Küttim Research AB
556900-3584Aktiebolagreg. 2012
Årsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
385 tkr
Resultat efter fin. poster
339 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Dellensvägen 30, 120 58 Årsta
Postadress
c/o Jenny Küttim, Dellensvägen 30, 120 58 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom media, mediacontent, research, föreläsningar, mediaproduktion, filmproduktion, författare, journalist, konsult, mediakonsult, tv, radio, film.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 497 tkr | 52 tkr | – |
| 2018 | 289 tkr | −68 tkr | – |
| 2020 | 285 tkr | −67 tkr | 96 tkr |
| 2021 | 350 tkr | 154 tkr | 245 tkr |
| 2022 | 700 tkr | −103 tkr | 142 tkr |
| 2023 | 620 tkr | 10 tkr | 77 tkr |
| 2024 | 304 tkr | −116 tkr | −61 tkr |
| 2025 | 385 tkr | 339 tkr | 245 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,9 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 88,1 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 26,6 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 385 | 304 | 620 | 700 | 350 | 285 | 289 | 497 |
| Övriga rörelseintäkter | 63 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 448 | 304 | 620 | 700 | 350 | 285 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 5 | 0 | 6 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 100 | 131 | 222 | 143 | 21 | 40 | – | – |
| Personalkostnader | 10 | 310 | 387 | 654 | 175 | 306 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 110 | 441 | 608 | 802 | 195 | 352 | – | – |
| Rörelseresultat | 337 | −137 | 11 | −102 | 155 | −67 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −1 | −2 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 339 | −116 | 10 | −103 | 154 | −67 | −68 | 52 |
| Resultat före skatt | 339 | −138 | 10 | −103 | 154 | −67 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | – | – | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 305 | −138 | 10 | −103 | 149 | −67 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 16 | 0 | 188 | 0 | 106 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 7 | 195 | 27 | 116 | 100 | – | – |
| Kassa och bank | 262 | 12 | 123 | 145 | 157 | 50 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 299 | 19 | 317 | 172 | 273 | 150 | – | – |
| Summa tillgångar | 299 | 19 | 317 | 172 | 273 | 150 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −111 | 27 | 17 | 195 | 46 | 113 | – | – |
| Fritt eget kapital | 195 | −111 | 27 | 92 | 195 | 46 | – | – |
| Eget kapital | 245 | −61 | 77 | 142 | 245 | 96 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 30 | 0 | 2 | 4 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 28 | – | 0 | 5 | 5 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 54 | 79 | 240 | 29 | 28 | 54 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 299 | 19 | 317 | 172 | 273 | 150 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,9 % | −328 % | 24,3 % | 82,8 % | 89,9 % | 64,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 553 % | 23 % | 132 % | 583 % | 987 % | 279 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 87,6 % | −45,2 % | 1,8 % | −14,6 % | 44,2 % | −23,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 88,1 % | −38,2 % | 1,6 % | −14,7 % | 44 % | −23,5 % | −23,5 % | 10,5 % |
| Omsättningstillväxt | 26,6 % | −51 % | −11,4 % | 100 % | 22,8 % | −1,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 124,9 % | 226,7 % | 12,7 % | −72,2 % | 60,6 % | −69,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 385 tkr | 304 tkr | 620 tkr | 700 tkr | 350 tkr | 285 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 305 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 305 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 245 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 305 tkr | −138 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 195 tkr | −111 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 195 tkr | −111 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 21 tkr | 49 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Küttim Research ABHuvudarbetsställe
Dellensvägen 30, 120 58 Årsta
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556900-3584
Registreringsdatum
10 augusti 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.