Kvarteret Betlehem Ljungby Fastighets AB
556677-5267Aktiebolagreg. 2005
Ljungby, Kronobergs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 928 tkr
Resultat efter fin. poster
995 tkr
Soliditet
23 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stora Torget, 341 43 Ljungby
Postadress
c/o Hotell Terraza, Stora Torget, 341 43 Ljungby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2 362 tkr | 338 tkr | 3 346 tkr |
| 2024 | 2 739 tkr | 683 tkr | 3 884 tkr |
| 2025 | 2 928 tkr | 995 tkr | 4 677 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 34 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6,9 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 928 | 2 739 | 2 362 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 26 |
| Rörelseintäkter | 2 928 | 2 739 | 2 388 |
| Övriga externa kostnader | 1 086 | 952 | 880 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 333 | 333 | 333 |
| Rörelsekostnader | 1 419 | 1 285 | 1 213 |
| Rörelseresultat | 1 509 | 1 454 | 1 175 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | 515 | 771 | 839 |
| Finansiella poster | −514 | −771 | −838 |
| Resultat efter finansiella poster | 995 | 683 | 338 |
| Resultat före skatt | 995 | 683 | 338 |
| Skatt på årets resultat | 203 | 145 | 72 |
| Årets resultat | 793 | 538 | 265 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 18 088 | 18 421 | 18 754 |
| Anläggningstillgångar | 18 088 | 18 421 | 18 754 |
| Kundfordringar | 12 | 908 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 935 | 57 |
| Kassa och bank | 1 953 | 663 | 1 044 |
| Omsättningstillgångar | 1 988 | 1 598 | 1 101 |
| Summa tillgångar | 20 077 | 20 019 | 19 856 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 784 | 3 246 | 2 981 |
| Fritt eget kapital | 4 577 | 3 784 | 3 246 |
| Eget kapital | 4 677 | 3 884 | 3 346 |
| Långfristiga skulder | 15 195 | 15 461 | 15 749 |
| Leverantörsskulder | 57 | 38 | 39 |
| Skatteskulder | 102 | 86 | 35 |
| Kortfristiga skulder | 205 | 674 | 761 |
| Summa eget kapital och skulder | 20 077 | 20 019 | 19 856 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,3 % | 19,4 % | 16,9 % |
| Kassalikviditet | 972 % | 237 % | 145 % |
| Rörelsemarginal | 51,6 % | 53,1 % | 49,8 % |
| Vinstmarginal | 34 % | 24,9 % | 14,3 % |
| Omsättningstillväxt | 6,9 % | 16 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 17 % | 13,9 % | 7,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 793 tkr | 538 tkr |
| Byggnader mark | 18 074 tkr | 18 394 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 24 362 tkr | 24 362 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 6 288 tkr | 5 968 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 320 tkr | 320 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 793 tkr | 538 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −538 tkr | −265 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 538 tkr | 265 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 677 tkr | 3 884 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 793 tkr | 538 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 4 577 tkr | 3 784 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 577 tkr | 3 784 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 22 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 321 tkr | 321 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 306 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 13 tkr | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 749 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 512 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 15 195 tkr | 15 461 tkr |
| Stallda sakerheter | 20 781 tkr | 20 781 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 37 tkr | 38 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Kvarteret Betlehem Ljungby Fastighets ABHuvudarbetsställe
Stora Torget, 341 43 Ljungby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556677-5267
Registreringsdatum
9 mars 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ljungby, Kronobergs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.