L'Estate AB
559225-2885Aktiebolagreg. 2019
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 424 tkr
Resultat efter fin. poster
1 499 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Silvergränd 16, 187 44 Täby
Postadress
c/o Louise Häggberg, Silvergränd 16, 187 44 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer bedriva fastighetsförmedling, styling av heminredning, fastighetsförvaltning och förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 022 tkr | 401 tkr | 364 tkr |
| 2021 | 1 681 tkr | 838 tkr | 845 tkr |
| 2022 | 1 581 tkr | 683 tkr | 1 109 tkr |
| 2023 | 964 tkr | 506 tkr | 1 267 tkr |
| 2024 | 1 176 tkr | 278 tkr | 1 496 tkr |
| 2025 | 2 424 tkr | 1 499 tkr | 2 386 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 61,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 106,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 424 | 1 176 | 964 | 1 581 | 1 681 | 1 022 |
| Rörelseintäkter | 2 424 | 1 176 | 964 | 1 581 | 1 681 | 1 022 |
| Övriga externa kostnader | 101 | 63 | 76 | 54 | 80 | 25 |
| Personalkostnader | 965 | 916 | 745 | 844 | 764 | 596 |
| Rörelsekostnader | 1 066 | 979 | 821 | 898 | 843 | 621 |
| Rörelseresultat | 1 358 | 197 | 143 | 683 | 838 | 401 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 100 | 150 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 152 | 3 | 217 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 11 | 22 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 141 | 81 | 364 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 499 | 278 | 506 | 683 | 838 | 401 |
| Resultat före skatt | 1 499 | 278 | 506 | 683 | 838 | 401 |
| Skatt på årets resultat | 310 | 49 | 77 | 144 | 180 | 87 |
| Årets resultat | 1 189 | 229 | 429 | 539 | 658 | 314 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 200 | 1 200 | 800 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 200 | 1 200 | 800 | – | – | – |
| Kundfordringar | 311 | 0 | 239 | 14 | 96 | 58 |
| Kortfristiga fordringar | 457 | 192 | 346 | 223 | 210 | 82 |
| Kassa och bank | 1 051 | 481 | 471 | 1 298 | 1 056 | 441 |
| Omsättningstillgångar | 1 509 | 673 | 818 | 1 521 | 1 266 | 523 |
| Summa tillgångar | 2 709 | 1 873 | 1 618 | 1 521 | 1 266 | 523 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 146 | 1 217 | 788 | 520 | 137 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 336 | 1 446 | 1 217 | 1 059 | 795 | 314 |
| Eget kapital | 2 386 | 1 496 | 1 267 | 1 109 | 845 | 364 |
| Skatteskulder | 211 | – | 0 | 257 | 274 | 87 |
| Kortfristiga skulder | 323 | 376 | 350 | 412 | 420 | 158 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 709 | 1 873 | 1 618 | 1 521 | 1 266 | 523 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 343 | 300 | 0 | 270 | 275 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,1 % | 79,9 % | 78,4 % | 72,9 % | 66,8 % | 69,7 % |
| Kassalikviditet | 467 % | 179 % | 233 % | 369 % | 301 % | 330 % |
| Rörelsemarginal | 56 % | 16,7 % | 14,8 % | 43,2 % | 49,8 % | 39,2 % |
| Vinstmarginal | 61,8 % | 23,6 % | 52,5 % | 43,2 % | 49,9 % | 39,2 % |
| Omsättningstillväxt | 106,1 % | 22 % | −39 % | −5,9 % | 64,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,9 % | 15,3 % | 33,9 % | 48,6 % | 77,9 % | 86,3 % |
| Omsättning per anställd | 2 424 tkr | 1 176 tkr | 964 tkr | 1 581 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 200 tkr | 1 200 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 400 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 189 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 189 tkr | 229 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −229 tkr | −429 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 229 tkr | 429 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 336 tkr | 1 446 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 993 tkr | 1 146 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 343 tkr | 300 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 147 tkr | 192 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 95 tkr | 366 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
L'Estate ABHuvudarbetsställe
Silvergränd 16, 187 44 Täby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559225-2885
Registreringsdatum
5 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.