Kylla Förvaltning AB
556779-1065Aktiebolagreg. 2009
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kylla 1, 725 96 Västerås
Postadress
Kylla 1, 725 96 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av kapital samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −4 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −5 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −10 tkr | 1 245 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 5 tkr | 1 070 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 88 tkr | 1 159 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −5 tkr | 1 153 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −92 tkr | 1 061 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −5 tkr | 1 057 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 114 tkr | 1 170 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −6 tkr | 1 165 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,9 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 6 | – | – |
| Rörelseresultat | −7 | −6 | −5 | −4 | −5 | −5 | −4 | −6 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 120 | 0 | −87 | 0 | 93 | 9 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | 114 | −5 | −92 | −5 | 88 | 5 | −10 | −5 | −4 |
| Resultat före skatt | −6 | 114 | −5 | −92 | −5 | 88 | 5 | −10 | – | – |
| Årets resultat | −6 | 114 | −5 | −92 | −5 | 88 | 5 | −10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 175 | 675 | 1 075 | 1 075 | 1 164 | 1 164 | 1 081 | 1 247 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 175 | 675 | 1 075 | 1 075 | 1 164 | 1 164 | 1 081 | 1 247 | – | – |
| Kassa och bank | 26 | 525 | 6 | 6 | 8 | 13 | 4 | 9 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 26 | 525 | 6 | 6 | 8 | 13 | 4 | 9 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 201 | 1 200 | 1 081 | 1 081 | 1 172 | 1 178 | 1 084 | 1 255 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 070 | 957 | 961 | 1 053 | 1 059 | 970 | 965 | 1 156 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 065 | 1 070 | 957 | 961 | 1 053 | 1 059 | 970 | 1 145 | – | – |
| Eget kapital | 1 165 | 1 170 | 1 057 | 1 061 | 1 153 | 1 159 | 1 070 | 1 245 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 37 | 30 | 24 | 19 | 19 | 19 | 14 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 201 | 1 200 | 1 081 | 1 081 | 1 172 | 1 178 | 1 084 | 1 255 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,9 % | 97,5 % | 97,8 % | 98,2 % | 98,4 % | 98,4 % | 98,7 % | 99,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 72 % | 1 753 % | 23 % | 29 % | 43 % | 70 % | 25 % | 89 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | 9,7 % | −0,4 % | −8,7 % | −0,4 % | 7,6 % | 0,4 % | −0,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 435 tkr | 435 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 435 tkr | 435 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 740 tkr | 240 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 740 tkr | 240 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −114 tkr | 5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 114 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 165 tkr | 1 170 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | 114 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 065 tkr | 1 070 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 065 tkr | 1 070 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 37 tkr | 30 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 120 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Kylla Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Kylla 1, 725 96 Västerås
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556779-1065
Registreringsdatum
6 mars 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.