Kvarnkullens Livs i Mellerud Aktiebolag
556188-2985Aktiebolagreg. 1974
Mellerud, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
34 205 tkr
Resultat efter fin. poster
−284 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 54, 464 33 Mellerud
Postadress
Storgatan 54, 464 33 Mellerud
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med dagligvaror ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 30 749 tkr | 92 tkr | – |
| 2022 | 32 448 tkr | 163 tkr | – |
| 2023 | 34 334 tkr | 863 tkr | 2 631 tkr |
| 2024 | 33 324 tkr | −288 tkr | 2 103 tkr |
| 2025 | 34 205 tkr | −284 tkr | 1 819 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −0,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 2,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 205 | 33 324 | 34 334 | 32 448 | 30 749 |
| Övriga rörelseintäkter | 846 | 853 | 970 | – | – |
| Rörelseintäkter | 35 051 | 34 177 | 35 305 | – | – |
| Handelsvaror | 26 439 | 25 844 | 26 409 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 432 | 4 338 | 4 307 | – | – |
| Personalkostnader | 4 266 | 4 340 | 3 943 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 202 | 164 | 176 | – | – |
| Rörelsekostnader | 35 339 | 34 687 | 34 836 | – | – |
| Rörelseresultat | −287 | −509 | 469 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 33 | 16 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 221 | 395 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −284 | −288 | 863 | 163 | 92 |
| Resultat före skatt | −284 | −288 | 863 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 179 | – | – |
| Årets resultat | −284 | −288 | 685 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 714 | 895 | 418 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 | 17 | 17 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 731 | 912 | 435 | – | – |
| Varulager | 2 120 | 1 685 | 1 696 | – | – |
| Kundfordringar | 127 | 159 | 225 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 624 | 698 | 545 | – | – |
| Kassa och bank | 564 | 1 241 | 2 768 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 309 | 3 625 | 5 010 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 040 | 4 536 | 5 445 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 983 | 2 271 | 1 826 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 699 | 1 983 | 2 511 | – | – |
| Eget kapital | 1 819 | 2 103 | 2 631 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 090 | 1 230 | 1 601 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 222 | 2 433 | 2 814 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 040 | 4 536 | 5 445 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 10 | 9 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45 % | 46,4 % | 48,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 53 % | 80 % | 118 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | −1,5 % | 1,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −0,8 % | −0,9 % | 2,5 % | 0,5 % | 0,3 % |
| Omsättningstillväxt | 2,6 % | −2,9 % | 5,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,6 % | −13,7 % | 26 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 801 tkr | 3 332 tkr | 3 815 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 17 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 17 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −284 tkr | −288 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −284 tkr | −288 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 288 tkr | −685 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −288 tkr | 685 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 819 tkr | 2 103 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −284 tkr | −288 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 699 tkr | 1 983 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 699 tkr | 1 983 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 150 tkr | 169 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 714 tkr | 895 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 184 tkr | 6 163 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 5 470 tkr | 5 269 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 21 tkr | 641 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 202 tkr | 164 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 2 120 tkr | 1 685 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 348 tkr | 370 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 247 tkr | 277 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 7 tkr | 252 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 017 tkr | 4 017 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 885 tkr | 926 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Kvarnkullens Livs i Mellerud AktiebolagHuvudarbetsställe
Storgatan 54, 464 33 Mellerud
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556188-2985
Registreringsdatum
17 oktober 1974
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mellerud, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.112 – Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.