Kvartersscenen 2Lång AB
559253-2856Aktiebolagreg. 2020
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 876 tkr
Resultat efter fin. poster
−288 tkr
Soliditet
−290 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Andra Långgatan 30, 413 27 Göteborg
Postadress
Andra Långgatan 30, 413 27 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Teater, bar, teaterskola och teaterkurser.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 876 tkr | 215 tkr | 240 tkr |
| 2021 | 2 580 tkr | −331 tkr | −91 tkr |
| 2022 | 3 065 tkr | −226 tkr | −223 tkr |
| 2023 | 3 616 tkr | −484 tkr | 509 tkr |
| 2024 | 3 943 tkr | −377 tkr | 1 295 tkr |
| 2025 | 4 876 tkr | −288 tkr | −1 073 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −289,7 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −5,9 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 23,8 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 876 | 3 943 | 3 616 | 3 065 | 2 580 | 876 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | 11 | 19 | 1 161 | 197 | 0 |
| Rörelseintäkter | 4 892 | 3 954 | 3 635 | 4 227 | 2 777 | 876 |
| Råvaror och förnödenheter | 681 | 778 | 775 | 499 | 354 | 68 |
| Övriga externa kostnader | 3 346 | 2 606 | 2 746 | 3 149 | 2 347 | 480 |
| Personalkostnader | 1 141 | 937 | 597 | 792 | 407 | 113 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | – | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 180 | 4 332 | 4 118 | 4 452 | 3 108 | 661 |
| Rörelseresultat | −288 | −378 | −483 | −225 | −331 | 215 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −288 | −377 | −484 | −226 | −331 | 215 |
| Resultat före skatt | −288 | −377 | −484 | −226 | −331 | 215 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −288 | −377 | −484 | −226 | −331 | 215 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 66 | 77 | 118 | 101 | 118 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 1 | 1 | 0 |
| Anläggningstillgångar | 66 | 77 | 118 | 102 | 118 | 0 |
| Varulager | 16 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 32 | 136 | 0 | −26 | 106 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 159 | 46 | −910 | 631 | 575 | 75 |
| Kassa och bank | 130 | 82 | −83 | 1 | 236 | 234 |
| Omsättningstillgångar | 305 | 128 | −993 | 632 | 811 | 309 |
| Summa tillgångar | 370 | 205 | −876 | 733 | 929 | 309 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −809 | 1 647 | – | −22 | 215 | 0 |
| Fritt eget kapital | −1 098 | 1 270 | −484 | −248 | −116 | 215 |
| Eget kapital | −1 073 | 1 295 | 509 | −223 | −91 | 240 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | – | 0 | 136 | 0 |
| Leverantörsskulder | 435 | −592 | 0 | 138 | 250 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | – | 0 | 0 | −44 |
| Kortfristiga skulder | 1 443 | −1 089 | −1 384 | 957 | 884 | 68 |
| Summa eget kapital och skulder | 370 | 205 | −876 | 733 | 929 | 309 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 0 | – | – | 5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −289,7 % | 630,1 % | −58,1 % | −30,4 % | −9,8 % | 77,9 % |
| Kassalikviditet | 20 % | −12 % | 72 % | 66 % | 92 % | 453 % |
| Rörelsemarginal | −5,9 % | −9,6 % | −13,4 % | −7,3 % | −12,8 % | 24,6 % |
| Vinstmarginal | −5,9 % | −9,6 % | −13,4 % | −7,4 % | −12,8 % | 24,6 % |
| Omsättningstillväxt | 23,8 % | 9 % | 21,2 % | 123,5 % | 194,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,9 % | −29,1 % | −95,1 % | 101,1 % | 365,4 % | 89,6 % |
| Omsättning per anställd | 4 876 tkr | – | – | – | 516 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −288 tkr | −377 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −288 tkr | −377 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 196 tkr | 484 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −196 tkr | −484 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 8 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 1 295 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −288 tkr | −377 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 8 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 604 tkr | −147 tkr |
| Forslag disposition | −1 098 tkr | 1 270 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −1 098 tkr | 1 270 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | −52 tkr | −40 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 16 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 118 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 118 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 45 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 126 tkr | −90 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 386 tkr | −346 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 118 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | −3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Kvartersscenen 2Lång ABHuvudarbetsställe
Andra Långgatan 30, 413 27 Göteborg
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559253-2856
Registreringsdatum
23 april 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.310 – Drift av teatrar, konserthus o.d.
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- 2Lång - Teater & Bar – särskilt företagsnamn, registrerat 17 mars 2025. För den del av verksamheten som avser scenverksamheten och restaurangen.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.