Kunskapsutveckling ReThur AB
559203-0000Aktiebolagreg. 2019
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−117 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fotögatan 6 B, 414 74 Göteborg
Postadress
Fotögatan 6 B, 414 74 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta aktier samt bedriva värdepappershandel i mindre omfattning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 1 500 tkr | 3 364 tkr |
| 2021 | – | 4 146 tkr | 4 188 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 2 785 tkr | 4 474 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −180 tkr | 1 793 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 153 tkr | 1 546 tkr |
| 2025 | – | −117 tkr | 1 429 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22,5 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 13 | 13 | 23 | 21 | 1 | 1 |
| Rörelsekostnader | 13 | 13 | 23 | 21 | 1 | 1 |
| Rörelseresultat | −13 | −13 | −23 | −21 | −0 | −0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 2 500 | 4 600 | 1 500 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −104 | 165 | −157 | 2 806 | 4 146 | 1 500 |
| Resultat efter finansiella poster | −117 | 153 | −180 | 2 785 | 4 146 | 1 500 |
| Resultat före skatt | −117 | 153 | −180 | 2 785 | 4 146 | 1 500 |
| Årets resultat | −117 | 153 | −180 | 2 785 | 4 146 | 1 500 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 980 | 2 084 | 1 918 | 2 076 | 1 769 | 2 223 |
| Anläggningstillgångar | 1 980 | 2 084 | 1 918 | 2 076 | 1 769 | 2 223 |
| Kortfristiga fordringar | 4 080 | 4 080 | 1 855 | 1 655 | 1 155 | 0 |
| Kassa och bank | 300 | 211 | 200 | 2 000 | 4 500 | 3 515 |
| Omsättningstillgångar | 4 380 | 4 291 | 2 055 | 3 655 | 5 655 | 3 515 |
| Summa tillgångar | 6 360 | 6 375 | 3 973 | 5 731 | 7 424 | 5 738 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 496 | 1 343 | 1 924 | 1 638 | −8 | 1 814 |
| Fritt eget kapital | 1 379 | 1 496 | 1 743 | 4 424 | 4 138 | 3 314 |
| Eget kapital | 1 429 | 1 546 | 1 793 | 4 474 | 4 188 | 3 364 |
| Kortfristiga skulder | 4 931 | 4 829 | 2 180 | 1 257 | 3 236 | 2 374 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 360 | 6 375 | 3 973 | 5 731 | 7 424 | 5 738 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 400 | – | 2 500 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22,5 % | 24,3 % | 45,1 % | 78,1 % | 56,4 % | 58,6 % |
| Kassalikviditet | 89 % | 89 % | 94 % | 291 % | 175 % | 148 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,2 % | 9,9 % | −10,1 % | 62,3 % | 99 % | 44,6 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 980 tkr | 2 084 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 223 tkr | 2 223 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 104 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 165 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 243 tkr | 139 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −117 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −117 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −153 tkr | 180 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 153 tkr | −180 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 400 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 080 tkr | 4 080 tkr |
| Forslag disposition | 1 379 tkr | 1 496 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 379 tkr | 1 496 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 104 tkr | −165 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 919 tkr | 4 829 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Kunskapsutveckling ReThur ABHuvudarbetsställe
Fotögatan 6 B, 414 74 Göteborg
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559203-0000
Registreringsdatum
17 april 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.211 – Holdingverksamhet i finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.