swereg

Kungsbacken försäljning AB

559298-2713Aktiebolagreg. 2021

Butik & handel
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Niemisel, Norrbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

5 991 tkr

−1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

44 tkr

−79 % mot föregående år

Soliditet

39 %

−3,5 p.e. mot föregående år

Anställda

2.5

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Niemisels Station 93, 955 95 Niemisel

Postadress

c/o Sanna Svanberg, Niemisels Station 93, 955 95 Niemisel

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva livsmedelsbutik samt äga och förvalta fast egedom och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20213 541 tkr334 tkr288 tkr
20226 103 tkr82 tkr352 tkr
20236 255 tkr150 tkr437 tkr
20246 063 tkr207 tkr598 tkr
20255 991 tkr44 tkr626 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 38,7 % – branschmedian 47 %

Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 1,6 %

Omsättningstillväxt −1,2 % – branschmedian 0,4 %

Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning5 9916 0636 2556 1033 541
Övriga rörelseintäkter441569451557468
Rörelseintäkter6 4326 6326 7076 6604 009
Råvaror och förnödenheter−94121−98–
Handelsvaror4 9725 1625 0925 3133 041
Övriga externa kostnader557454463445280
Personalkostnader771717809884338
Av- och nedskrivningar4435170–
Övriga rörelsekostnader1––––
Rörelsekostnader6 3346 3726 5016 5443 659
Rörelseresultat97261206116350
Ränteintäkter och liknande11310
Räntekostnader och liknande5354583516
Finansiella poster−53−54−56−34−16
Resultat efter finansiella poster4420715082334
Bokslutsdispositioner−7−2−42––
Resultat före skatt3720510982334
Skatt på årets resultat844241871
Årets resultat291618564263

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar440404325188–
Finansiella anläggningstillgångar2020161616
Anläggningstillgångar46042434120416
Varulager231222226347248
Kundfordringar2521921673129
Kortfristiga fordringar39687332212211
Kassa och bank615746574451360
Omsättningstillgångar1 2431 0561 1331 009819
Summa tillgångar1 7031 4791 4731 213835
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat573412327263–
Fritt eget kapital601573412327263
Eget kapital626598437352288
Obeskattade reserver413332––
Långfristiga skulder145209278366177
Leverantörsskulder253209314211134
Skatteskulder2115364834
Kortfristiga skulder892640727496370
Summa eget kapital och skulder1 7031 4791 4731 213835

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda2.52.52.752.752.75

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet38,7 %42,2 %31,3 %29 %34,5 %
Kassalikviditet113 %130 %125 %134 %154 %
Rörelsemarginal1,6 %4,3 %3,3 %1,9 %9,9 %
Vinstmarginal0,7 %3,4 %2,4 %1,3 %9,4 %
Omsättningstillväxt−1,2 %−3,1 %2,5 %72,4 %–
Avkastning på eget kapital4,6 %26,9 %19,4 %18,2 %91,3 %
Omsättning per anställd2 396 tkr2 425 tkr2 275 tkr2 219 tkr1 288 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (35)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar41 tkr33 tkr
Andra langfristiga fordringar20 tkr20 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden20 tkr20 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–4 tkr
Arets resultat eget kapital29 tkr161 tkr
Byggnader mark291 tkr295 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden302 tkr302 tkr
Byggnader mark avskrivningar11 tkr6 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop–114 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar4 tkr4 tkr
Checkrakningskredit beviljat belopp101 tkr98 tkr
Checkrakningskredit langfristig101 tkr98 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat29 tkr161 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−161 tkr−85 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning161 tkr85 tkr
Forandring eget kapital totalt626 tkr598 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat29 tkr161 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar−7 tkr−2 tkr
Forslag disposition601 tkr573 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning601 tkr573 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Inventarier verktyg installationer149 tkr109 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden234 tkr154 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar85 tkr45 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop80 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar39 tkr31 tkr
Lager ravaror fornodenheter231 tkr222 tkr
Ovriga bokslutsdispositioner0−892
Ovriga fordringar kortfristiga145 tkr68 tkr
Ovriga kortfristiga skulder210 tkr62 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut67 tkr67 tkr
Ovriga langfristiga skulder−67 tkr−67 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut111 tkr177 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter341 tkr287 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 25 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Kungsbacken försäljning ABHuvudarbetsställe

    Niemisels Station 93, 955 95 Niemisel

    Butik & handel

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559298-2713

Registreringsdatum

25 januari 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Luleå, Norrbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Butik & handel

  • SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler