Lars Hartzell Consulting AB
556442-5295Aktiebolagreg. 1992
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
239 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
–
Hem - Lars Hartzell Innovation & Förlag AB
Uppfinningen av Lars G Hartzell Boksläpp februari 2026. Tredje boken om den unge advokaten Fredrik von Hammel
larshartzell.se
Adresser
Besöksadress
Hantverkargatan 56, 112 31 Stockholm
Postadress
c/o Lars Hartzell, Hantverkargatan 56, 112 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva juridisk konsultverksamhet inom arbetsrätt, förlagsverksamhet samt tillverkning och försäljning av innovationer för kryptering samt med dessa förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 543 tkr | 1 023 tkr | – |
| 2019 | 902 tkr | 396 tkr | – |
| 2020 | 864 tkr | 688 tkr | 808 tkr |
| 2021 | 367 tkr | 140 tkr | 723 tkr |
| 2022 | 236 tkr | −101 tkr | 428 tkr |
| 2023 | 251 tkr | 105 tkr | 461 tkr |
| 2024 | 415 tkr | 407 tkr | 533 tkr |
| 2025 | 239 tkr | −13 tkr | 321 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal −5,4 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −42,4 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 239 | 415 | 251 | 236 | 367 | 864 | 902 | 1 543 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 81 | – | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 239 | 496 | 251 | 236 | 371 | 864 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 34 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 253 | 90 | 143 | 170 | 215 | 122 | – | – |
| Personalkostnader | 2 | 1 | 3 | 18 | 4 | 7 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 12 | 12 | 12 | – | – |
| Rörelsekostnader | 255 | 91 | 146 | 200 | 230 | 175 | – | – |
| Rörelseresultat | −16 | 405 | 105 | 36 | 140 | 689 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −137 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 2 | 0 | −137 | −1 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 407 | 105 | −101 | 140 | 688 | 396 | 1 023 |
| Resultat före skatt | −13 | 407 | 105 | −101 | 140 | 688 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 85 | 22 | 7 | 29 | 126 | – | – |
| Årets resultat | −13 | 322 | 83 | −108 | 110 | 561 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 23 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 93 | 93 | 93 | 0 | 137 | 73 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 93 | 93 | 93 | 0 | 149 | 97 | – | – |
| Kundfordringar | 68 | 56 | 0 | 80 | 156 | 239 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 222 | 198 | 118 | 186 | 248 | 417 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 93 | 93 | 93 | – | – |
| Kassa och bank | 187 | 358 | 284 | 170 | 498 | 589 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 409 | 556 | 402 | 450 | 839 | 1 100 | – | – |
| Summa tillgångar | 502 | 649 | 494 | 450 | 988 | 1 196 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 213 | 91 | 258 | 416 | 493 | 127 | – | – |
| Fritt eget kapital | 201 | 413 | 341 | 308 | 603 | 688 | – | – |
| Eget kapital | 321 | 533 | 461 | 428 | 723 | 808 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 2 | 6 | 5 | 32 | 16 | – | – |
| Skatteskulder | 57 | 100 | 22 | – | 0 | 124 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 181 | 115 | 34 | 22 | 264 | 388 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 502 | 649 | 494 | 450 | 988 | 1 196 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 200 | 250 | 50 | 188 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,9 % | 82,2 % | 93,2 % | 95,2 % | 73,2 % | 67,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 226 % | 482 % | 1 198 % | 2 073 % | 317 % | 283 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −6,7 % | 97,7 % | 41,7 % | 15,4 % | 38,2 % | 79,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −5,4 % | 98,1 % | 41,8 % | −42,8 % | 38,2 % | 79,6 % | 43,9 % | 66,3 % |
| Omsättningstillväxt | −42,4 % | 65,3 % | 6,4 % | −35,7 % | −57,5 % | −4,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,9 % | 60,5 % | 18 % | −25,2 % | 15,3 % | 69,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 236 tkr | 367 tkr | 864 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 93 tkr | 93 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | 322 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | 322 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −322 tkr | −83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 322 tkr | 83 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 201 tkr | 413 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 101 tkr | 213 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 76 tkr | 143 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 78 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 78 tkr | 78 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 78 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 114 tkr | 13 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Lars Hartzell Consulting ABHuvudarbetsställe
Hantverkargatan 56, 112 31 Stockholm
Juridik
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556442-5295
Registreringsdatum
27 februari 1992
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Juridik
- SNI 69.101 – Advokatbyråverksamhet
Övriga registrerade namn
2 st
- Lars Hartzell Innovation & Förlag – särskilt företagsnamn, registrerat 13 februari 2020. För den del av verksamheten som avser tillverkning och försäljning av innovationer för kryptering samt förlagsverksamhet och med dessa förenliga verksamheter.
- Q-Pin – särskilt företagsnamn, registrerat 9 juni 2022. För den del av verksamheten som avser bedriva tillverkning och försäljning av innovationer för kryptering samt med dessa förenliga verksamheter.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.