KSME Invest AB
559010-1860Aktiebolagreg. 2015
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−551 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kyrkogatan 24, 852 32 Sundsvall
Postadress
Kyrkogatan 24, 852 32 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter, handel med värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 4 037 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | −637 tkr | – |
| 2018 | – | −862 tkr | 2 551 tkr |
| 2019 | – | 780 tkr | 3 331 tkr |
| 2020 | – | −532 tkr | 2 799 tkr |
| 2021 | – | −687 tkr | 4 412 tkr |
| 2022 | – | −398 tkr | 4 064 tkr |
| 2023 | – | 11 973 tkr | 16 037 tkr |
| 2024 | – | 411 tkr | 16 438 tkr |
| 2025 | – | −551 tkr | 15 887 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 1 | 465 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 1 | 465 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 748 | 19 | 16 | 20 | 466 | 335 | 919 | 218 | – | – |
| Rörelsekostnader | 748 | 19 | 16 | 20 | 466 | 335 | 919 | 218 | – | – |
| Rörelseresultat | −748 | −19 | −16 | −20 | −466 | −335 | −454 | −218 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 11 900 | – | – | – | 0 | 354 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 253 | 430 | 385 | – | – | 0 | 3 563 | 14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 296 | 378 | 221 | 198 | 2 329 | 1 013 | – | – |
| Finansiella poster | 197 | 430 | 11 989 | −378 | −221 | −198 | 1 234 | −644 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −551 | 411 | 11 973 | −398 | −687 | −532 | 780 | −862 | −637 | 4 037 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 2 300 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −551 | 411 | 11 973 | −398 | 1 613 | −532 | 780 | −862 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −551 | 400 | 11 973 | −398 | 1 613 | −532 | 780 | −862 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 600 | 647 | 600 | 550 | 550 | 50 | 4 400 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 600 | 647 | 600 | 550 | 550 | 50 | 4 400 | 50 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 212 | 8 863 | 8 346 | – | 0 | 15 840 | 0 | 23 557 | – | – |
| Kassa och bank | 96 | 6 942 | 7 110 | 16 820 | 16 840 | 21 054 | 16 691 | 1 064 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 307 | 15 805 | 15 456 | 16 820 | 16 840 | 36 894 | 16 691 | 24 621 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 907 | 16 452 | 16 056 | 17 370 | 17 390 | 36 944 | 21 091 | 24 671 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 16 338 | 15 937 | 3 964 | 4 362 | 2 749 | 3 281 | 2 501 | 3 363 | – | – |
| Fritt eget kapital | 15 787 | 16 338 | 15 937 | 3 964 | 4 362 | 2 749 | 3 281 | 2 501 | – | – |
| Eget kapital | 15 887 | 16 438 | 16 037 | 4 064 | 4 412 | 2 799 | 3 331 | 2 551 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 350 | 115 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 15 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 10 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 17 | 11 | 16 | 13 302 | 12 974 | 34 142 | 13 409 | 22 005 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 907 | 16 452 | 16 056 | 17 370 | 17 390 | 36 944 | 21 091 | 24 671 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 23,4 % | 25,4 % | 7,6 % | 15,8 % | 10,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 53 446 % | 138 472 % | 97 247 % | 126 % | 130 % | 108 % | 124 % | 112 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,5 % | 2,4 % | 74,7 % | −9,8 % | 36,6 % | −19 % | 23,4 % | −33,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 147 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 154 tkr | 147 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 7 tkr | 47 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 54 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 54 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 500 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −551 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −551 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −400 tkr | −11 973 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 400 tkr | 11 973 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 9 212 tkr | 8 863 tkr |
| Forslag disposition | 15 787 tkr | 16 338 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 15 787 tkr | 16 338 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | 629 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 702 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 50 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 1 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 54 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 tkr | 1 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
KSME Invest ABHuvudarbetsställe
Kyrkogatan 24, 852 32 Sundsvall
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559010-1860
Registreringsdatum
10 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.