swereg

Kvavisträsk Allfix AB

559253-3425Aktiebolagreg. 2020

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Norsjö, Västerbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 047 tkr

+34 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

86 tkr

+132 % mot föregående år

Soliditet

47 %

−6,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Kvavisträsk 41, 935 93 Norsjö

Postadress

Kvavisträsk 41, 935 93 Norsjö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg, konstruktion och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021848 tkr451 tkr288 tkr
2022920 tkr15 tkr299 tkr
20231 184 tkr−111 tkr305 tkr
2024783 tkr37 tkr311 tkr
20251 047 tkr86 tkr335 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 46,7 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 8,2 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 33,7 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning1 0477831 184920848
Övriga rörelseintäkter–016––
Rörelseintäkter1 0477831 200920848
Råvaror och förnödenheter23818573533852
Övriga externa kostnader293160179167198
Personalkostnader376377376383147
Av- och nedskrivningar552520181
Rörelsekostnader9627471 309906397
Rörelseresultat8536−10915451
Ränteintäkter och liknande010––
Räntekostnader och liknande00200
Finansiella poster01−2−0–
Resultat efter finansiella poster8637−11115451
Bokslutsdispositioner−56−301160−116
Resultat före skatt307515335
Skatt på årets resultat600372
Årets resultat237511263

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar297254618042
Finansiella anläggningstillgångar25––––
Anläggningstillgångar322254618042
Varulager4483935–
Kundfordringar751385222
Kortfristiga fordringar38223837123222
Kassa och bank115125495480610
Omsättningstillgångar541371904747632
Summa tillgångar863626965827674
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat286280274263–
Fritt eget kapital310286280274263
Eget kapital335311305299288
Obeskattade reserver86300116116
Leverantörsskulder55141727719
Skatteskulder1711158272
Kortfristiga skulder442284660412270
Summa eget kapital och skulder863626965827674

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda11111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet46,7 %53,5 %31,6 %47,3 %56,4 %
Kassalikviditet112 %128 %131 %173 %234 %
Rörelsemarginal8,2 %4,6 %−9,2 %1,6 %53,2 %
Vinstmarginal8,2 %4,7 %−9,4 %1,6 %53,2 %
Omsättningstillväxt33,7 %−33,9 %28,7 %8,5 %–
Avkastning på eget kapital7 %2,1 %1,8 %3,8 %91,3 %
Omsättning per anställd1 047 tkr783 tkr1 184 tkr920 tkr848 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (27)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar76 tkr30 tkr
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag0–
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden25 tkr–
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop25 tkr–
Andra langfristiga vardepappersinnehav25 tkr–
Arets resultat eget kapital23 tkr7 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat23 tkr7 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−7 tkr−5 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning7 tkr5 tkr
Forandring eget kapital totalt335 tkr311 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat23 tkr7 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar−46 tkr−30 tkr
Forandring periodiseringsfond−10 tkr0
Forslag disposition310 tkr286 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning310 tkr286 tkr
Inventarier verktyg installationer297 tkr254 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden415 tkr318 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar119 tkr64 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop97 tkr219 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar55 tkr25 tkr
Lager ravaror fornodenheter44 tkr8 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga35 tkr83 tkr
Ovriga kortfristiga skulder306 tkr195 tkr
Periodiseringsfonder10 tkr–
Upparbetad ej fakturerad intakt272 tkr17 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter64 tkr64 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 23 apr. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –

  • Kvavisträsk Allfix ABHuvudarbetsställe

    Kvavisträsk 41, 935 93 Norsjö

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559253-3425

Registreringsdatum

23 april 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Norsjö, Västerbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler