Lära Förlag AB
556406-8665Aktiebolagreg. 1990
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 876 tkr
Resultat efter fin. poster
1 143 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
4.5
Lära Förlag - Lära Förlag Lära förlag
LÄRA FÖRLAG Unika läromedel för unika elever Unika läromedel för unika elever Lära Förlag -
laraforlag.se
Adresser
Besöksadress
Arrheniusplan 12, 756 51 Uppsala
Postadress
Arrheniusplan 12, 756 51 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förlagsverksamhet, grafisk produktion och handel med värdepapper och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6 923 tkr | −271 tkr | – |
| 2020 | 9 584 tkr | 505 tkr | – |
| 2021 | 7 352 tkr | 785 tkr | 2 049 tkr |
| 2022 | 6 410 tkr | 1 583 tkr | 2 612 tkr |
| 2023 | 6 307 tkr | 998 tkr | 3 344 tkr |
| 2024 | 8 332 tkr | 1 702 tkr | 4 613 tkr |
| 2025 | 7 876 tkr | 1 143 tkr | 4 004 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,8 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 14,5 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt −5,5 % – branschmedian −1,8 %
Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 876 | 8 332 | 6 307 | 6 410 | 7 352 | 9 584 | 6 923 |
| Förändring av lager | −239 | −844 | 428 | 1 130 | −1 332 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 189 | 210 | 446 | 209 | 218 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 826 | 7 697 | 7 181 | 7 749 | 6 238 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 732 | 2 041 | 2 597 | 2 812 | 1 939 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 235 | 1 073 | 986 | 1 137 | 652 | – | – |
| Personalkostnader | 2 723 | 2 868 | 2 541 | 2 210 | 2 859 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 14 | 59 | 3 | 3 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 692 | 5 995 | 6 183 | 6 162 | 5 453 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 135 | 1 702 | 998 | 1 587 | 785 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 9 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 9 | 2 | 4 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | −0 | −0 | −4 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 143 | 1 702 | 998 | 1 583 | 785 | 505 | −271 |
| Bokslutsdispositioner | −19 | −100 | −75 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 124 | 1 602 | 923 | 1 583 | 785 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 233 | 333 | 192 | 328 | 162 | – | – |
| Årets resultat | 891 | 1 269 | 731 | 1 255 | 623 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 893 | 1 896 | 2 033 | 1 532 | 402 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 442 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 832 | 690 | 1 216 | 658 | 646 | – | – |
| Kassa och bank | 6 027 | 4 930 | 2 672 | 2 284 | 2 925 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 752 | 7 517 | 5 921 | 4 474 | 3 972 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 752 | 7 517 | 5 921 | 4 474 | 3 972 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 873 | 3 104 | 2 372 | 1 117 | 1 187 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 764 | 4 373 | 3 104 | 2 372 | 1 809 | – | – |
| Eget kapital | 4 004 | 4 613 | 3 344 | 2 612 | 2 049 | – | – |
| Leverantörsskulder | 207 | 194 | 764 | 251 | 111 | – | – |
| Skatteskulder | 187 | 174 | 409 | 380 | 111 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 748 | 2 904 | 2 577 | 1 862 | 1 923 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 752 | 7 517 | 5 921 | 4 474 | 3 972 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4.5 | 4.5 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 1 500 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,8 % | 61,4 % | 56,5 % | 58,4 % | 51,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 144 % | 194 % | 151 % | 158 % | 186 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,4 % | 20,4 % | 15,8 % | 24,8 % | 10,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,5 % | 20,4 % | 15,8 % | 24,7 % | 10,7 % | 5,3 % | −3,9 % |
| Omsättningstillväxt | −5,5 % | 32,1 % | −1,6 % | −12,8 % | −23,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 % | 27,5 % | 21,9 % | 48 % | 30,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 750 tkr | 1 851 tkr | 1 577 tkr | 1 603 tkr | 1 838 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 891 tkr | 1 269 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 891 tkr | 1 269 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 269 tkr | −731 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 269 tkr | 731 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 891 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 500 tkr | – |
| Forslag disposition | 3 764 tkr | 4 373 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 764 tkr | 2 873 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 1 500 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 645 tkr | 664 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 893 tkr | 1 896 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 19 tkr | 100 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 187 tkr | 26 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 293 tkr | 1 049 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 618 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 443 tkr | 1 387 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Lära Förlag ABHuvudarbetsställe
Arrheniusplan 12, 756 51 Uppsala
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556406-8665
Registreringsdatum
1 oktober 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.110 – Utgivning av böcker
- SNI 18.130 – Grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia)
Övriga registrerade namn
1 st
- Bokverkstan Förlag – särskilt företagsnamn, registrerat 9 december 2016. För den del av verksamheten som avser grafisk produktion, viss förlagsverksamhet och handel med värdepapper och fast egendom.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.