Labrusia AB
556640-1567Aktiebolagreg. 2003
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 tkr
Resultat efter fin. poster
13 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 88 F, 111 36 Stockholm
Postadress
c/o Leif Malmborg, Drottninggatan 88 F, 111 36 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta fast och lös egendom. Bedriva tillverkning och handel inom branscherna data hård/mjukvara, mekaniska verkstadsindustrin, bilverkstad, biogas och annan gas, kemiskteknisk, hemelektronik, beklädnads, fritids, film, foto, TV, video, ljud, livsmedel, läkemedel, skogs, transport, möbel, förpaknings, spel, leksaks-, sport-, gymnastik- och fritids- artiklar. grafiska., keramiska, turist, glas tvätt och rengöring, husgeråd, oädla och ädla metaller, juveler, ädelstenar, bijouterier, bränslen, järnhandelsvaror, nautiska och optiska instrument, livräddningsutrustnig, försäljningsautomater, eldsläckningsutrustning, kirurgiska, medicinska, odontologiska och veterinära apparater och instrument, Konstgjorda lemmar, hushållsmaskiner, eldvapen, sprängämnen, pyrotekniska artiklar, tidmättningsinstrument, musikinstrument, papper, bokbinderi- material, pappershandelsvaror, konstnärsutrustning, kontors- förnödenheter, Kontorsmöbler: plast och gummi, djurhudar, läder och läderimitationer, reseffekter, sadelmakerivaror, camping- utrustning, konst och antikt, tråd, garn vävnader, rep, linor, segel, tält, båtar, fordon, flygplan och andra transportmedel, byggnads och inredningsmaterial, fiskeredskap, prydnadsföremål för hem och offentlig miljö, levande djur, födoämnen, konditori- varor, godis, kryddor, kosttilskott, läkemedel, naturliga och konstgjorda blommor, drycker, tobak, målarfärger, oljor, fetter, preparat för utrotning av ohyra, presentreklam, motorer och miljöskydds och miljövårdsprodukter såsom oljelänsar, miljökontrollinstrument, miljöanalysutrustning, miljöanpassade lösningsmedel och rökgasrenare. Drift av varuhus, köpcentrum, hotell, restaurang, telefonväxlar, kundcentraler, fritids- anläggningar, skolor, sjukhus och andra vårdanläggningar, skönhets och frisersalong, begraviningsbyrå, konstgalleri, teater, mässor och museum samt tillhandahållande av kost och logi. Företaget skall även utföra tjänster som annons och affärsverksamhet, fastighetersvärdering, miljövård, försäkrings- och fastighetsmäkleri: byggande av hus, vägar, fjärrkyla och fjärrvärmeanläggningar, broar, dammar, elverk, kraftledningar och andra anläggningar: uthyrning av material, redskap och maskiner för byggnadsindustrin, transportindustrin, krigsmaterialbranschen, utbildning, undervisning, utveckla själsförmögenheter hos människor, djur underhållning: ergonomi, finansiering, transport och magasinering av varor :transport av personer: dataprogrammering, kommunikation via post radio, internet och tele: Kvalitetskontroll och inspektion av transportmedel: datautrusning, kommunikationsutrustning, energiproduktionsenheter och andra typer av produktions- anläggningar: rumsuthyrning: transporter av människor och gods: internationell hjälpverksamhet och bevakningstjänster: tidnings, bok och musikförörlag: telemarketing samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −18 tkr | 75 tkr |
| 2019 | 17 tkr | 17 tkr | 93 tkr |
| 2020 | 8 tkr | 1 tkr | 94 tkr |
| 2021 | −0 tkr | −28 tkr | 65 tkr |
| 2022 | 35 tkr | 7 tkr | 73 tkr |
| 2023 | 17 tkr | −2 tkr | 70 tkr |
| 2024 | 469 tkr | −46 tkr | 24 tkr |
| 2025 | 17 tkr | 13 tkr | 37 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,1 % – branschmedian 62,7 %
Vinstmarginal 76,5 % – branschmedian 7,4 %
Omsättningstillväxt −96,4 % – branschmedian −0,3 %
Median för 578 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 | 469 | 17 | 35 | −0 | 8 | 17 | 0 |
| Rörelseintäkter | 17 | 469 | 17 | 35 | −0 | 8 | 17 | 0 |
| Handelsvaror | 0 | 52 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 | 416 | 6 | 4 | 28 | 7 | 0 | 18 |
| Personalkostnader | 0 | 48 | 13 | 23 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 | 516 | 19 | 27 | 28 | 7 | 0 | 18 |
| Rörelseresultat | 13 | −46 | −2 | 7 | −28 | 1 | 17 | −18 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | −46 | −2 | 7 | −28 | 1 | 17 | −18 |
| Resultat före skatt | 13 | −46 | −2 | 7 | −28 | 1 | 17 | −18 |
| Årets resultat | 13 | −46 | −2 | 7 | −28 | 1 | 17 | −18 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Kundfordringar | 255 | 276 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 283 | 309 | 17 | 0 | 7 | – | – | – |
| Kassa och bank | 74 | 31 | 7 | 7 | 4 | 4 | 17 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 357 | 340 | 24 | 7 | 11 | 4 | 17 | 0 |
| Summa tillgångar | 457 | 440 | 124 | 107 | 111 | 104 | 117 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −76 | −30 | −27 | −35 | −6 | −7 | −25 | −6 |
| Fritt eget kapital | −63 | −76 | −30 | −27 | −35 | −6 | −7 | −25 |
| Eget kapital | 37 | 24 | 70 | 73 | 65 | 94 | 93 | 75 |
| Långfristiga skulder | 9 | 9 | 9 | 9 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 310 | 310 | – | 0 | 35 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 412 | 408 | 46 | 26 | 46 | 11 | 25 | 25 |
| Summa eget kapital och skulder | 457 | 440 | 124 | 107 | 111 | 104 | 117 | 100 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,1 % | 5,4 % | 56,5 % | 67,6 % | 58,7 % | 89,9 % | 78,9 % | 75,3 % |
| Kassalikviditet | 87 % | 83 % | 54 % | 28 % | 25 % | 40 % | 70 % | 0 % |
| Rörelsemarginal | 77,1 % | −9,9 % | −13,8 % | 21,3 % | 2 835 100 % | 14,2 % | 100 % | – |
| Vinstmarginal | 76,5 % | −9,8 % | −13,8 % | 21 % | 2 835 100 % | 14,2 % | 100 % | – |
| Omsättningstillväxt | −96,4 % | 2 658,8 % | −50,8 % | −3 455 200 % | −100 % | −51 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 35,1 % | −193,9 % | −3,4 % | 10 % | −43,4 % | 1,3 % | 18,7 % | −24,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 13 tkr | −46 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 46 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −46 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 37 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 13 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 100 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | −63 tkr | −76 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −63 tkr | −76 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 17 tkr | 17 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 88 tkr | 84 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 9 tkr | 9 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 14 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Labrusia ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 88 F, 111 36 Stockholm
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556640-1567
Registreringsdatum
1 april 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 26.200 – Tillverkning av datorer och kringutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.