Kull Holding AB
556926-2818Aktiebolagreg. 2013
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−38 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rosengatan 9 Lgh 1601, 413 10 Göteborg
Postadress
Rosengatan 9 Lgh 1601, 413 10 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva inom och utom landet, konsultverksamhet inom affärsutveckling, marknadsföring, projektledning, organisations- och personalutveckling, äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −75 tkr | – |
| 2021 | – | 53 tkr | 739 tkr |
| 2022 | – | −23 tkr | 715 tkr |
| 2023 | – | −20 tkr | 824 tkr |
| 2024 | – | 1 974 tkr | 2 827 tkr |
| 2025 | – | −38 tkr | 2 828 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 |
| Övriga externa kostnader | 38 | 26 | 20 | 23 | 16 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 1 | – |
| Rörelsekostnader | 38 | 26 | 20 | 23 | 17 | – |
| Rörelseresultat | −38 | −26 | −20 | −23 | −17 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 2 000 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 000 | – | 0 | 70 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −38 | 1 974 | −20 | −23 | 53 | −75 |
| Bokslutsdispositioner | 40 | 30 | 128 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | 2 004 | 108 | −23 | 53 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 | 2 003 | 108 | −23 | 53 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 553 | 1 553 | 1 553 | 1 553 | 1 553 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 553 | 1 553 | 1 553 | 1 553 | 1 553 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 311 | 1 313 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 0 | 1 | 2 | 2 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 315 | 1 313 | 1 | 2 | 2 | – |
| Summa tillgångar | 2 868 | 2 866 | 1 554 | 1 555 | 1 554 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 777 | 774 | 665 | 689 | 636 | – |
| Fritt eget kapital | 2 778 | 2 777 | 774 | 665 | 689 | – |
| Eget kapital | 2 828 | 2 827 | 824 | 715 | 739 | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 39 | 730 | 840 | 815 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 868 | 2 866 | 1 554 | 1 555 | 1 554 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,6 % | 98,6 % | 53 % | 46 % | 47,5 % | – |
| Kassalikviditet | 3 325 % | 3 349 % | 0 % | 0 % | 0 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 70,9 % | 13,2 % | −3,3 % | 7,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 238 tkr | 238 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 238 tkr | 238 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 315 tkr | 1 315 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 315 tkr | 1 315 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | 2 003 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 40 tkr | 30 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | 2 003 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 003 tkr | −108 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 003 tkr | 108 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 311 tkr | 1 313 tkr |
| Forslag disposition | 2 778 tkr | 2 777 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 778 tkr | 2 777 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 39 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Kull Holding ABHuvudarbetsställe
Rosengatan 9 Lgh 1601, 413 10 Göteborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556926-2818
Registreringsdatum
18 mars 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.