KUMMELUDDEN Aktiebolag
556461-1423Aktiebolagreg. 1993
Johanneshov, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
91 tkr
Resultat efter fin. poster
−47 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pastellvägen 6 Bv, 121 36 Johanneshov
Postadress
Pastellvägen 6 Bv, 121 36 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, administration, informationshantering, affärsutveckling och fastighetsförvaltning ävensom köp och försäljning av fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 616 tkr | 2 801 tkr | – |
| 2017 | 846 tkr | 1 375 tkr | – |
| 2018 | 883 tkr | 2 629 tkr | – |
| 2019 | 662 tkr | 3 239 tkr | 11 661 tkr |
| 2020 | 82 tkr | 3 185 tkr | 14 846 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 15 704 tkr | 29 293 tkr |
| 2022 | 33 tkr | 402 tkr | 29 695 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −28 473 tkr | 1 222 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 540 tkr | 14 547 tkr |
| 2025 | 91 tkr | −47 tkr | 14 500 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −51,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 91 | 0 | 0 | 33 | 0 | 82 | 662 | 883 | 846 | 1 616 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 2 377 | 123 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 91 | 0 | 0 | 33 | 2 377 | 205 | 662 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 8 | – | 0 | 13 | 62 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 185 | 96 | 84 | 72 | 545 | 187 | 221 | – | – | – |
| Personalkostnader | 36 | 88 | 161 | 505 | 97 | 62 | 58 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 221 | 184 | 253 | 577 | 641 | 262 | 341 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −130 | −184 | −253 | −544 | 1 736 | −57 | 320 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 192 | 720 | −8 190 | 875 | 500 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 56 | 313 | 434 | 421 | 3 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 165 | 308 | 500 | 350 | 618 | 617 | 617 | – | – | – |
| Finansiella poster | 83 | 725 | −28 220 | 946 | 13 969 | 3 242 | 2 918 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | 540 | −28 473 | 402 | 15 704 | 3 185 | 3 239 | 2 629 | 1 375 | 2 801 |
| Resultat före skatt | −47 | 540 | −28 473 | 402 | 15 704 | 3 185 | 3 239 | – | – | – |
| Årets resultat | −47 | 540 | −28 473 | 402 | 15 704 | 3 185 | 3 239 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 000 | 13 000 | 12 000 | 42 448 | 35 114 | 39 299 | 37 449 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 000 | 13 000 | 12 000 | 42 448 | 35 114 | 39 299 | 37 449 | – | – | – |
| Kundfordringar | 35 | 0 | 167 | – | 0 | 103 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 837 | 4 032 | 6 095 | 6 758 | 1 626 | 108 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 | 151 | 186 | 783 | 5 713 | 733 | 484 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 840 | 4 183 | 6 281 | 7 541 | 7 339 | 841 | 484 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 15 840 | 17 183 | 18 281 | 49 989 | 42 453 | 40 141 | 37 933 | – | – | – |
| Aktiekapital | 222 | 222 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 262 | 262 | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 522 | 982 | 29 455 | 29 053 | 13 349 | 11 421 | 8 182 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 238 | 14 285 | 982 | 29 455 | 29 053 | 14 606 | 11 421 | – | – | – |
| Eget kapital | 14 500 | 14 547 | 1 222 | 29 695 | 29 293 | 14 846 | 11 661 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 170 | 765 | 14 815 | 16 510 | 13 160 | 24 486 | 25 510 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 109 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 28 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 170 | 1 871 | 2 244 | 3 784 | 0 | 808 | 763 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 840 | 17 183 | 18 281 | 49 989 | 42 453 | 40 141 | 37 933 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,5 % | 84,7 % | 6,7 % | 59,4 % | 69 % | 37 % | 30,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 243 % | 224 % | 280 % | 199 % | – | 104 % | 63 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −142,8 % | – | – | −1 648,8 % | – | −69,2 % | 48,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −51,7 % | – | – | 1 218,2 % | – | 3 884,2 % | 489,3 % | 297,7 % | 162,5 % | 173,3 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | – | −100 % | −87,6 % | −25 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,3 % | 3,7 % | −2 330,7 % | 1,4 % | 53,6 % | 21,5 % | 27,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 13 000 tkr | 13 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 13 000 tkr | 13 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −47 tkr | 540 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −47 tkr | 540 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 14 500 tkr | 14 547 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −47 tkr | 540 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 777 tkr | 4 015 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | 0 | 9 tkr |
| Forslag disposition | 14 238 tkr | 14 285 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 238 tkr | 14 285 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Overkursfond | −12 763 tkr | −12 763 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 061 tkr | 1 871 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 170 tkr | 765 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 13 000 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
KUMMELUDDEN AktiebolagHuvudarbetsställe
Pastellvägen 6 Bv, 121 36 Johanneshov
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556461-1423
Registreringsdatum
16 februari 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
222 200 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.