Kumla Bärgning och Transport AB
556991-1018Aktiebolagreg. 2014
Kumla, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
833 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nybo 965, 692 92 Kumla
Postadress
Nybo 965, 692 92 Kumla
Verksamhetsbeskrivning
Jag ska bärga och transportera bilar och div fordon.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 052 tkr | 115 tkr | – |
| 2017 | 1 161 tkr | 152 tkr | – |
| 2018 | 1 007 tkr | −63 tkr | 164 tkr |
| 2019 | 1 285 tkr | 41 tkr | 184 tkr |
| 2020 | 1 065 tkr | 52 tkr | 214 tkr |
| 2021 | 876 tkr | 91 tkr | 284 tkr |
| 2022 | 1 037 tkr | 312 tkr | 532 tkr |
| 2023 | 1 123 tkr | 85 tkr | 378 tkr |
| 2024 | 841 tkr | 249 tkr | 530 tkr |
| 2025 | 833 tkr | 9 tkr | 496 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 1,1 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −0,9 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 833 | 841 | 1 123 | 1 037 | 876 | 1 065 | 1 285 | 1 007 | 1 161 | 1 052 |
| Övriga rörelseintäkter | 53 | 25 | 82 | 121 | 131 | 48 | −159 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 886 | 866 | 1 206 | 1 158 | 1 007 | 1 113 | 1 126 | 1 007 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 25 | 11 | 105 | 9 | 96 | 218 | 163 | 168 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 10 | 45 | 0 | 40 | 34 | −4 | −8 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 418 | 401 | 482 | 529 | 517 | 569 | 641 | 696 | – | – |
| Personalkostnader | 374 | 97 | 413 | 242 | 220 | 153 | 232 | 205 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 60 | 92 | 74 | 64 | 40 | 40 | 48 | 9 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 43 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 877 | 611 | 1 118 | 844 | 913 | 1 057 | 1 080 | 1 070 | – | – |
| Rörelseresultat | 9 | 255 | 87 | 315 | 94 | 56 | 46 | −63 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 6 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −6 | −2 | −3 | −3 | −4 | −4 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 249 | 85 | 312 | 91 | 52 | 41 | −63 | 152 | 115 |
| Bokslutsdispositioner | 13 | −63 | 38 | 0 | −1 | −13 | −13 | 68 | – | – |
| Resultat före skatt | 22 | 185 | 123 | 312 | 89 | 38 | 28 | 5 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 | 33 | 27 | 65 | 19 | 9 | 8 | 1 | – | – |
| Årets resultat | 16 | 152 | 96 | 247 | 70 | 30 | 20 | 3 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 87 | 325 | 481 | 325 | 235 | 303 | 367 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 87 | 325 | 481 | 325 | 235 | 303 | 367 | 5 | – | – |
| Varulager | 22 | 22 | 32 | 45 | – | 0 | 12 | 8 | – | – |
| Kundfordringar | 61 | 55 | 130 | 84 | 76 | 86 | 63 | 113 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 183 | 84 | 240 | 132 | 106 | 111 | 86 | 170 | – | – |
| Kassa och bank | 505 | 333 | 461 | 447 | 291 | 276 | 220 | 338 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 710 | 439 | 733 | 624 | 397 | 387 | 318 | 515 | – | – |
| Summa tillgångar | 797 | 763 | 1 214 | 949 | 632 | 690 | 685 | 520 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 430 | 328 | 232 | 234 | 164 | 134 | 114 | 110 | – | – |
| Fritt eget kapital | 446 | 480 | 328 | 482 | 234 | 164 | 134 | 114 | – | – |
| Eget kapital | 496 | 530 | 378 | 532 | 284 | 214 | 184 | 164 | – | – |
| Obeskattade reserver | 107 | 120 | 57 | 95 | 95 | 93 | 80 | 67 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 111 | 0 | 12 | 115 | 154 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 31 | 12 | 11 | 38 | 20 | 5 | 17 | 21 | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 1 | 36 | 38 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 193 | 114 | 669 | 323 | 241 | 267 | 266 | 289 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 797 | 763 | 1 214 | 949 | 632 | 690 | 685 | 520 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 50 | 0 | −250 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73 % | 81,9 % | 34,8 % | 63,9 % | 56,9 % | 41,8 % | 36,2 % | 41,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 356 % | 367 % | 105 % | 179 % | 165 % | 145 % | 115 % | 176 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1 % | 30,3 % | 7,8 % | 30,3 % | 10,7 % | 5,2 % | 3,5 % | −6,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,1 % | 29,6 % | 7,6 % | 30,1 % | 10,3 % | 4,9 % | 3,2 % | −6,3 % | 13,1 % | 10,9 % |
| Omsättningstillväxt | −0,9 % | −25,2 % | 8,3 % | 18,5 % | −17,8 % | −17,1 % | 27,6 % | −13,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 % | 28,7 % | 25,5 % | 46,5 % | 24,7 % | 13,9 % | 11 % | 2,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 833 tkr | 841 tkr | 1 123 tkr | 1 037 tkr | 876 tkr | 1 065 tkr | 1 285 tkr | 1 007 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 16 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 16 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −152 tkr | −96 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 152 tkr | 96 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 13 tkr | −63 tkr |
| Forslag disposition | 446 tkr | 480 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 396 tkr | 430 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 50 tkr | 50 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 38 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 54 tkr | 274 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 103 tkr | 410 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 48 tkr | 136 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 338 tkr | 102 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 131 tkr | 38 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 22 tkr | 22 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 33 tkr | 51 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 111 tkr | 111 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 78 tkr | 60 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 18 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 84 tkr | 24 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 67 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 107 tkr | 120 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 93 tkr | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kumla Bärgning och Transport ABHuvudarbetsställe
Nybo 965, 692 92 Kumla
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556991-1018
Registreringsdatum
19 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kumla, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 52.211 – Bärgning avseende landtransport
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.