Kverneland Group Sverige AB
556122-9377Aktiebolagreg. 1969
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
208 315 tkr
Resultat efter fin. poster
1 520 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
14
Kverneland Group Sverige - The Future of Farming
Kverneland Group är ett ledande internationellt företag som utvecklar, producerar och distribuerar lantbruksmaskiner och tjänster.
se.kvernelandgroup.com
Adresser
Besöksadress
Säterivägen 1, 605 97 Norrköping
Postadress
Säterivägen 1, 605 97 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning och service av lantbruksmaskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 214 492 tkr | 3 494 tkr | – |
| 2020 | 180 395 tkr | 1 095 tkr | – |
| 2021 | 196 269 tkr | 6 769 tkr | – |
| 2022 | 201 822 tkr | −4 221 tkr | 16 031 tkr |
| 2023 | 208 315 tkr | 1 520 tkr | 17 127 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 3,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 208 315 | 201 822 | 196 269 | 180 395 | 214 492 |
| Rörelseintäkter | 208 315 | 201 822 | – | – | – |
| Handelsvaror | 181 445 | 178 290 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 118 | 11 416 | – | – | – |
| Personalkostnader | 11 525 | 12 007 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 47 | 50 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 204 134 | 201 762 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 4 181 | 61 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 015 | 5 698 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 661 | −4 281 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 520 | −4 221 | 6 769 | 1 095 | 3 494 |
| Resultat före skatt | 1 520 | −4 221 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 423 | −664 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 096 | −3 557 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 52 | 99 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 241 | 664 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 293 | 763 | – | – | – |
| Varulager | 8 366 | 3 859 | – | – | – |
| Kundfordringar | 48 254 | 50 268 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 485 | 52 341 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 58 851 | 56 200 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 59 144 | 56 963 | 41 920 | 33 652 | 62 892 |
| Aktiekapital | 2 500 | 2 500 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 3 000 | 3 000 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 13 031 | 16 587 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 127 | 13 030 | – | – | – |
| Eget kapital | 17 127 | 16 031 | – | – | – |
| Avsättningar | 2 300 | 2 698 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 326 | 981 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 39 717 | 38 235 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 59 144 | 56 963 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 14 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29 % | 28,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 127 % | 137 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 2 % | 0 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 0,7 % | −2,1 % | 3,5 % | 0,6 % | 1,6 % |
| Omsättningstillväxt | 3,2 % | 2,8 % | 8,8 % | −15,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 % | −22,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 14 880 tkr | 13 455 tkr | 13 085 tkr | 12 026 tkr | 14 299 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (59)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 1 823 tkr | 1 866 tkr |
| Arets kassaflode | −5 137 tkr | −18 715 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 096 tkr | −3 557 tkr |
| Betald skatt | −43 tkr | 1 712 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 096 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 557 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 557 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 096 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring kassaflode kundfordringar | 2 014 tkr | −12 290 tkr |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | 1 345 tkr | −2 309 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −201 tkr | 1 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | −7 084 tkr | 2 158 tkr |
| Forandring kassaflode varulager pagaende arbeten | −4 507 tkr | −370 tkr |
| Fordelning styrelseledamoter andel man | 1 | 1 |
| Fordelning verkstallande direktor ovriga ledande befattningshavare andel man | 1 | 1 |
| Forslag disposition | 14 127 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 127 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 349 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 52 tkr | 99 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 914 tkr | 914 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 862 tkr | 815 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 50 tkr |
| Investering materiella anlaggningstillgangar | 0 | 58 tkr |
| Justering poster inte ingar kassaflode avsattning garantier | −398 tkr | 0 |
| Justering poster inte ingar kassaflode avskrivningar nedskrivningar | 47 tkr | 50 tkr |
| Justering poster inte ingar kassaflode valutakursdifferenser | 2 084 tkr | 36 tkr |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 1 733 tkr | 86 tkr |
| Kassaflode investeringsverksamheten | 0 | −58 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | −5 137 tkr | −18 657 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 3 296 tkr | −5 847 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 8 366 tkr | 3 859 tkr |
| Likvida medel | −3 551 tkr | 1 586 tkr |
| Loner andra ersattningar | 7 895 tkr | 9 675 tkr |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 5 951 tkr | 7 940 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 1 944 tkr | 1 735 tkr |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 2 | 2 |
| Medelantalet anstallda man | 12 | 13 |
| Ovriga avsattningar | 2 300 tkr | 2 698 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 59 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 612 tkr | 6 253 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 1 354 tkr | 1 417 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kursdifferens | 1 354 tkr | 1 344 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 0 | 73 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 3 247 tkr | 3 370 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 740 tkr | 902 tkr |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 419 tkr | 614 tkr |
| Pensionskostnader styrelsen verkstallande direktoren motsvarande befattningshavare | 545 tkr | 481 tkr |
| Rantekostnader | 4 015 tkr | 5 698 tkr |
| Reservfond | 500 tkr | 500 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 190 tkr | 184 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 28 536 tkr | 27 767 tkr |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 4 210 tkr | 4 465 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 243 tkr | 3 234 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | 1 905 tkr | 1 766 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | 599 tkr | 566 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 241 tkr | 664 tkr |
| Uppskrivningsfond | 241 tkr | 664 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Kverneland Group Sverige ABHuvudarbetsställe
Säterivägen 1, 605 97 Norrköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556122-9377
Registreringsdatum
27 januari 1969
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
2 500 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.610 – Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.