swereg

Krossen Gård AB

559167-7298Aktiebolagreg. 2018

Konsulttjänster
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mjörn, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

139 tkr

−60 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

80 tkr

−75 % mot föregående år

Soliditet

87 %

+5,3 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Mjörn Krossen 20, 471 73 Mjörn

Postadress

Mjörn Krossen 20, 471 73 Mjörn

Verksamhetsbeskrivning

Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik samt drift av jord- och skogsbruk.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019741 tkr619 tkr395 tkr
2020538 tkr471 tkr675 tkr
2021243 tkr157 tkr809 tkr
2022209 tkr91 tkr447 tkr
2023271 tkr154 tkr368 tkr
2024345 tkr313 tkr561 tkr
2025139 tkr80 tkr488 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 86,8 % – branschmedian 70,6 %

Vinstmarginal 57,4 % – branschmedian 18,5 %

Omsättningstillväxt −59,8 % – branschmedian −1,5 %

Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning139345271209243538741
Övriga rörelseintäkter––––0270
Rörelseintäkter139345271209243565741
Övriga externa kostnader60427973424782
Personalkostnader5596470
Av- och nedskrivningar–04040404040
Rörelsekostnader65481281198694122
Rörelseresultat7429814391156471618
Ränteintäkter och liknande516112100
Räntekostnader och liknande00010––
Finansiella poster515111000
Resultat efter finansiella poster8031315491157471619
Bokslutsdispositioner815902015−114−180
Resultat före skatt161372154111172357439
Skatt på årets resultat35793323387794
Årets resultat12629412188133280345

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar0004080120160
Anläggningstillgångar0004080120160
Kundfordringar––0203347352
Kortfristiga fordringar42022323517152
Kassa och bank6298836814791 081973577
Omsättningstillgångar6718846837111 1161 144629
Summa tillgångar6718846837521 1971 264789
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat3112181973096253450
Fritt eget kapital438511318397759625345
Eget kapital488561368447809675395
Obeskattade reserver119200259259279294180
Leverantörsskulder11910000
Skatteskulder4144–05817194
Kortfristiga skulder641225646109295215
Summa eget kapital och skulder6718846837521 1971 264789

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Föreslagen utdelning (tkr)200200100200450––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet86,8 %81,5 %84 %86,8 %86,1 %71,9 %68,1 %
Kassalikviditet1 048 %723 %1 215 %1 546 %1 025 %388 %293 %
Rörelsemarginal53,5 %86,2 %52,8 %43,3 %64,4 %87,5 %83,5 %
Vinstmarginal57,4 %90,7 %56,8 %43,7 %64,6 %87,5 %83,5 %
Omsättningstillväxt−59,8 %27,3 %29,7 %−13,7 %−54,9 %−27,3 %–
Avkastning på eget kapital25,9 %52,3 %33 %19,7 %16,5 %41,5 %87,3 %
Omsättning per anställd–––––––
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital126 tkr294 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat126 tkr294 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−294 tkr−121 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning00
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning294 tkr121 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr100 tkr
Forandring eget kapital totalt488 tkr561 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat126 tkr294 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr100 tkr
Forandring periodiseringsfond81 tkr59 tkr
Forslag disposition438 tkr511 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning238 tkr311 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar00
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden201 tkr201 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar201 tkr201 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar–0
Ovriga fordringar kortfristiga42 tkr196
Ovriga kortfristiga skulder22 tkr77 tkr
Ovriga obeskattade reserver119 tkr200 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Krossen Gård ABHuvudarbetsställe

    Mjörn Krossen 20, 471 73 Mjörn

    Konsulttjänster

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559167-7298

Registreringsdatum

13 augusti 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Tjörn, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Konsulttjänster

  • SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
  • SNI 01.500 – Blandat jordbruk

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler