Landala Städservice AB
556719-3544Aktiebolagreg. 2007
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 172 tkr
Resultat efter fin. poster
1 764 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Riksdalersgatan 2, 414 81 Göteborg
Postadress
Riksdalersgatan 2, 414 81 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara städverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 7 299 tkr | 967 tkr | – |
| 2018 | 7 383 tkr | 993 tkr | – |
| 2019 | 9 064 tkr | 1 529 tkr | 8 218 tkr |
| 2020 | 7 628 tkr | 2 170 tkr | 9 481 tkr |
| 2021 | 7 781 tkr | 245 tkr | 10 766 tkr |
| 2022 | 8 290 tkr | 772 tkr | 10 382 tkr |
| 2023 | 6 553 tkr | 1 411 tkr | 11 204 tkr |
| 2024 | 6 144 tkr | 1 926 tkr | 7 974 tkr |
| 2025 | 6 172 tkr | 1 764 tkr | 9 017 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,4 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 28,6 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 0,5 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 172 | 6 144 | 6 553 | 8 290 | 7 781 | 7 628 | 9 064 | 7 383 | 7 299 |
| Övriga rörelseintäkter | −1 | 53 | 125 | 118 | 390 | 709 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 171 | 6 197 | 6 678 | 8 408 | 8 171 | 8 337 | 9 064 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 90 | 39 | 97 | 956 | −74 | 820 | – | – |
| Handelsvaror | 14 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 499 | 1 145 | 1 669 | 2 061 | 1 148 | 1 129 | 1 389 | – | – |
| Personalkostnader | 3 033 | 3 192 | 3 707 | 5 714 | 5 830 | 5 075 | 5 313 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 18 | 11 | – | – | 39 | 17 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 594 | 4 445 | 5 427 | 7 872 | 7 934 | 6 169 | 7 539 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 577 | 1 752 | 1 251 | 537 | 237 | 2 169 | 1 525 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 187 | 175 | 160 | 235 | 10 | 8 | 5 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | 0 | 1 | 6 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 187 | 175 | 160 | 235 | 9 | 1 | 4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 764 | 1 926 | 1 411 | 772 | 245 | 2 170 | 1 529 | 993 | 967 |
| Bokslutsdispositioner | −446 | −483 | −364 | 0 | 1 398 | −553 | −105 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 318 | 1 444 | 1 047 | 772 | 1 643 | 1 617 | 1 424 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 276 | 298 | 225 | 156 | 358 | 355 | 319 | – | – |
| Årets resultat | 1 042 | 1 145 | 822 | 615 | 1 285 | 1 263 | 1 105 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 59 | 127 | 45 | – | – | 0 | 39 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 915 | 5 788 | 5 763 | 5 737 | 5 534 | 5 534 | 5 534 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 974 | 5 915 | 5 808 | 5 737 | 5 534 | 5 534 | 5 573 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – |
| Kundfordringar | 697 | 625 | 727 | 656 | 986 | 1 241 | 1 459 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 807 | 2 772 | 2 920 | 2 156 | 2 293 | 2 648 | 2 380 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 603 | 603 | 603 | 603 | 603 | 600 | – | – |
| Kassa och bank | 4 092 | 2 606 | 5 186 | 4 941 | 5 558 | 4 867 | 4 661 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 898 | 5 981 | 8 709 | 7 699 | 8 454 | 8 118 | 7 656 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 872 | 11 897 | 14 517 | 13 437 | 13 988 | 13 652 | 13 229 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 874 | 6 729 | 10 282 | 9 666 | 9 381 | 8 118 | 7 013 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 917 | 7 874 | 11 104 | 10 282 | 10 666 | 9 381 | 8 118 | – | – |
| Eget kapital | 9 017 | 7 974 | 11 204 | 10 382 | 10 766 | 9 481 | 8 218 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 846 | 1 400 | 917 | 553 | 553 | 1 951 | 1 398 | – | – |
| Långfristiga skulder | 669 | 1 384 | 1 076 | 654 | 722 | 371 | 1 628 | – | – |
| Leverantörsskulder | 110 | 97 | 117 | 195 | 124 | 284 | 72 | – | – |
| Skatteskulder | 294 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 341 | 1 139 | 1 320 | 1 848 | 1 947 | 1 849 | 1 984 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 872 | 11 897 | 14 517 | 13 437 | 13 988 | 13 652 | 13 229 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 10 | 10 | 10 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 4 375 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,4 % | 76,4 % | 82,2 % | 80,5 % | 80,1 % | 80,8 % | 70,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 515 % | 525 % | 660 % | 417 % | 434 % | 439 % | 385 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 25,6 % | 28,5 % | 19,1 % | 6,5 % | 3 % | 28,4 % | 16,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 28,6 % | 31,4 % | 21,5 % | 9,3 % | 3,2 % | 28,4 % | 16,9 % | 13,5 % | 13,2 % |
| Omsättningstillväxt | 0,5 % | −6,3 % | −21 % | 6,5 % | 2 % | −15,8 % | 22,8 % | 1,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 % | 14,4 % | 7,3 % | 5,9 % | 11,9 % | 13,3 % | 13,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 617 tkr | 614 tkr | 655 tkr | 829 tkr | 1 112 tkr | 1 090 tkr | 1 295 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 720 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 720 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | – | 5 068 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 720 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 720 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 042 tkr | 1 145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 042 tkr | 1 145 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 145 tkr | −822 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 145 tkr | 822 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 4 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 7 974 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | 1 145 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 4 375 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −446 tkr | −483 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 5 195 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 5 195 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 127 tkr | – |
| Forslag disposition | 8 917 tkr | 7 874 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 917 tkr | 7 874 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 539 tkr | 557 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 59 tkr | 127 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 026 tkr | 1 046 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 967 tkr | 919 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 20 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | −35 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 570 tkr | 1 591 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 603 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 433 tkr | 366 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 669 tkr | 1 384 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | – | 1 400 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 846 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 503 tkr | 676 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Landala Städservice ABHuvudarbetsställe
Riksdalersgatan 2, 414 81 Göteborg
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556719-3544
Registreringsdatum
3 januari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.