Kv Bergskvadraten AB
559222-5600Aktiebolagreg. 2019
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 643 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 527 tkr
Soliditet
7 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjötullsgatan 9, 602 28 Norrköping
Postadress
Sjötullsgatan 9, 602 28 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och utveckla fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −62 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | – | – |
| 2022 | 34 tkr | – | – |
| 2023 | 67 tkr | −305 tkr | 1 568 tkr |
| 2024 | 349 tkr | −276 tkr | 2 953 tkr |
| 2025 | 4 643 tkr | −2 527 tkr | 8 353 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −54,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1 230,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 643 | 349 | 67 | 34 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 649 | 349 | 67 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 531 | 625 | 372 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 746 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 277 | 625 | 372 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 373 | −276 | −305 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 900 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −3 900 | −0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 527 | −276 | −305 | – | – | −62 |
| Bokslutsdispositioner | 752 | 1 894 | 2 036 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 775 | 1 619 | 1 730 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 750 | 233 | 231 | – | – | – |
| Årets resultat | −4 525 | 1 385 | 1 500 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 105 699 | 44 847 | 37 288 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 463 | 57 836 | 58 732 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 112 162 | 102 683 | 96 020 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 13 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 32 | 8 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 012 | 1 374 | 2 860 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 062 | 1 406 | 2 868 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 113 224 | 104 089 | 98 888 | 32 185 | 62 | 62 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 9 916 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 963 | 1 518 | 18 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −1 562 | 2 903 | 1 518 | – | – | – |
| Eget kapital | 8 353 | 2 953 | 1 568 | – | – | – |
| Avsättningar | 5 803 | 478 | 244 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 96 000 | 99 167 | 96 897 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 118 | 99 | 14 | – | – | – |
| Skatteskulder | 105 | 98 | 49 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 068 | 1 492 | 178 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 113 224 | 104 089 | 98 888 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,4 % | 2,8 % | 1,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 35 % | 94 % | 1 609 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 29,6 % | −79 % | −455,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −54,4 % | −79,1 % | −455,2 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 1 230,4 % | 420,9 % | 97,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −54,2 % | 46,9 % | 95,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 525 tkr | 1 385 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | −366 tkr | 333 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −564 tkr | −1 370 tkr |
| Byggnader mark | 105 699 tkr | 30 253 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 94 945 tkr | 30 253 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 671 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 64 692 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 671 tkr | – |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets avskrivningar uppskrivet belopp | 75 tkr | – |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets uppskrivningar | 12 500 tkr | – |
| Byggnader mark uppskrivningar | 12 425 tkr | – |
| Erhallna koncernbidrag | −752 tkr | −1 894 tkr |
| Forandring avsattning fond under rakenskapsaret | 9 925 tkr | – |
| Forandring avskrivning uppskrivna tillgangar | −59 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 525 tkr | 1 385 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 385 tkr | −1 500 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 385 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 525 tkr | 1 385 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring uppskjuten skatt temporara skillnader | −2 750 tkr | −233 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 6 463 tkr | 57 836 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 6 463 tkr | 57 836 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 57 836 tkr | 2 790 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 6 463 tkr | 1 894 tkr |
| Forslag disposition | −1 562 tkr | 2 903 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 562 tkr | 2 903 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 2 000 tkr | 833 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 96 000 tkr | 99 167 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 165 | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 14 594 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 0 | 14 594 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 50 098 tkr | 7 559 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −64 692 tkr | – |
| Rantekostnader | −3 900 tkr | −60 |
| Redovisad effektiv skatt | −1,55 | 0,144 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 2 750 tkr | 233 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | −96 000 tkr | −99 167 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 845 tkr | 461 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 5 803 tkr | 478 tkr |
| Uppskrivningsfond | 9 866 tkr | 478 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Kv Bergskvadraten ABHuvudarbetsställe
Sjötullsgatan 9, 602 28 Norrköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559222-5600
Registreringsdatum
15 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.