Lågprisdäck i Vega AB
556242-9109Aktiebolagreg. 1984
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
205 tkr
Resultat efter fin. poster
59 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vendelsövägen 41, 135 51 Tyresö
Postadress
Vendelsövägen 41, 135 51 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska driva grossist- och detaljistverksamhet inom däckbranschen. Även driva biluthyrningsverksamhet samt förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 262 tkr | −11 tkr | – |
| 2018 | 180 tkr | 117 tkr | – |
| 2019 | 144 tkr | 104 tkr | 291 tkr |
| 2020 | 144 tkr | 42 tkr | 324 tkr |
| 2021 | 144 tkr | −28 tkr | 96 tkr |
| 2022 | 144 tkr | 21 tkr | 117 tkr |
| 2023 | 160 tkr | 111 tkr | 206 tkr |
| 2024 | 264 tkr | 129 tkr | 308 tkr |
| 2025 | 205 tkr | 59 tkr | 355 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,8 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 28,8 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −22,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 205 | 264 | 160 | 144 | 144 | 144 | 144 | 180 | 262 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 10 | 75 | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Rörelseintäkter | 205 | 274 | 235 | 144 | 144 | 144 | 146 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 97 | 76 | 42 | 37 | 76 | 33 | 42 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 43 | 43 | 43 | 43 | 59 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 128 | 119 | 85 | 80 | 119 | 92 | 42 | – | – |
| Rörelseresultat | 77 | 154 | 150 | 64 | 25 | 52 | 104 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | 25 | 39 | 43 | 53 | 10 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −18 | −25 | −39 | −43 | −53 | −10 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 59 | 129 | 111 | 21 | −28 | 42 | 104 | 117 | −11 |
| Resultat före skatt | 59 | 129 | 111 | 21 | −28 | 42 | 104 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 12 | 27 | 22 | – | 0 | 10 | 23 | – | – |
| Årets resultat | 47 | 103 | 89 | 21 | −28 | 33 | 81 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 800 | 831 | 874 | 917 | 960 | 1 003 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 800 | 831 | 874 | 917 | 960 | 1 003 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 1 | 198 | 24 | 24 | 0 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 39 | 50 | 91 | 28 | 45 | 338 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 | 40 | 248 | 115 | 51 | 45 | 343 | – | – |
| Summa tillgångar | 811 | 871 | 1 122 | 1 032 | 1 011 | 1 048 | 343 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 188 | 86 | −3 | −24 | 4 | 171 | 90 | – | – |
| Fritt eget kapital | 235 | 188 | 86 | −3 | −24 | 204 | 171 | – | – |
| Eget kapital | 355 | 308 | 206 | 117 | 96 | 324 | 291 | – | – |
| Långfristiga skulder | 360 | 0 | 700 | 900 | 900 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 3 | – | – | 0 | 9 | 46 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 96 | 563 | 217 | 15 | 15 | 724 | 52 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 811 | 871 | 1 122 | 1 032 | 1 011 | 1 048 | 343 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 290 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,8 % | 35,4 % | 18,3 % | 11,3 % | 9,5 % | 30,9 % | 84,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 11 % | 7 % | 115 % | 747 % | 331 % | 6 % | 657 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,4 % | 58,5 % | 93,6 % | 44,3 % | 17,2 % | 36 % | 72 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,8 % | 48,9 % | 69,4 % | 14,6 % | −19,4 % | 29,2 % | 72,2 % | 65 % | −4,2 % |
| Omsättningstillväxt | −22,4 % | 65 % | 11,1 % | 0 % | 0 % | 0 % | −20 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 33,3 % | 43,3 % | 17,7 % | −29 % | 10,1 % | 27,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 47 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 47 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −103 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 103 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 355 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 47 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 235 tkr | 188 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 235 tkr | 188 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 800 tkr | 831 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 063 tkr | 1 063 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 263 tkr | 231 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | 43 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 615 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 83 tkr | 38 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 360 tkr | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 500 tkr |
| Stallda sakerheter | 450 tkr | 450 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 450 tkr | 450 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Lågprisdäck i Vega ABHuvudarbetsställe
Vendelsövägen 41, 135 51 Tyresö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556242-9109
Registreringsdatum
29 mars 1984
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.300 – Detaljhandel med drivmedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.