Kruastädet AB
559056-4604Aktiebolagreg. 2016
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 681 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mårtenstorget 10 A, 223 51 Lund
Postadress
c/o Persson, Mårtenstorget 10 A, 223 51 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −1 318 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −1 189 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −603 tkr | 165 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −5 tkr | 160 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 596 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 1 200 tkr | – |
| 2024 | 0 tkr | 1 983 tkr | 2 139 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 681 tkr | 1 920 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,2 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 17 | – | – | 16 | 14 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 1 189 | 1 189 | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 17 | – | – | 1 205 | 1 203 | – | – |
| Rörelseresultat | −19 | −17 | – | – | −1 205 | −1 203 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 700 | 2 000 | – | – | 1 200 | 600 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 700 | 2 000 | – | – | 1 200 | 600 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 681 | 1 983 | 1 200 | 596 | −5 | −603 | −1 189 | −1 318 |
| Resultat före skatt | 1 681 | 1 983 | – | – | −5 | −603 | – | – |
| Årets resultat | 1 681 | 1 983 | – | – | −5 | −603 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | 1 189 | 2 378 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 225 | 3 225 | – | – | 3 225 | 3 225 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 225 | 3 225 | – | – | 4 414 | 5 603 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 10 | – | – | 10 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | 7 | 7 | – | – | 7 | 6 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 | 17 | – | – | 17 | 16 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 242 | 3 242 | – | – | 4 431 | 5 620 | – | – |
| Aktiekapital | 148 | 148 | – | – | 148 | 148 | – | – |
| Bundet eget kapital | 148 | 148 | – | – | 148 | 148 | – | – |
| Balanserat resultat | 91 | 8 | – | – | 17 | 620 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 772 | 1 991 | – | – | 12 | 17 | – | – |
| Eget kapital | 1 920 | 2 139 | – | – | 160 | 165 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 644 | 1 498 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 322 | 1 103 | – | – | 3 628 | 3 956 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 242 | 3 242 | – | – | 4 431 | 5 620 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 700 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,2 % | 66 % | – | – | 3,6 % | 2,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 % | 2 % | – | – | 0 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 87,6 % | 92,7 % | – | – | −3 % | −365,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 3 225 tkr | 3 225 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 3 225 tkr | 3 225 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 681 tkr | 1 983 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 681 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 983 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 983 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 900 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 772 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 72 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 700 tkr | – |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 5 946 tkr | 5 946 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 5 946 tkr | 5 946 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 3 225 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 10 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 307 tkr | 1 088 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Kruastädet ABHuvudarbetsställe
Mårtenstorget 10 A, 223 51 Lund
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559056-4604
Registreringsdatum
24 mars 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
148 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.