Lars Jansson Fotografi AB
556907-3660Aktiebolagreg. 2012
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
685 tkr
Resultat efter fin. poster
2 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Täckarevägen 8, 254 82 Helsingborg
Postadress
Täckarevägen 8, 254 82 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Formgivning och produktion av tidningar, tidskrifter och broschyrer, fotografiska tjänster samt konsultation inom området tidningsproduktion, marknadsföring och information.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3 004 tkr | 120 tkr | – |
| 2017 | 2 563 tkr | 120 tkr | – |
| 2018 | 1 365 tkr | 7 tkr | 342 tkr |
| 2019 | 1 139 tkr | −18 tkr | 324 tkr |
| 2020 | 790 tkr | 43 tkr | 362 tkr |
| 2021 | 1 003 tkr | 23 tkr | 380 tkr |
| 2022 | 1 280 tkr | 36 tkr | 408 tkr |
| 2023 | 969 tkr | 39 tkr | 439 tkr |
| 2024 | 690 tkr | 18 tkr | 453 tkr |
| 2025 | 685 tkr | 2 tkr | 455 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 76,3 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal 0,3 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt −0,8 % – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 685 | 690 | 969 | 1 280 | 1 003 | 790 | 1 139 | 1 365 | 2 563 | 3 004 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | −3 | 10 | 322 | 190 | 250 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 685 | 694 | 967 | 1 290 | 1 325 | 980 | 1 388 | 1 365 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 560 | 605 | 509 | 782 | 863 | 521 | 1 000 | 904 | – | – |
| Personalkostnader | 119 | 58 | 418 | 472 | 439 | 414 | 406 | 453 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 680 | 663 | 928 | 1 254 | 1 302 | 934 | 1 406 | 1 357 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 | 31 | 38 | 37 | 23 | 46 | −18 | 8 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | −0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 15 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −14 | 1 | −0 | −0 | −2 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 18 | 39 | 36 | 23 | 43 | −18 | 7 | 120 | 120 |
| Resultat före skatt | 2 | 18 | 39 | 36 | 23 | 43 | −18 | 7 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 8 | 7 | 5 | 5 | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 14 | 31 | 29 | 18 | 38 | −18 | 4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 88 | 195 | 61 | 55 | 22 | 14 | 4 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 187 | 228 | 61 | 59 | 56 | 39 | 29 | 14 | – | – |
| Kassa och bank | 409 | 481 | 506 | 573 | 546 | 449 | 384 | 566 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 596 | 709 | 567 | 632 | 602 | 488 | 414 | 580 | – | – |
| Summa tillgångar | 596 | 709 | 567 | 632 | 602 | 488 | 414 | 580 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 403 | 389 | 358 | 330 | 312 | 274 | 292 | 288 | – | – |
| Fritt eget kapital | 405 | 403 | 389 | 358 | 330 | 312 | 274 | 292 | – | – |
| Eget kapital | 455 | 453 | 439 | 408 | 380 | 362 | 324 | 342 | – | – |
| Leverantörsskulder | 104 | 176 | 65 | 149 | 137 | 51 | 69 | 116 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 12 | 15 | 12 | 10 | 5 | 2 | 29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 141 | 256 | 127 | 224 | 222 | 126 | 90 | 238 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 596 | 709 | 567 | 632 | 602 | 488 | 414 | 580 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 76,3 % | 64 % | 77,6 % | 64,6 % | 63,1 % | 74,2 % | 78,3 % | 58,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 422 % | 277 % | 446 % | 283 % | 271 % | 388 % | 461 % | 244 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,8 % | 4,6 % | 4 % | 2,9 % | 2,3 % | 5,8 % | −1,6 % | 0,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,3 % | 2,6 % | 4 % | 2,8 % | 2,3 % | 5,5 % | −1,6 % | 0,5 % | 4,7 % | 4 % |
| Omsättningstillväxt | −0,8 % | −28,8 % | −24,3 % | 27,6 % | 27 % | −30,6 % | −16,5 % | −46,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 % | 3,1 % | 7 % | 7 % | 4,7 % | 10,5 % | −5,6 % | 1,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 1 003 tkr | 790 tkr | 1 139 tkr | 1 365 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 tkr | 14 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −14 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 14 tkr | 31 tkr |
| Forslag disposition | 405 tkr | 403 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 405 tkr | 403 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 99 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 18 tkr | 18 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Lars Jansson Fotografi ABHuvudarbetsställe
Täckarevägen 8, 254 82 Helsingborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556907-3660
Registreringsdatum
19 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.