Kungsholmens Måleri AB
556961-1725Aktiebolagreg. 2014
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
821 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Startsida - Kungsholmens Måleri AB
kungsholmensmaleri.se
Adresser
Besöksadress
Nordenflychtsvägen 62 Lgh 1705, 112 51 Stockholm
Postadress
Nordenflychtsvägen 62 Lgh 1705, 112 51 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleriarbeten samt byggtjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 1 562 tkr | 314 tkr | – |
| 2016 | 1 201 tkr | −122 tkr | – |
| 2017 | 786 tkr | 2 tkr | – |
| 2018 | 720 tkr | 5 tkr | 123 tkr |
| 2019 | 716 tkr | 26 tkr | 149 tkr |
| 2020 | 877 tkr | 4 tkr | 103 tkr |
| 2021 | 717 tkr | 2 tkr | 106 tkr |
| 2022 | 894 tkr | 33 tkr | 138 tkr |
| 2023 | 728 tkr | 6 tkr | 145 tkr |
| 2024 | 565 tkr | 11 tkr | 156 tkr |
| 2025 | 821 tkr | 1 tkr | 157 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 0,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 45,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 821 | 565 | 728 | 894 | 717 | 877 | 716 | 720 | 786 | 1 201 | 1 562 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 821 | 565 | 728 | 894 | 717 | 877 | 716 | 720 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 142 | 74 | 120 | 122 | 129 | 185 | 125 | 124 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 202 | 254 | 194 | 190 | 166 | 190 | 151 | 153 | – | – | – |
| Personalkostnader | 469 | 218 | 394 | 541 | 409 | 489 | 408 | 437 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 12 | 9 | 9 | 9 | 5 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 820 | 552 | 720 | 861 | 715 | 872 | 689 | 714 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 | 13 | 9 | 33 | 3 | 5 | 27 | 6 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −2 | −2 | −0 | −0 | −0 | −1 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 11 | 6 | 33 | 2 | 4 | 26 | 5 | 2 | −122 | 314 |
| Resultat före skatt | 1 | 11 | 6 | 33 | 2 | 4 | 26 | 5 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 | 11 | 6 | 33 | 2 | 4 | 26 | 5 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 | 26 | 32 | 12 | 20 | 29 | 38 | 27 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 19 | 26 | 32 | 12 | 20 | 29 | 38 | 27 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 4 | 7 | 0 | 1 | 56 | 10 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 59 | 58 | 88 | 84 | 80 | 32 | 110 | 60 | – | – | – |
| Kassa och bank | 163 | 150 | 54 | 97 | 84 | 94 | 70 | 101 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 222 | 209 | 142 | 181 | 165 | 127 | 180 | 161 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 241 | 234 | 174 | 192 | 185 | 156 | 218 | 188 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 106 | 95 | 88 | 56 | 53 | 49 | 73 | 68 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 107 | 106 | 95 | 88 | 56 | 53 | 99 | 73 | – | – | – |
| Eget kapital | 157 | 156 | 145 | 138 | 106 | 103 | 149 | 123 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 1 | 0 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 15 | 0 | 25 | 20 | 11 | 23 | 16 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 85 | 78 | 29 | 54 | 79 | 53 | 68 | 65 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 241 | 234 | 174 | 192 | 185 | 156 | 218 | 188 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | – | 50 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65 % | 66,7 % | 83,1 % | 72 % | 57,1 % | 66,3 % | 68,5 % | 65,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 263 % | 267 % | 483 % | 335 % | 207 % | 241 % | 266 % | 247 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 2,3 % | 1,2 % | 3,7 % | 0,4 % | 0,5 % | 3,8 % | 0,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 0,1 % | 2 % | 0,8 % | 3,7 % | 0,3 % | 0,5 % | 3,6 % | 0,7 % | 0,3 % | −10,2 % | 20,1 % |
| Omsättningstillväxt | 45,3 % | −22,4 % | −18,6 % | 24,7 % | −18,2 % | 22,5 % | −0,6 % | −8,4 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 7,1 % | 4,5 % | 23,6 % | 2,3 % | 4,1 % | 17,5 % | 4,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 821 tkr | 565 tkr | 728 tkr | 894 tkr | 717 tkr | 877 tkr | 716 tkr | 720 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 772 | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 772 | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | 6 tkr |
| Forslag disposition | 107 tkr | 106 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 107 tkr | 106 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 19 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 75 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 56 tkr | 49 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 95 | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 85 tkr | 56 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Kungsholmens Måleri ABHuvudarbetsställe
Nordenflychtsvägen 62 Lgh 1705, 112 51 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556961-1725
Registreringsdatum
7 februari 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.