116 | 70 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −199 | 576 | −317 | 76 | 72 | 4 318 | 87 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 29 | 0 | −19 | – | – |
| Resultat före skatt | −199 | 576 | −288 | 75 | 53 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 0 | 0 | 12 | – | – |
| Årets resultat | −199 | 572 | −288 | 74 | 41 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 285 | 285 | 195 | 195 | 195 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 516 | 1 098 | 1 510 | 2 033 | 2 138 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 801 | 1 383 | 1 705 | 2 228 | 2 333 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 24 | 19 | 240 | 225 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 437 | 541 | 549 | 600 | 558 | – | – |
| Kassa och bank | 101 | 614 | 119 | 40 | 314 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 563 | 1 179 | 688 | 880 | 1 097 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 364 | 2 562 | 2 392 | 3 108 | 3 430 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 497 | 1 925 | 2 613 | 2 939 | 3 273 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 299 | 2 497 | 2 325 | 3 013 | 3 314 | – | – |
| Eget kapital | 1 349 | 2 547 | 2 375 | 3 063 | 3 364 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 29 | 29 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −0 | 20 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 15 | 17 | 16 | 37 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 364 | 2 562 | 2 392 | 3 108 | 3 430 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 800 | 1 000 | 400 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,9 % | 99,4 % | 99,3 % | 99,3 % | 98,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 752 % | 7 861 % | 4 063 % | 5 345 % | 2 939 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14,7 % | 22,5 % | −12,1 % | 2,4 % | 1,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 16 tkr | 598 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 16 tkr | 598 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 482 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 257 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 500 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 500 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −199 tkr | 572 tkr |
| Byggnader mark | 285 tkr | 285 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 285 tkr | 285 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 90 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −199 tkr | 572 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −572 tkr | 288 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 572 tkr | −288 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 000 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 349 tkr | 2 547 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −199 tkr | 572 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 000 tkr | 400 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | −257 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 6 tkr |
| Forslag disposition | 1 299 tkr | 2 497 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 499 tkr | 1 497 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 108 tkr | −12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 437 tkr | 541 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 37 tkr | 36 tkr |
| Stallda sakerheter | 224 tkr | 224 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 224 tkr | 224 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Kroppefjäll Invest ABHuvudarbetsställe
Södra Hildedalsgatan 11-13, 417 05 Göteborg
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556914-6169
Registreringsdatum
12 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.