Kulterra Aktiebolag
556489-5042Aktiebolagreg. 1994
Järlåsa, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−16 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rubens Väg 7, 744 96 Järlåsa
Postadress
Rubens Väg 7, 744 96 Järlåsa
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva seminverksamhet (konstgjord befruktning) av djur med tillhörande hälsokontroll, djursjukvård och handel med djur samt bedriva skogsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | −64 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 71 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 27 tkr | 619 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −11 tkr | 421 tkr |
| 2023 | – | 6 tkr | 226 tkr |
| 2024 | – | −18 tkr | 208 tkr |
| 2025 | – | −16 tkr | 192 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,7 % – branschmedian 60 %
Vinstmarginal – – branschmedian 12,3 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 4,3 %
Median för 686 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 104 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 104 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 18 | 18 | 18 | 10 | 75 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 | 18 | 18 | 10 | 97 | – | – |
| Rörelseresultat | −18 | −18 | −18 | −10 | 7 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 0 | 18 | 0 | 23 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 0 | 18 | −1 | 20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −16 | −18 | 6 | −11 | 27 | 71 | −64 |
| Resultat före skatt | −16 | −18 | 0 | −11 | 27 | – | – |
| Årets resultat | −16 | −18 | 0 | −11 | 27 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 367 | 367 | 367 | 367 | 367 | – | – |
| Kassa och bank | 27 | 43 | 61 | 54 | 260 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 394 | 410 | 428 | 421 | 662 | – | – |
| Summa tillgångar | 394 | 410 | 428 | 421 | 662 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 88 | 106 | 106 | 312 | 473 | – | – |
| Fritt eget kapital | 72 | 88 | 106 | 301 | 499 | – | – |
| Eget kapital | 192 | 208 | 226 | 421 | 619 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 202 | 202 | 202 | 0 | 37 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 394 | 410 | 428 | 421 | 662 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 195 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,7 % | 50,7 % | 52,7 % | 100 % | 93,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 195 % | 203 % | 211 % | – | 1 784 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,4 % | −8,5 % | 0 % | −2,6 % | 4,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −16 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −16 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | −59 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | 59 |
| Forslag disposition | 72 tkr | 88 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 72 tkr | 88 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 412 | 407 |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 367 tkr | 367 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 202 tkr | 202 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Kulterra AktiebolagHuvudarbetsställe
Rubens Väg 7, 744 96 Järlåsa
Djur & veterinär
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556489-5042
Registreringsdatum
1 september 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Djur & veterinär
- SNI 75.000 – Veterinärverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.