L8 Bygg Åsa Aktiebolag
556413-3014Aktiebolagreg. 1991
Åsa, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
396 tkr
Resultat efter fin. poster
130 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lottavägen 11, 439 55 Åsa
Postadress
Lottavägen 11, 439 55 Åsa
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hälso- och friskvårdsinstitut, handel med båtar och tillbehör, handel med plastprodukter, bygg och reparationer av privatbostäder och mindre kontor. Bolaget skall förvalta fast och lös egendom samt aktier och med de nu ovan alla angivna uppgifterna förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 697 tkr | 15 tkr | – |
| 2018 | 611 tkr | 139 tkr | – |
| 2019 | 331 tkr | 28 tkr | 125 tkr |
| 2020 | 349 tkr | −217 tkr | −93 tkr |
| 2021 | 325 tkr | 17 tkr | −75 tkr |
| 2022 | 352 tkr | 4 tkr | −71 tkr |
| 2023 | 341 tkr | −10 tkr | −81 tkr |
| 2024 | 393 tkr | 20 tkr | −61 tkr |
| 2025 | 396 tkr | 130 tkr | 61 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 32,8 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 0,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 396 | 393 | 341 | 352 | 325 | 349 | 331 | 611 | 697 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 396 | 393 | 341 | 352 | 327 | 349 | 331 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 60 | 69 | 60 | 58 | 26 | 7 | 41 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 180 | 264 | 238 | 176 | 192 | 278 | 208 | – | – |
| Personalkostnader | 19 | 31 | 39 | 104 | 53 | 233 | 9 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 33 | 47 | 45 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 259 | 364 | 338 | 338 | 303 | 566 | 302 | – | – |
| Rörelseresultat | 137 | 29 | 3 | 14 | 24 | −216 | 30 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 9 | 13 | 10 | 6 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −9 | −13 | −10 | −6 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 130 | 20 | −10 | 4 | 17 | −217 | 28 | 139 | 15 |
| Resultat före skatt | 130 | 20 | −10 | 4 | 17 | −217 | 28 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Årets resultat | 130 | 20 | −10 | 4 | 17 | −217 | 17 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 91 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 80 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 91 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 80 | – | – |
| Kundfordringar | 35 | 44 | 42 | 44 | 32 | 15 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 50 | 63 | 54 | 54 | 57 | 54 | 117 | – | – |
| Kassa och bank | 23 | 42 | 62 | 80 | 71 | 29 | 14 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 73 | 106 | 116 | 134 | 128 | 84 | 131 | – | – |
| Summa tillgångar | 164 | 106 | 116 | 134 | 128 | 116 | 210 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | 107 | – | – |
| Balanserat resultat | −168 | −188 | −178 | −182 | −200 | 18 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | −39 | −168 | −188 | −178 | −182 | −200 | 18 | – | – |
| Eget kapital | 61 | −61 | −81 | −71 | −75 | −93 | 125 | – | – |
| Långfristiga skulder | 27 | 42 | 48 | 53 | 51 | 52 | 20 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 34 | 19 | 5 | 11 | 4 | 21 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 69 | 126 | 150 | 152 | 153 | 157 | 65 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 164 | 106 | 116 | 134 | 128 | 116 | 210 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,5 % | −58,1 % | −69,7 % | −53,2 % | −58,6 % | −79,7 % | 59,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 106 % | 84 % | 78 % | 88 % | 84 % | 53 % | 200 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 34,5 % | 7,3 % | 1 % | 4 % | 7,3 % | −62 % | 8,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32,8 % | 5 % | −2,8 % | 1,1 % | 5,3 % | −62,3 % | 8,3 % | 22,8 % | 2,1 % |
| Omsättningstillväxt | 0,8 % | 15,3 % | −3,2 % | 8,3 % | −7 % | 5,4 % | −45,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 211,3 % | −32 % | 11,9 % | −5,5 % | −23,1 % | 234,6 % | 13,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 396 tkr | 393 tkr | 341 tkr | 352 tkr | 325 tkr | 349 tkr | 331 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 130 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 130 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 130 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | −39 tkr | −168 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −39 tkr | −168 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 91 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 437 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 346 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 91 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer nedskrivningar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 438 | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 41 tkr | 80 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 15 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 27 tkr | 27 tkr |
| Reservfond | 7 tkr | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
L8 Bygg Åsa AktiebolagHuvudarbetsställe
Lottavägen 11, 439 55 Åsa
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556413-3014
Registreringsdatum
3 januari 1991
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.