La Lumière Invest AB
559105-3953Aktiebolagreg. 2017
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 tkr
Resultat efter fin. poster
44 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kantarellvägen 2, 132 44 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Peter Persson, Kantarellvägen 2, 132 44 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva konsultverksamhet avseende företagsorganisation samt äga, förvalta aktier, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 450 tkr | 390 tkr | – |
| 2020 | 2 584 tkr | 777 tkr | – |
| 2021 | 1 533 tkr | −383 tkr | 632 tkr |
| 2022 | 606 tkr | 453 tkr | 996 tkr |
| 2023 | 154 tkr | 218 tkr | 1 170 tkr |
| 2024 | 170 tkr | 229 tkr | 1 352 tkr |
| 2025 | 12 tkr | 44 tkr | 1 387 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,3 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 366,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −92,9 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 | 170 | 154 | 606 | 1 533 | 2 584 | 450 |
| Rörelseintäkter | 12 | 170 | 154 | 606 | 1 533 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 18 | 19 | 17 | 32 | 653 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 170 | 1 325 | – | – |
| Rörelsekostnader | 18 | 19 | 17 | 202 | 1 978 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | 152 | 137 | 404 | −445 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 56 | 82 | 81 | 55 | 46 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 4 | 0 | 6 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 51 | 78 | 81 | 49 | 62 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 44 | 229 | 218 | 453 | −383 | 777 | 390 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 337 | – | – |
| Resultat före skatt | 44 | 229 | 218 | 453 | −46 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 47 | 45 | 89 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 35 | 182 | 173 | 364 | −46 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 | 105 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 105 | 105 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 33 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 429 | 1 390 | 1 125 | 992 | 760 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 15 | 108 | 135 | 196 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 430 | 1 405 | 1 233 | 1 127 | 955 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 535 | 1 510 | 1 233 | 1 127 | 955 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 302 | 1 120 | 946 | 582 | 249 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 337 | 1 302 | 1 120 | 946 | 582 | – | – |
| Eget kapital | 1 387 | 1 352 | 1 170 | 996 | 632 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 57 | 78 | 37 | 9 | 196 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 148 | 159 | 63 | 131 | 323 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 535 | 1 510 | 1 233 | 1 127 | 955 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,3 % | 89,5 % | 94,9 % | 88,4 % | 66,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 963 % | 886 % | 1 945 % | 861 % | 296 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −52,5 % | 89,1 % | 89 % | 66,7 % | −29 % | – | – |
| Vinstmarginal | 366,7 % | 134,7 % | 141,6 % | 74,8 % | −25 % | 30,1 % | 86,7 % |
| Omsättningstillväxt | −92,9 % | 10,4 % | −74,6 % | −60,5 % | −40,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 13,5 % | 14,8 % | 36,5 % | −7,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 606 tkr | 1 533 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 105 tkr | 105 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 105 tkr | 105 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 105 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 35 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 35 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −182 tkr | −173 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 182 tkr | 173 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 387 tkr | 1 352 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 35 tkr | 182 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 1 337 tkr | 1 302 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 337 tkr | 1 302 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 307 tkr | 251 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 122 tkr | 1 139 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 78 tkr | 70 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
La Lumière Invest ABHuvudarbetsställe
Kantarellvägen 2, 132 44 Saltsjö-Boo
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559105-3953
Registreringsdatum
20 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.