Lars Davidsson Medicinsk Konsultation AB
559226-8451Aktiebolagreg. 2019
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 384 tkr
Resultat efter fin. poster
692 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Carl Krooks Gata 3 Lgh 1202, 252 18 Helsingborg
Postadress
c/o Lars Davidsson, Carl Krooks Gata 3 Lgh 1202, 252 18 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Medicinsk konsultationsverksamhet nationellt och internationellt, Intyg och rapport verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 996 tkr | 285 tkr | 234 tkr |
| 2021 | 2 642 tkr | 940 tkr | 611 tkr |
| 2022 | 2 472 tkr | 977 tkr | 697 tkr |
| 2023 | 2 451 tkr | 1 526 tkr | 1 428 tkr |
| 2024 | 2 717 tkr | 1 836 tkr | 2 678 tkr |
| 2025 | 1 384 tkr | 692 tkr | 3 526 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 50 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt −49,1 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 384 | 2 717 | 2 451 | 2 472 | 2 642 | 996 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 296 | 322 | 346 | 2 | – |
| Rörelseintäkter | 1 384 | 3 014 | 2 772 | 2 818 | 2 644 | 996 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 51 | – |
| Övriga externa kostnader | 536 | 980 | 824 | 773 | 815 | 661 |
| Personalkostnader | 103 | 140 | 372 | 1 020 | 799 | 43 |
| Av- och nedskrivningar | 54 | 59 | 53 | 46 | 40 | 6 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 695 | 1 180 | 1 249 | 1 839 | 1 704 | 711 |
| Rörelseresultat | 690 | 1 834 | 1 523 | 978 | 940 | 286 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 2 | 3 | 3 | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 692 | 1 836 | 1 526 | 977 | 940 | 285 |
| Bokslutsdispositioner | 637 | 225 | −349 | −238 | −233 | −50 |
| Resultat före skatt | 1 329 | 2 062 | 1 177 | 739 | 707 | 235 |
| Skatt på årets resultat | 281 | 432 | 246 | 153 | 147 | 51 |
| Årets resultat | 1 048 | 1 630 | 931 | 586 | 559 | 184 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 34 | 74 | 114 | 154 | 194 |
| Materiella anläggningstillgångar | 45 | 66 | 60 | 39 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 790 | 2 580 | 1 140 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 835 | 2 679 | 1 274 | 153 | 154 | 194 |
| Kundfordringar | 123 | 50 | 44 | 40 | 23 | 13 |
| Kortfristiga fordringar | 590 | 508 | 508 | 439 | 328 | 92 |
| Kassa och bank | 434 | 445 | 767 | 913 | 567 | 242 |
| Omsättningstillgångar | 1 023 | 953 | 1 275 | 1 352 | 895 | 335 |
| Summa tillgångar | 3 858 | 3 632 | 2 549 | 1 505 | 1 049 | 528 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 428 | 998 | 447 | 61 | 1 | – |
| Fritt eget kapital | 3 476 | 2 628 | 1 378 | 647 | 561 | 184 |
| Eget kapital | 3 526 | 2 678 | 1 428 | 697 | 611 | 234 |
| Obeskattade reserver | 8 | 644 | 870 | 521 | 283 | 50 |
| Leverantörsskulder | 24 | 51 | 117 | 85 | 63 | 56 |
| Skatteskulder | 229 | 205 | 19 | 0 | 0 | 22 |
| Kortfristiga skulder | 325 | 310 | 251 | 287 | 155 | 244 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 858 | 3 632 | 2 549 | 1 505 | 1 049 | 528 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 200 | 380 | – | 500 | 183 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,5 % | 87,8 % | 83,1 % | 73,8 % | 79,7 % | 51,9 % |
| Kassalikviditet | 315 % | 308 % | 509 % | 472 % | 579 % | 137 % |
| Rörelsemarginal | 49,8 % | 67,5 % | 62,1 % | 39,6 % | 35,6 % | 28,7 % |
| Vinstmarginal | 50 % | 67,6 % | 62,3 % | 39,5 % | 35,6 % | 28,6 % |
| Omsättningstillväxt | −49,1 % | 10,9 % | −0,9 % | 12,6 % | 165,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,7 % | 60,9 % | 65,2 % | 84,1 % | 91,6 % | 78,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 384 tkr | 2 717 tkr | 2 451 tkr | 2 472 tkr | 2 642 tkr | 996 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 8 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 790 tkr | 2 580 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 790 tkr | 2 580 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 048 tkr | 1 630 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 048 tkr | 1 630 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 630 tkr | −931 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 630 tkr | 931 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 380 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 526 tkr | 2 678 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 048 tkr | 1 630 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 380 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 3 tkr | −5 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 634 tkr | 230 tkr |
| Forslag disposition | 3 476 tkr | 2 628 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 154 tkr | 2 428 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 94 tkr | 247 tkr |
| Goodwill | 0 | 34 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 200 tkr | 166 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 70 tkr | 70 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 41 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 14 tkr | 12 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 16 tkr | 23 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 34 tkr | 34 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 18 tkr | 11 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 372 tkr | 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 23 tkr | 23 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 634 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 33 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 49 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 15 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Lars Davidsson Medicinsk Konsultation ABHuvudarbetsställe
Carl Krooks Gata 3 Lgh 1202, 252 18 Helsingborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559226-8451
Registreringsdatum
15 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.