Kullakraft AB
556555-9555Aktiebolagreg. 1998
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−31 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Upplandsgatan 83, 113 44 Stockholm
Postadress
c/o Curex Gruppen Ab, Upplandsgatan 83, 113 44 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara utveckling, tillverkning och försäljning av färg och kemtekniska produkter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 680 tkr | 699 tkr | – |
| 2020 | 320 tkr | 932 tkr | – |
| 2021 | 240 tkr | 173 tkr | 1 722 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 577 tkr | 2 313 tkr |
| 2023 | 250 tkr | 223 tkr | 2 295 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −38 tkr | 2 053 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −31 tkr | 2 022 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 3 139 000 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −50 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | −0 | 250 | 0 | 240 | 320 | 680 |
| Rörelseintäkter | −0 | −0 | 250 | 0 | 240 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 30 | 29 | 19 | 212 | 53 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 8 | 8 | 0 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 30 | 38 | 27 | 212 | 66 | – | – |
| Rörelseresultat | −30 | −38 | 223 | −212 | 174 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 790 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −0 | −0 | 789 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −38 | 223 | 577 | 173 | 932 | 699 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 200 | 116 | – | – |
| Resultat före skatt | −31 | −38 | 223 | 777 | 289 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 45 | 0 | 75 | – | – |
| Årets resultat | −31 | −38 | 178 | 777 | 214 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 27 | 27 | 27 | 27 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 688 | 1 848 | 1 963 | 1 963 | 1 804 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 715 | 1 875 | 1 990 | 1 990 | 1 830 | – | – |
| Varulager | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 295 | 286 | 284 | 314 | 130 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 6 | 112 | 40 | 83 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 316 | 312 | 417 | 373 | 233 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 031 | 2 187 | 2 407 | 2 363 | 2 063 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 933 | 1 971 | 1 997 | 1 415 | 1 389 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 902 | 1 933 | 2 175 | 2 193 | 1 602 | – | – |
| Eget kapital | 2 022 | 2 053 | 2 295 | 2 313 | 1 722 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 4 | 6 | 25 | 100 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 45 | 45 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 9 | 134 | 111 | 51 | 141 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 031 | 2 187 | 2 407 | 2 363 | 2 063 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 204 | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 93,9 % | 95,4 % | 97,9 % | 91,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 318 % | 218 % | 356 % | 696 % | 151 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2 983 300 % | 1 885 650 % | 89,2 % | – | 72,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3 139 000 % | 1 886 650 % | 89,1 % | – | 72 % | 291,4 % | 102,7 % |
| Omsättningstillväxt | −50 % | −100 % | – | −100 % | −25 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,6 % | −1,8 % | 7,8 % | 33,6 % | 12,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | −0 tkr | −0 tkr | 250 tkr | 0 tkr | 240 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 500 tkr | 500 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 500 tkr | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −31 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −31 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 38 tkr | −178 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −38 tkr | 178 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 204 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 188 tkr | 1 348 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 160 tkr | 115 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 1 188 tkr | 1 348 tkr |
| Forskott till leverantorer | 20 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 1 902 tkr | 1 933 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 902 tkr | 1 933 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 1 |
| Inventarier verktyg installationer | 27 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 38 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 12 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 286 tkr | 286 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 85 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Kullakraft ABHuvudarbetsställe
Upplandsgatan 83, 113 44 Stockholm
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556555-9555
Registreringsdatum
28 maj 1998
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.523 – Detaljhandel med färger, fernissor och lacker
- SNI 20.300 – Tillverkning av färg, lack, tryckfärg m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.