Labyrintus Fastighets AB
559096-8219Aktiebolagreg. 2017
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 124 tkr
Resultat efter fin. poster
1 037 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rabeniusvägen 17, 756 55 Uppsala
Postadress
c/o Niclas Ågren, Rabeniusvägen 17, 756 55 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 850 tkr | 139 tkr | – |
| 2019 | 1 703 tkr | 654 tkr | 441 tkr |
| 2020 | 1 594 tkr | 620 tkr | 807 tkr |
| 2021 | 1 684 tkr | 571 tkr | 1 145 tkr |
| 2022 | 1 854 tkr | 865 tkr | 1 673 tkr |
| 2023 | 1 340 tkr | 155 tkr | 1 793 tkr |
| 2024 | 1 893 tkr | 786 tkr | 2 221 tkr |
| 2025 | 2 124 tkr | 1 037 tkr | 3 189 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 48,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 12,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 124 | 1 893 | 1 340 | 1 854 | 1 684 | 1 594 | 1 703 | 850 |
| Rörelseintäkter | 2 124 | 1 893 | 1 340 | 1 854 | 1 684 | 1 594 | 1 703 | – |
| Övriga externa kostnader | 248 | 296 | 383 | 349 | 400 | 145 | 234 | – |
| Av- och nedskrivningar | 539 | 539 | 537 | 534 | 534 | 514 | 505 | – |
| Rörelsekostnader | 787 | 835 | 920 | 883 | 933 | 659 | 739 | – |
| Rörelseresultat | 1 337 | 1 058 | 421 | 971 | 751 | 934 | 964 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 71 | 0 | – | – | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 301 | 343 | 266 | 105 | 180 | 314 | 310 | – |
| Finansiella poster | −300 | −272 | −266 | −105 | −180 | −314 | −310 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 037 | 786 | 155 | 865 | 571 | 620 | 654 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | 130 | −186 | 0 | −200 | −140 | −155 | −257 | – |
| Resultat före skatt | 1 167 | 600 | 155 | 665 | 431 | 466 | 397 | – |
| Skatt på årets resultat | 199 | 173 | 35 | 138 | 93 | 100 | 87 | – |
| Årets resultat | 968 | 428 | 120 | 528 | 338 | 366 | 310 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 649 | 12 188 | 12 728 | 13 212 | 13 746 | 14 235 | 14 345 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 259 | 1 262 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 908 | 13 450 | 12 728 | 13 212 | 13 746 | 14 235 | 14 345 | – |
| Kundfordringar | 106 | 283 | 463 | 730 | 177 | 179 | 174 | – |
| Kortfristiga fordringar | 165 | 324 | 1 248 | 806 | 253 | 3 553 | 2 951 | – |
| Kassa och bank | 1 541 | 123 | 500 | 892 | 749 | 91 | 112 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 706 | 448 | 1 747 | 1 698 | 1 001 | 3 644 | 3 063 | – |
| Summa tillgångar | 14 614 | 13 898 | 14 475 | 14 910 | 14 747 | 17 879 | 17 408 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 171 | 1 743 | 1 623 | 1 095 | 757 | 391 | 82 | – |
| Fritt eget kapital | 3 139 | 2 171 | 1 743 | 1 623 | 1 095 | 757 | 391 | – |
| Eget kapital | 3 189 | 2 221 | 1 793 | 1 673 | 1 145 | 807 | 441 | – |
| Obeskattade reserver | 495 | 625 | 659 | 659 | 459 | 319 | 164 | – |
| Långfristiga skulder | 10 031 | 10 265 | 7 023 | 12 316 | 12 595 | 15 536 | 13 412 | – |
| Leverantörsskulder | 53 | 2 | −284 | 2 | 6 | 40 | 2 | – |
| Skatteskulder | 120 | 33 | 0 | 37 | 121 | 291 | 230 | – |
| Kortfristiga skulder | 900 | 787 | 5 000 | 262 | 548 | 1 217 | 3 390 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 614 | 13 898 | 14 475 | 14 910 | 14 747 | 17 879 | 17 408 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,5 % | 19,6 % | 16 % | 14,7 % | 10,2 % | 5,9 % | 3,3 % | – |
| Kassalikviditet | 190 % | 57 % | 35 % | 649 % | 183 % | 300 % | 90 % | – |
| Rörelsemarginal | 63 % | 55,9 % | 31,4 % | 52,4 % | 44,6 % | 58,6 % | 56,6 % | – |
| Vinstmarginal | 48,8 % | 41,5 % | 11,6 % | 46,7 % | 33,9 % | 38,9 % | 38,4 % | 16,4 % |
| Omsättningstillväxt | 12,2 % | 41,3 % | −27,7 % | 10,1 % | 5,7 % | −6,4 % | 100,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,3 % | 19,3 % | 6,7 % | 31,5 % | 29,5 % | 45,3 % | 70,2 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 968 tkr | 428 tkr |
| Byggnader mark | 11 041 tkr | 11 519 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 14 581 tkr | 14 581 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 3 540 tkr | 3 062 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 478 tkr | 478 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 968 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −428 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 428 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 130 tkr | 34 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 259 tkr | 1 262 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 1 259 tkr | 1 262 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | −2 tkr | 1 262 tkr |
| Forslag disposition | 3 139 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 139 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 128 tkr | 154 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 220 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 480 tkr | 516 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 669 tkr | 731 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 94 tkr | 213 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 184 tkr | 184 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 087 tkr | 4 271 tkr |
| Periodiseringsfonder | 495 tkr | 625 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 301 tkr | 343 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 5 944 tkr | 5 994 tkr |
| Stallda sakerheter | 16 200 tkr | 13 800 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 16 200 tkr | 13 800 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 4 087 tkr | 4 271 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 448 tkr | 355 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Labyrintus Fastighets ABHuvudarbetsställe
Rabeniusvägen 17, 756 55 Uppsala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559096-8219
Registreringsdatum
11 januari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.