Ktl Syd AB
559106-5403Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 054 tkr
Resultat efter fin. poster
939 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hallongatan 10, 212 31 Malmö
Postadress
c/o Daniel Svensson, Hallongatan 10, 212 31 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer ha verksamhet inom byggnation och underhåll av järnväg och närliggande verksamheter. Företaget kommer utföra konsulttjänster inom byggnation och underhåll av järnväg och närliggande verksamheter. Vid stilla perioder kommer detta fyllas upp med trädgårdsanläggning och -vård samt vaktmästerisysslor i tex brf, föreningar och liknande verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 743 tkr | 394 tkr | – |
| 2018 | 1 091 tkr | 230 tkr | – |
| 2019 | 416 tkr | 27 tkr | 83 tkr |
| 2020 | 361 tkr | −61 tkr | 22 tkr |
| 2021 | 1 061 tkr | 220 tkr | 207 tkr |
| 2022 | 1 647 tkr | 529 tkr | 523 tkr |
| 2023 | 2 424 tkr | 1 225 tkr | 971 tkr |
| 2024 | 911 tkr | −639 tkr | 148 tkr |
| 2025 | 3 054 tkr | 939 tkr | 700 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,9 % – branschmedian 55,2 %
Vinstmarginal 30,8 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt 235,2 % – branschmedian 3,3 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 054 | 911 | 2 424 | 1 647 | 1 061 | 361 | 416 | 1 091 | 743 |
| Rörelseintäkter | 3 054 | 911 | 2 424 | 1 647 | 1 061 | 361 | 416 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 10 | 2 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 169 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 281 | 346 | 56 | 37 | 40 | 29 | 75 | – | – |
| Personalkostnader | 1 649 | 1 180 | 1 127 | 1 072 | 801 | 393 | 305 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 14 | 6 | 6 | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 113 | 1 545 | 1 199 | 1 117 | 841 | 422 | 380 | – | – |
| Rörelseresultat | 940 | −634 | 1 224 | 530 | 220 | −61 | 36 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 6 | 1 | 0 | 0 | 1 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −5 | 1 | −0 | 0 | −1 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 939 | −639 | 1 225 | 529 | 220 | −61 | 27 | 230 | 394 |
| Bokslutsdispositioner | −239 | 0 | −300 | −130 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 700 | −639 | 925 | 399 | 220 | −61 | 27 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 148 | −66 | 197 | 83 | 34 | 0 | 9 | – | – |
| Årets resultat | 552 | −573 | 727 | 316 | 185 | −61 | 18 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 238 | 13 | 19 | 26 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 330 | 210 | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 568 | 223 | 119 | 26 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 674 | 643 | 1 304 | 300 | 137 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 795 | 700 | 1 337 | 676 | 214 | 149 | 29 | – | – |
| Kassa och bank | 659 | 283 | 854 | 663 | 705 | 318 | 475 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 455 | 983 | 2 191 | 1 339 | 919 | 467 | 504 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 023 | 1 206 | 2 310 | 1 365 | 919 | 467 | 504 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 98 | 671 | 193 | 157 | −28 | 33 | 15 | – | – |
| Fritt eget kapital | 650 | 98 | 921 | 473 | 157 | −28 | 33 | – | – |
| Eget kapital | 700 | 148 | 971 | 523 | 207 | 22 | 83 | – | – |
| Obeskattade reserver | 669 | 430 | 430 | 130 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 73 | 0 | 49 | 17 | 11 | 2 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 173 | 102 | 353 | 179 | 42 | 3 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 654 | 629 | 909 | 712 | 712 | 445 | 421 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 023 | 1 206 | 2 310 | 1 365 | 919 | 467 | 504 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 640 | – | 250 | 280 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,9 % | 40,5 % | 56,8 % | 45,9 % | 22,5 % | 4,6 % | 16,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 222 % | 156 % | 241 % | 188 % | 129 % | 105 % | 120 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 30,8 % | −69,6 % | 50,5 % | 32,2 % | 20,7 % | −16,8 % | 8,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 30,8 % | −70,1 % | 50,5 % | 32,2 % | 20,7 % | −17 % | 6,5 % | 21,1 % | 53,1 % |
| Omsättningstillväxt | 235,2 % | −62,4 % | 47,2 % | 55,2 % | 193,5 % | −13,1 % | −61,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 78,9 % | −388,6 % | 74,9 % | 60,4 % | 89,6 % | −284,1 % | 21,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 527 tkr | 911 tkr | 2 424 tkr | 1 647 tkr | 1 061 tkr | 361 tkr | 416 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 330 tkr | 210 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 330 tkr | 210 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 120 tkr | 110 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 552 tkr | −573 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 552 tkr | −573 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 573 tkr | −727 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −573 tkr | 727 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 700 tkr | 148 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 552 tkr | −573 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 250 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −239 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 650 tkr | 98 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 98 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 238 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 272 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 34 tkr | 19 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 240 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 94 tkr | 57 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 409 tkr | 526 tkr |
| Periodiseringsfonder | 669 tkr | 430 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Ktl Syd ABHuvudarbetsställe
Hallongatan 10, 212 31 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559106-5403
Registreringsdatum
28 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.120 – Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.