Kungsfrakt i Onsala AB
556998-2027Aktiebolagreg. 2014
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 266 tkr
Resultat efter fin. poster
103 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östanvindsgatan 73 Lgh 1203, 434 34 Kungsbacka
Postadress
c/o Magnus Hätting, Östanvindsgatan 73 Lgh 1203, 434 34 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Distribution av gods.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 106 tkr | 93 tkr | – |
| 2022 | 1 295 tkr | 194 tkr | – |
| 2023 | 1 320 tkr | 191 tkr | 538 tkr |
| 2024 | 1 252 tkr | 83 tkr | 586 tkr |
| 2025 | 1 266 tkr | 103 tkr | 655 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,9 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 8,1 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 1,1 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 266 | 1 252 | 1 320 | 1 295 | 1 106 |
| Rörelseintäkter | 1 266 | 1 252 | 1 320 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 436 | 444 | 440 | – | – |
| Personalkostnader | 633 | 627 | 618 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 86 | 86 | 66 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 155 | 1 157 | 1 124 | – | – |
| Rörelseresultat | 111 | 96 | 196 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 13 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −8 | −13 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 103 | 83 | 191 | 194 | 93 |
| Bokslutsdispositioner | 38 | 33 | −39 | – | – |
| Resultat före skatt | 141 | 116 | 152 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 27 | 35 | – | – |
| Årets resultat | 109 | 88 | 117 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 322 | 408 | 494 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 322 | 408 | 494 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 148 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 106 | 110 | 269 | – | – |
| Kassa och bank | 780 | 686 | 465 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 885 | 795 | 734 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 207 | 1 203 | 1 228 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 496 | 448 | 371 | – | – |
| Fritt eget kapital | 605 | 536 | 488 | – | – |
| Eget kapital | 655 | 586 | 538 | – | – |
| Obeskattade reserver | 192 | 230 | 263 | – | – |
| Långfristiga skulder | 146 | 177 | 237 | – | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 15 | 26 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 214 | 210 | 190 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 207 | 1 203 | 1 228 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 40 | 40 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,9 % | 63,9 % | 60,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 413 % | 378 % | 386 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 7,6 % | 14,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,1 % | 6,6 % | 14,5 % | 15 % | 8,4 % |
| Omsättningstillväxt | 1,1 % | −5,2 % | 2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 % | 15 % | 21,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 266 tkr | 1 252 tkr | 1 320 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 109 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 109 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −88 tkr | −117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 88 tkr | 117 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | 40 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 38 tkr | 33 tkr |
| Forslag disposition | 605 tkr | 536 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 565 tkr | 496 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 98 tkr | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 322 tkr | 408 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 743 tkr | 743 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 421 tkr | 335 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 86 tkr | 86 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 96 tkr | 98 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 31 tkr | 31 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 146 tkr | 177 tkr |
| Periodiseringsfonder | 192 tkr | 230 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 67 tkr | 62 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Kungsfrakt i Onsala ABHuvudarbetsställe
Östanvindsgatan 73 Lgh 1203, 434 34 Kungsbacka
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556998-2027
Registreringsdatum
22 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.