Krystan 631 AB
559115-5741Aktiebolagreg. 2017
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
450 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Morotsgatan 3, 754 47 Uppsala
Postadress
c/o Peter Wängemar, Morotsgatan 3, 754 47 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 261 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −18 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 471 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 360 tkr | 1 387 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 450 tkr | 1 838 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 12 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 60 | 50 | – | – | – |
| Finansiella poster | 451 | 361 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 450 | 360 | 471 | −18 | 261 |
| Resultat före skatt | 450 | 360 | – | – | – |
| Årets resultat | 450 | 360 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 733 | 1 733 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 733 | 1 733 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 530 | 18 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 087 | 1 088 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 617 | 1 106 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 350 | 2 839 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 337 | 977 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 788 | 1 337 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 838 | 1 387 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 318 | 1 318 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 194 | 134 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 350 | 2 839 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,9 % | 48,9 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 833 % | 828 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,5 % | 26 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 156 tkr | 1 156 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 156 tkr | 1 156 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 576 tkr | 576 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 576 tkr | 576 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar reglerade fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 450 tkr | 360 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 450 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −360 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 360 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 838 tkr | 1 387 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 450 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 1 788 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 788 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 29 tkr | 18 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,333 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 500 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 194 tkr | 134 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 318 tkr | 1 318 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 500 tkr | 400 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Krystan 631 ABHuvudarbetsställe
Morotsgatan 3, 754 47 Uppsala
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559115-5741
Registreringsdatum
14 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.