swereg

Kungsbackanaprapaterna AB

559185-7684Aktiebolagreg. 2018

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Onsala, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 570 tkr

−4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

142 tkr

−18 % mot föregående år

Soliditet

79 %

+5,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rävvägen 18, 439 37 Onsala

Postadress

Rävvägen 18, 439 37 Onsala

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall tillhandahålla naprapatbehanbdlingar, personlig träning, föreläsa om hälsa samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019898 tkr549 tkr369 tkr
20201 196 tkr200 tkr485 tkr
20211 374 tkr154 tkr576 tkr
20221 401 tkr172 tkr532 tkr
20231 513 tkr234 tkr567 tkr
20241 631 tkr173 tkr566 tkr
20251 570 tkr142 tkr629 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 79,3 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 9 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt −3,7 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 5701 6311 5131 4011 3741 196898
Övriga rörelseintäkter–––0−1876375
Rörelseintäkter1 5701 6311 5131 4011 3561 2721 273
Råvaror och förnödenheter52914015202637
Övriga externa kostnader422492405401382380251
Personalkostnader924827817791775643436
Av- och nedskrivningar3154232323230
Rörelsekostnader1 4291 4641 2851 2301 2001 072724
Rörelseresultat141167228172155200549
Ränteintäkter och liknande1770–––
Räntekostnader och liknande0000100
Finansiella poster1760−1−0−0
Resultat efter finansiella poster142173234172154200549
Bokslutsdispositioner68−45−610−39−51−138
Resultat före skatt210128173172115149411
Skatt på årets resultat47293837253391
Årets resultat1639913513691116319

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar93125234568910
Anläggningstillgångar93125234568910
Kundfordringar711056094194117
Kortfristiga fordringar1972021562182249234
Kassa och bank7697981 004742735771671
Omsättningstillgångar9661 0001 160961958863705
Summa tillgångar1 0591 1241 1831 0061 026954705
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat4164173823464353190
Fritt eget kapital579516517482526435319
Eget kapital629566567532576485369
Obeskattade reserver266334289228228189138
Leverantörsskulder2350494425122
Skatteskulder12456827712180
Kortfristiga skulder165224327246222279198
Summa eget kapital och skulder1 0591 1241 1831 0061 026954705

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda––11111
Föreslagen utdelning (tkr)150100100100180––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet79,3 %73,9 %67,3 %70,8 %73,8 %66,6 %67,9 %
Kassalikviditet587 %445 %355 %390 %431 %309 %357 %
Rörelsemarginal9 %10,2 %15,1 %12,3 %11,3 %16,7 %61,2 %
Vinstmarginal9 %10,6 %15,5 %12,3 %11,2 %16,7 %61,2 %
Omsättningstillväxt−3,7 %7,8 %8 %2 %14,9 %33,3 %–
Avkastning på eget kapital25,9 %17,5 %23,8 %25,5 %15,7 %23,9 %86,5 %
Omsättning per anställd––1 513 tkr1 401 tkr1 374 tkr1 196 tkr898 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital163 tkr99 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat163 tkr99 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−99 tkr−135 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning00
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning99 tkr135 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr100 tkr
Forandring eget kapital totalt–566 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat163 tkr99 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning100 tkr100 tkr
Forandring periodiseringsfond68 tkr−45 tkr
Forskott fran kunder–0
Forslag disposition579 tkr516 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning429 tkr416 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter76 tkr91 tkr
Inventarier verktyg installationer93 tkr125 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden269 tkr269 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar176 tkr145 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–156 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar31 tkr54 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga50 tkr5 tkr
Ovriga kortfristiga skulder43 tkr36 tkr
Periodiseringsfonder266 tkr334 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter86 tkr134 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Kungsbackanaprapaterna ABHuvudarbetsställe

    Rävvägen 18, 439 37 Onsala

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559185-7684

Registreringsdatum

13 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kungsbacka, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet
  • SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler