Lagmansberga Storgård Aktiebolag
556457-1155Aktiebolagreg. 1992
Skänninge, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
4 431 tkr
Resultat efter fin. poster
768 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lagmansberga Höglid 1, 596 91 Skänninge
Postadress
Lagmansberga Höglid 1, 596 91 Skänninge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lantbruksrörelse, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4 543 tkr | 1 521 tkr | – |
| 2020 | 2 992 tkr | −446 tkr | – |
| 2021 | 5 056 tkr | 667 tkr | 2 268 tkr |
| 2022 | 4 431 tkr | 768 tkr | 2 718 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 57 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 17,3 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −12,4 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 431 | 5 056 | 2 992 | 4 543 |
| Förändring av lager | 0 | −242 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 231 | 84 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 662 | 4 898 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 547 | 1 024 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 107 | 1 619 | – | – |
| Personalkostnader | 865 | 778 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 426 | 877 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 946 | 4 297 | – | – |
| Rörelseresultat | 716 | 600 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 34 | 40 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 52 | 66 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 768 | 667 | −446 | 1 521 |
| Bokslutsdispositioner | −203 | 176 | – | – |
| Resultat före skatt | 565 | 842 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 115 | 176 | – | – |
| Årets resultat | 450 | 667 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 081 | 791 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 196 | 186 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 277 | 976 | – | – |
| Varulager | 112 | 155 | – | – |
| Kundfordringar | 5 067 | 5 249 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 354 | 5 394 | – | – |
| Kassa och bank | 74 | 174 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 540 | 5 723 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 817 | 6 699 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 148 | 1 481 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 598 | 2 148 | – | – |
| Eget kapital | 2 718 | 2 268 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 471 | 1 268 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 338 | 2 319 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 398 | – | – |
| Skatteskulder | 210 | 137 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 290 | 845 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 817 | 6 699 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 57 % | 48,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 874 % | 659 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,2 % | 11,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,3 % | 13,2 % | −14,9 % | 33,5 % |
| Omsättningstillväxt | −12,4 % | 69 % | −34,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 % | 29,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 216 tkr | 2 528 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 406 tkr | 299 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 196 tkr | 186 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 196 tkr | 186 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 7 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 18 tkr | 41 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 450 tkr | 667 tkr |
| Byggnader mark | 34 tkr | 62 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 273 tkr | 273 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 239 tkr | 212 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 27 tkr | 27 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 450 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −667 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 667 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 718 tkr | 2 268 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 450 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −107 tkr | 425 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −97 tkr | −249 tkr |
| Forslag disposition | 2 598 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 598 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 046 tkr | 729 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 12 316 tkr | 12 058 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 269 tkr | 11 329 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 478 tkr | 350 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 735 tkr | 193 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 399 tkr | 849 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 458 tkr | 159 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 112 tkr | 155 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 287 tkr | 145 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 283 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 338 tkr | 2 319 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 065 tkr | 969 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 18 tkr | 28 tkr |
| Stallda sakerheter | 200 tkr | 200 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | 27 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Lagmansberga Storgård AktiebolagHuvudarbetsställe
Lagmansberga Höglid 1, 596 91 Skänninge
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556457-1155
Registreringsdatum
4 december 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mjölby, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.110 – Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.